РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 28
Тема. Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень
Мета: розширити уявлення учнів про речення; розпочати ознайомлення з типами речень за метою висловлювання; ознайомити учнів з розповідними реченнями, їх характерними ознаками, оформленням на письмі; розвивати вміння визначати розповідні речення в мовленні, правильно записувати їх за інтонаційними ознаками; виховувати любов і небайдуже ставлення до природи.
Обладнання: тлумачні словники.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 125)
— Які характерні ознаки речення?
— Установіть зв’язки між словами в реченнях.
2. Хвилинка чистопису
же сьо ять восени
— Запишіть речення і поставте відповідний розділовий знак у кінці.
Восени у лісі дуже красиво (.?!)
Яка сьогодні погода (.?!)
Синку, прибери на столі (.?!)
— Зверніть увагу на те, що у нас вийшли різні за інтонацією речення. Які ж із них правильні?
— Доведіть це.
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми розпочнемо ознайомлення з різними типами речень. Також будемо вчитися правильно їх інтонувати та передавати цю інтонацію розділовими знаками в кінці речень.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 126)
Як висновок — ознайомлення з правилом на с. 62.
2. Робота в парах (вправа 127)
Перевірка — опитування пари.
— Який висновок ви зробили зі своїх спостережень?
— Порівняйте його з правилом на с. 63.
— Розкажіть усе, що ви дізналися про розповідне речення.
3. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота (вправа 128)
Перевірка: 1, 2, 3 завдання — індивідуальне опитування.
— Доведіть, що складені вами речення розповідні.
2. Робота зі словниковими словами
— Прочитайте слова в рамочці на с. 63.
— Учні з першого ряду знайдуть у тлумачному словнику значення слова лан, із другого — нива, а з третього — поле.
Заслухати відповіді представників кожного ряду.
— Що цікавого в цих словах?
— Запишіть їх по пам’яті. Звірте написане зі зразком.
— Яке з цих слів відрізняється від інших двох? Чим саме?
— Усно з кожним зі слів складіть розповідне речення.
— Змініть інтонацію так, щоб на письмі у кінці речення потрібно було поставити знак оклику.
Потім учитель пропонує учням виконати письмово завдання 4 вправи 128.
— Доведіть, що складені речення є розповідними.
— Які розділові знаки ви поставили в кінці речення?
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
— Так само про осінь буде розповідати текст із вправи 129, який ви складете вдома.
— У якому порядку необхідно розставити речення? Чому саме в такому? (Берізка — вона, клен — він. Необхідно, щоб було зрозуміло, про що розповідає наступне речення.)
— Чим схожі речення в цьому тексті?
VI. Підсумок уроку
— Виберіть розповідні речення. Поясніть розділові знаки до них.
Восени ліс вабить своєю красою (.?!)
Який чудовий сьогодні день (.?!)
Діти, погляньте ось на це багряне листя (.?!)
— З яким типом речень ми сьогодні ознайомились?
VII. Домашнє завдання
Правила на с. 62, 63, вправа 129.