МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 79
Тема. Раціональні числа: додавання і віднімання. Розв'язування вправ
Мета: підготувати учнів до виконати тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, вдосконалення вмінь.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
@ Оскільки вправи домашнього завдання дублюють вправи, розв'язані на попередньому уроці, доцільно з метою збереження часу, перевірити вибірково зошити у «слабких» учнів та звернути увагу лише на завдання 2, 4 (згадаємо протилежні числа і правила порівняння раціональних чисел).
II. Систематизація та узагальнення знань
Усні вправи
1. Обчисліть:
а) -1 + (-7); - 17 + (-13); -10 + (-20); -0,2 + (-2,8); (-10) + (-90), -+
;
б) -3 + 3; -7 + 7; -5 + 3; -11 + 8; 10 + (-6); 12 + (- 16); -5 + 6; -7 + 19;
в) 5 - (-2); 5 - 7; -3 - 8; -6 – (-9).
2. Чи правильно розкрито дужки?
а) 3 + (-5 - 2) = 3 - 5 - 2;
б) 3 - (-5 + 2) = 3 + 5 - 2;
в) 3 - (5 - 2) = 3 - 5 - 2;
г) 3 - (5 + 2) = 3 - 5 + 2.
3. Ігровий момент
4 |
0 |
-9 |
2 |
-3 |
5 |
-8 |
-4 |
3 |
-7 |
12 |
-6 |
-11 |
-1 |
-5 |
11 |
Сума чотирьох чисел, що стоять в одному ряді (по вертикалі, або по горизонталі, або по діагоналі), дорівнює: а) -10; б) -24. Назвіть ці числа.
4. * Учитель записує на дошці числа-3; 5; -7 і говорить: «Я додав два числа і від цієї суми відняв третє число. У мене вийшло деяке від'ємне число. Яке?»
@ Під час розв'язування усних вправ учні повторюють основні алгоритми, пов'язані із додаванням і відніманням раціональних чисел. Більш детальніше додавання, віднімання і їх особливості розглядаємо під час виконання письмових вправ.
III. Узагальнення та вдосконалення вмінь Розв'язування вправ
1. а) Виконайте додавання: -379 + 948; -0,81 + 0,66; -5 + ;
+
.
б) Знайдіть значення виразу, спростивши його 1+ (-3,8) + а + (-2,2), якщо а = -4,75; а = 2
; а = 24; а = -2
.
в) Обчисліть дії, обравши зручний порядок дій:
+ (-0,45) +
; -2,43 + 6,31 + (-3,21) + 0,49 + 4,43.
2. а) Виконайте віднімання: -3,2 - (6,3); -4- 1
; -2,6 - (-1,4); 2
- 3
.
б) Розв'яжіть рівняння: 2,4 + х = -2; z -
= 6
.
в) Знайдіть значення виразу: - (-1,8 - 4,3) - 5,7.
3. Розкрийте дужки і спростіть вираз:
а) (5,3 + а) - (а + 6,4);
б) - (9,4 - b) + (- b + 3,7);
в) - (х - 5,8 - у) - (11,3 - х);
г) –(a – b – 7,4) + (-7,4 + b + a).
4. Обчисліть:
а) -10,8 + ;
б) -2- |2,6 - 3,8|;
в) 12 - .
5. Розкрийте дужки і знайдіть значення виразу:
а) 4,35 - 5 - (1,63 - 2,72);
б) (0,211 + 0,817) - (0,302 - 0,7);
в) - 8,543 - (-3,52 + 7,133 - 1,48) - (4,006 + 0,5).
6. Розв'яжіть рівняння: а) 11 – х – 8 = -2,3; б) –х + 7 – 18 = 5.
IV. Підсумки уроку
Ігровий момент «Найрозумніший*
Тестові запитання
На дошці записані два різних числа, наприклад -11 та 3. Учень швидко відповідає на запитання, які учитель ставить у короткій формі.
1) Модулі.
2) Яке з чисел більше?
3) Два цілих числа між ними.
4) Два числа, менші за обидва.
5) Два числа, більші за обидва.
6) Сума чисел.
7) Різниця.
8) Сума першого і числа, протилежного другому.
V. Домашнє завдання
1. Знайдіть значення виразу:
а) -2,9 + 1,8 + (- 11,1) - |-7,2|;
б) -5,4 - (-10 - 5,4 + 4,7).
2. Розкрийте дужки і спростіть вираз:
а) (5,4 - а) - (-4,7 + а),
б) -11,3 - (-5 – 6 + 7,8).
3. Розв'яжіть рівняння: а) 7,3 – х = -1,2; б) (х + 1,2) - 1,9 = - 2,4.
4. Знайдіть значення виразу -13,5 + (-х), якщо х = 1,6; -3,2.
5. Знайдіть суму всіх цілих чисел, які є розв'язками нерівності -5 < х < 3.
6. Розв'яжіть рівняння: а) -2,9 - (х - 3,7) = -2; б) |х| -2,1 = 3; в) |4 - х| = 9.
7. Знайдіть відстань між точками А(х) і B(у), якщо: a) x =-5; y = 1; б) х = -4; у = -0,5.
8. Відстань між точками Сіх) і ЖЗ) дорівнює 6 одиниць. Знайдіть координату точки С. Скільки може бути таких координат?