Усі уроки української мови 10 клас ІІ СЕМЕСТР Профіль — українська філологія - 2018 рік
САМОСТІЙНІ ЧАСТИНИ МОВИ
УРОК 131. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 31. КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР
Мета: удосконалювати мовленнєво-комунікативні вміння розкривати тему, виразно формулювати основну думку, виокремлюючи головний і другорядний матеріал; викладати матеріал логічно й послідовно, дотримуючись єдності стилю; виявляти власне ставлення; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
Обладнання: копії текстів, плакати, текст для переказу.
Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває,
той у грудях не серденько, тільки камінь має
С. Воробкевич
Як прислів’я чудове,
Йде від роду до роду,
Що народ — зодчий мови,
Мова — зодчий народу
Д. Білоус
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ ТА МЕТОЮ УРОКУ
III. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО СКЛАДАННЯ КОНТРОЛЬНОГО ПИСЬМОВОГО ТВОРУ
1. Прочитайте епіграфи до уроку. Чи погоджуєтесь ви з міркуваннями авторів?
2. Прокоментуйте висловлювання.
1. Без усякої іншої науки ще можна обійтися; без знання рідної мови обійтися не можна (І. Срезневський). 2. Нитками рідної мови ми зв’язані з усіма іншими (П. Житецький). 3. Мова козаків дуже ніжна і сповнена пестливих виразів та надзвичайно витончених зворотів (П’єр Шевальє, 1663 р.). 4. Вона вся з гомону полів, лісів і морів отчої землі, мережана сходом і заходом сонця, гаптована сяйвом місяця, зірок і переткана калиною, барвінком і вишневим цвітом; кожна її ниточка вимочена в Дунаї, криницях і струмках людської звитяги... Вона вся з тучі й грому, як з води і роси,— така українська мова (За Б. Харчуком). 5. Мова рідна звучить, наша мова — шум гаїв, шелест ниви у ній, кобзи пісня тривожна, діброва і Дніпра неспокійний прибій (О. Ющенко).
3. Виразно прочитайте поезії. Які враження вони викликали у вас? Знайдіть епітети, порівняння, метафори про мову. Як автори ставляться до рідної мови?
Текст 1
РІДНЕ СЛОВО
— Хто ми в світі без рідного слова? —
Запитаю, щоб чулось навкруж.
Ой болить і пече мене знову
Глухота перекошених душ.
— Ну і що? — хтось промовить зухвало. —
Слово хліба чи сала додасть?..
Дух живий поміняти на сало —
Чи не гріх це важкий, не напасть?
Братнє слово мені не байдуже —
Хай у серці кубелечко в’є.
Та усе ж мені хочеться дуже,
Щоб стозвуко звучало й моє.
Рідне слово... Ні, вітер огуди
Не затулить нам злякано рот.
Ми без нього такі собі — люди,
А із ним — український народ.
В. Крищенко
Текст 2
Народе мій, дитино ясночола,
Живи й орудуй мовами всіма,
Бо кожна мова — твого духу школа,
Твоєї правди золота сурма.
Вклякни перед зорею світовою,
Що пломеніє, наче сонця креш,
Та не молися мовою чужою,
Бо, на колінах стоячи, умреш!
Д. Павличко
Текст 3
Мово Дніпра, і Карпат, і Великого Степу,
Диво ж моє!
Із водоспадами грім-діалектів на плечах,
Із легіоном струмочків-говірок лелечих.
Ти ж блискавками-ключами шугаєш по небу,
Сонечком красним встаєш,
Мово Дніпра, і Карпат, і Великого Степу.
Хто ж так злічив! Як піску біля Чорного моря,
Стільки перлин,
Слів-діамантів ясних — ніби рос красовитих
Поспіль на кулі земній, на тополях і квітах.
М. Данько
Текст 4
РІДНА МОЯ УКРАЇНСЬКА МОВА
Ти потрібна мені, як вода у пустелі,
Ти потрібна мені, як вогонь Прометеїв,
Ти потрібна мені, як повітря, як сонце,
Ти потрібна мені, як на волю віконце.
Бо без тебе я — раб без родини, без долі,
Бо без тебе я — прах, що розвіють у полі.
І люблю я тебе, твою пісню і слово,
І не зраджу тебе, материнськая мово.
Ти потрібна мені...
С. Двірняк
4. Прочитайте висловлювання про мову різних народів. Як автори характеризують різні мови, на які особливості звертають увагу?
1. Вслухаюсь у гірську гортанну мову і чую відгомін кавказьких лун (Г. Усач). 2. Німецька мово! Прохолодний кірш з твердими кісточками стиглих вишень (Ю. Бедрик). 3. О мово українська! Ти — вода з кринички, над якою гнуться верби, холодна, і прозора, і проста, а без води я вже давно помер би. (Ю. Бердик).
5. Колективна робота з текстом. Прочитайте. Визначте тип і стиль мовлення. З'ясуйте, чи актуальна тема висвітлюється автором. Виділіть мікротеми. Складіть план висловлювання.
Історія нашого народу налічує багато століть. По-різному за той час називали себе наші предки, а сусідні народи називали їх і кіммерійцями, і скіфами-орачами, і венедами, й антами, й руссю (тобто русами, русичами чи русинами), і козацьким народом, і малоросами, і, нарешті,— українцями.
Нелегкою була їхня доля: багатющі землі, ліси, води й клімат України приваблювали різних завойовників.
У таких же нелегких умовах розвивалася й українська мова. Уперше її слова були записані ще 448 року візантійським мандрівником та істориком Пріском Панійським.
Жива українська мова хоч важко, але неухильно пробивала собі шлях до визнання. Її елементи відчутні і в «Повісті временних літ» та в інших літописах. Українська мова відбита і в старослов’янсько-українському словнику Памви Беринди 1627 року і у граматиці давньоукраїнської мови Івана Ужевича 1643 року, в козацьких літописах, у народних піснях та думах.
Живу, розмовну мову на ступінь літературної піднесли ще несміло Іван Котляревський і рішуче, впевнено — великий народний поет Тарас Шевченко.
Проте українська мова була небажана для різних поневолювачів. Українську мову поволі відтісняли з усіх ділянок суспільного життя на задній план.
У другій половині 80-х років ХХ століття в Україні активізувалися національно-визвольні змагання, розгорнулася боротьба за права української мови. 24 серпня 1991 року Україна була проголошена самостійною і незалежною державою. У Конституції України, прийнятій 28 червня 1996 року, записано: «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».
Коли людина знає багато мов — це прекрасно. І шанувати треба всі мови, бо немає мов вищих і нижчих. Але знати й шанувати мову рідного народу, користуватися нею — це не тільки обов’язок, а й найперша потреба кожної справді культурної людини. Без цього перестають існувати народ, суспільство, без цього деградує сама людина (За І. Ющуком).
6. Розгляньте плакати. Які враження вони викликали у вас?
IV. СКЛАДАННЯ КОНТРОЛЬНОГО ПИСЬМОВОГО ТВОРУ В ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА ТЕМУ «ЗНИКАЄ ВСЕ, А РІДНЕ СЛОВО ВІЧНЕ»
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Написати твір на тему «Вилив душу в пісні український народ».