РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 37
Тема. Другорядні члени речення. Складання речень за схемою. Навчальне аудіювання («Рідний край»). Вимова й написання слова Батьківщина
Мета: ознайомити з поняттями члени речення, головні члени речення, другорядні члені речення; вчити знаходити в реченні його головні і другорядні члени; розвивати увагу, спостережливість, пам’ять; виховувати патріотичні почуття.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 166)
Перевірка — індивідуальне опитування.
Крім того, вчитель вислуховує розповіді про головні члени речень, складених учнями.
— Як знайти головні члени речення?
2. Бесіда
— Складіть речення за схемами.
— Із яких членів речення вони складаються?
— А як би ви склали схему до речення: «Зацвіла в долині червона калина»?
— Чому вам це зробити важко?
3. Хвилинка чистопису
кр иц ал калина
— Доберіть слова з цими буквосполученнями. З одним із них складіть речення і визначте в ньому головні члени.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми розширимо свої знання про речення, дізнаємось, які члени речення бувають, крім головних. Також навчимося їх визначати.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 169)
У ході роботи над вправою вчитель дає поняття члени речення, головні члени речення, другорядні члени речення, пояснює, як їх позначати в реченні.
Колективно складається схема другого речення.
2. Доповнення опорної таблиці
V. Закріплення та систематизація знань
1. Навчальне аудіювання (вправа 167)
Орієнтовні питання
1) Де цвітуть айстри, чорнобривці, гвоздики?
а) Біля хати;
б) у полі;
в) на городі.
2) Що росте над криницею?
а) Верба;
б) калина;
в) горобина.
3) Хто працює в полі?
а) Дядько;
б) дідусь;
в) батько.
Перевірка — фронтальне опитування.
Під час виконання завдання 4 підкреслити не тільки головні, а й другорядні члени речення. Скласти схему речення.
2. Словникова робота
— Прочитайте слово в рамочці на с. 80.
— Як ви розумієте його значення?
Учитель уточнює відповіді учнів і додатково розповідає про малу батьківщину, пояснює різницю між нею і Батьківщиною.
Далі учні складають звукову модель слова Батьківщина, вводять його в речення і будують схему цього речення.
3. Робота в парах (вправа 168)
Перевірка — опитування пари.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Про що ви сьогодні дізналися?
— Які слова ми називаємо головними членами речення?
— А що таке другорядні члени речення? Як їх підкреслити?
— Складіть речення за схемою:
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 170, скласти схему речення, повторити опорну таблицю «Члени речення».