МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 75
Тема. Віднімання раціональних чисел. Алгебраїчна сума чисел
Мета: базуючись на знаннях учнів про правила і властивості додавання та віднімання раціональних чисел, сформувати уявлення про зміст поняття «алгебраїчна сума» та виробити вміння застосовувати набуті знання для обчислення алгебраїчних сум.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
@ Особливу увагу звертаємо на завдання 1 та 2 (бажано записати розв'язання на дошці або вчителеві, або викликати кількох учнів до дошки).
Усні вправи
1. Обчисліть:
а) 17 + 0,3; 0,005 + 25; 0,37 + 2,03; 3,84 + 0,2; 1,27 + 2,3;
б) 0,728 - 0,7; 0,8 - 0,25; 1 - 0,6; 0,7 - 0,07; 3 - 0,85;
в) 7 - (+3); +7 - (-3); (-7) - (+3); (-7) - (-3);
г) -0,4 - (0,5); +0,4 - (-0,5); -0,4 - (-0,5); +0,4 - (+0,5).
2. Запишіть у вигляді суми та спростіть: а) -3 - (-а) - 5; б) 2,7 – b – 3; в) .
3. Знайдіть значення суми найзручнішим способом:
а) -2 + (-3,5) + 2 + 3+ (-7);
б) 6,65 + 0,353 + (-0,003);
в) -2 + (-3) + (-5) + 2 + 3 + 5.
4. * Віті Верхоглядкіну вчитель запропонував вдома виконати таке завдання: знайти суму всіх цілих чисел від -599 до 601. Вітя сідає за роботу, але робота йде повільно. Тоді на допомогу приходять мати, батько, сестра і брат. Обчислювали, поки від втоми не почали заплющуватися очі, і при цьому всі сварилися на вчителя, який задає маленьким дітям такі задачі.
А як би ви розв'язали цю задачу? Нагадаю, що треба знайти суму -599 + (-590) + (-597) + (-546) + ... + 597 + 548 + 599 + 600 + 601.
II. Мотивація навчальної діяльності
@ Останнє завдання усних вправ дуже добре показує учням, що знання властивостей дій допомагає їм значно спрощувати обчислення. Треба також додати, що знання деяких моментів дозволяє ще й спрощувати записи.
II. Доповнення знань
@ Бажано нагадати, що в математиці є певні домовленості щодо записів (скорочених) деяких виразів (можна нагадати про скорочений запис добутку числа і букви а: 2·а = 2а, запис суми однакових доданків у вигляді добутку, запис добутку однакових множників у вигляді степеня з натуральним показником і т. ін.). Тоді зрозумілою буде спроба зробити більш короткий запис суми раціональних чисел (у вигляді алгебраїчної суми). Важливо вимагати від учнів усвідомлення того, що якщо в запису послідовно записані числа, між якими немає дужок і стоять тільки знаки «+» або «—», то ми маємо суму, а знаки «+» або «-» є не знаками дії, а знаками доданків, а отже, сигналізують про те, який порядок обчислень є найзручнішим в даному випадку.
Поняття алгебраїчної суми
Приклад 1. Запис (-9) + (+4) + (0) + (-5) + (+2) – сума 5 доданків. Домовимося знаки дії додавання, що стоять між доданками не писати, а записати тільки числа з їх знаками без дужок: -9 + 4 + 0 – 5 + 2 — алгебраїчна сума.
Знайдемо числові значення цієї суми:
1) 4 + 2 = 6;
2) -9 - 5 = -14;
3) + 6 + (-14) = -8.
Отже, (-9) + (4) + (0) + (-5) + (+2) = -9 + 4 + 0 -5 + 2 = -8.
Приклад 2. Запишемо вираз: 10 - (+9) + (-8) - (-6).
Ми бачимо, що це не сума. Використавши відповідне правило заміни віднімання, запишемо цей вираз спочатку у вигляді суми, а потім у вигляді алгебраїчної суми:
10 - (+9) + (-8) - (-6) = 10 + (-9) + (-8) + 6 = 10 – 9 – 8 + 6 = 1.
1) 10 + 6 = 16;
2) -9 - 8 = -17;
3) 16 + (-17) = -1.
IV. Відпрацювання навичок
Усні вправи
1. Обчисліть алгебраїчні суми. Назвіть доданки в алгебраїчній сумі: -1 – 2 – 3 – 4; +1 – 2 + 3 - 4; - 1 + 2 – 3 + 4; 1 – 2 – 3 + 4.
2. Обчисліть алгебраїчну суму:
а) 5 - 3 + 1 - 4; -5 + 3 – 1 + 4; -5 - 3 + 1 + 4;
б) – 7 + 2 - 5 + 6; 7 - 2 + 5 - 6; -7 + 2 – 5 – 6.
Письмові вправи
1. Подайте вираз у вигляді алгебраїчної суми та обчисліть його:
а) (-13) - (-8);
б) 10 - (+6);
в) -9 - (-11);
г) 16 + (-4) - (+5);
д) -3 - (-7) + (-5);
є) -12 - (+3) + (-4) - (-6).
2. Обчисліть значення алгебраїчної суми:
а) 15 – 12 – 13;
б) -16 – 9 + 7;
в) -20 - 3 - 14;
г) -13 – 18 - 6 + 14;
д) -17 + 24 - 8;
є) 4 - 15 + 9;
ж) - 19 - 7 + 12;
з) -18 + 7 - 5 + 9.
3. Виконайте дії:
а) – 3 – (+2,7) + -
;
б) 0 - +
-
-
;
в) (-25,6) + (-21,4) + (+3,1) + (+ 8,4);
г) (-16,2) + (-37,3) + (+5,1) + (-11,3).
4. Складіть суму з наступних доданків та запишіть її у вигляді алгебраїчної суми і спростіть (якщо можна).
а) -х; -у; -4,8; б) 1,5; -а; b;-с; в) р; -20; 6; -k; 10,3; г) 7,6; m; -n; -t; -l.
5. Між якими сусідніми цілими числами розташоване число: - 21; 2; ; -
;
; -7,2; -
?
6. Знайдіть число, протилежне до -7,2; ; -2
; 3,85.
7. Розв'яжіть рівняння: а) – х = 3,5; б) – х = - 7,2 + 9; в) - m = -6+
.
V. Підсумки уроку
Серед наступних записів знайдіть алгебраїчну суму та обчисліть її значення:
а) -3 + (-5) + (+2) - (+4); б) -3 - 5 - (-2) - (-4);
в) - 3 - 5 + 2 + 4; г) - (-3) -5 + 2 + 4.
VI. Домашнє завдання
1. Знайдіть значення виразу:
а) 24 - (-13) - (-12);
б) -33 - 16 - (-11);
в) -4,3 - 5,4 - 2,6;
г) 4,7 - (-2) - (-1,5);
д) 1 - 1
+ 1
;
е) -7 + 4
- 1,2.
2. Розв'яжіть рівняння:
а) –p = - ; б) -k = 11 + (-12,3); в) –у = -13 +
.
3. Задача. У трьох ящиках 21 кг цвяхів. У першому ящику в 1 раза більше цвяхів, ніж у другому. Маса цвяхів третього ящика становить
маси цвяхів другого ящика. Скільки кілограмів цвяхів у кожному ящику?
4. Позначте на координатній прямій точки А(-4) і B(9). Знайдіть відстань між точками А та В в одиничних відрізках.