РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 59

Тема. Змінювання прикметників з іменниками за зразком «один — багато». Вимова й правопис слова іній


Мета: вчити змінювати прикметники з іменниками за зразком «один — багато»; закріплювати вміння ставити питання до слів - ознак предметів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання: картинка із зображенням зимового пейзажу; індивідуальні картки з текстом, предметні малюнки льону, їжачка.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 261)

— Прочитайте записані словосполучення.

— Поставте запитання від слів — назв предметів до слів — ознак предметів.

2. Хвилинка чистопису

ць дз ля альбом

— Доберіть з цими буквосполученнями слова. (Заєць, хлопець; дзиґа, ґедзь; куля, коляска)

— Підберіть до цих слів слова-ознаки. (Полохливий заєць, вихований хлопець; нова дзиґа, великий ґедзь; повітряна куля, іграшкова коляска)


III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми будемо змінювати слова-ознаки разом зі словами — назвами предметів за зразком «один — багато», визначатимемо ознаки предметів, удосконалюватимемо вміння ставити питання до цих слів. Також відгадуватимемо загадки.


IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Коментоване письмо (вправа 262)

— Запишіть слова за зразком.

— Усно складіть речення з двома останніми словосполученнями.

2. Колективна робота (вправа 263)

— Прочитайте вірш.

— На що вказує знак оклику в кінці речення?

— Спишіть виділені слова. Поставте до них питання.

— Змініть слова так, щоб вони означали назви багатьох предметів та їх ознак.

3. Фізкультхвилинка

4. Робота з деформованим текстом (вправа 264)

— Прочитайте. Кінець кожного речення позначайте зниженням голосу і паузою.

— Прочитайте слово в рамці. Що воно означає? Що таке іній?

— Так, іній — це тонкий шар кристалів льоду, що утворюється осіданням пари з повітря на охолоджені предмети. Іній ще називають памороззю.

— Запам’ятайте, як пишуться слова іній, паморозь.

— Запишіть два останні речення. Підкресліть у них головні слова.


V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Самостійна робота (з картками)

— Випишіть із тексту слова — ознаки предметів разом з їх назвами.

Зразок:

Один                           Багато

Лісова галявина          тендітні проліски

На лісовій галявині зацвіли тендітні проліски. Їхні білі голівки схилилися донизу. А дерева ще голі. Руда білочка гризе ліщиновий горішок. Строкатий дятел вибиває барабанний дріб. Скоро ліс наповниться дзвінкими голосами перелітних птахів. Настає справжня весна!

2. Усне творче завдання (з дошки)

Лисичка — хитра, ... (руда, хвостата)

Берізка — білокора, ... (ніжна, струнка)

Хліб — свіжий, ... (духмяний, пухкий)

Небо — чисте, ... (безхмарне, прозоре)

3. Вибірковий диктант

— Відгадайте загадки. Які слова допомогли вам це зробити?

— Уважно слухайте, виберіть і запишіть лише слова — ознаки предметів.

✵ Гостроносий і малий,

Сірий,тихий і незлий.

Вдень ховається. Вночі

Йде шукать собі харчі.

Весь в тоненьких голочках.

Всі впізнали ... (їжачка).

✵ В чистім полі він росте

На високих ніжках,

В зелених панчішках.

Квіточки блакитні —

Оченьки привітні. (Льон)


VI. Підсумок уроку

— З якими словами в реченні пов’язані слова-ознаки?

— Як змінюються слова — ознаки предметів? Наведіть приклади.

— Складіть речення зі словом іній.


VII. Домашнє завдання з інструктажем

Вправа 265.