МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 72
Тема. Властивості додавання раціональних чисел
Мета: повторити зміст переставної та сполучної властивостей додавання та відпрацювати застосування цих законів додавання в комплексі із вивченими правилами додавання раціональних чисел.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
1. Фронтальна робота із сигнальними картками
1) Заповніть пропуски в реченнях:
а) Щоб додати -2 та -3, треба ... їх модулі та перед результатом поставити знак ...
б) Щоб додати -2 та 3, треба ... їх модулі та перед результатом поставити знак ...
в) Щоб додати 2 та (-3), треба ... їх модулі та перед результатом поставити знак...
2) Обчисліть суму:
а) |
7 +3, |
б) |
|
в) |
+1+ |
|
7 + (-3), |
|
|
|
-1+ |
|
-7 + 3, |
|
|
|
+1+ |
|
-7 + (-3); |
|
|
|
-1+ |
3) Замініть пропуск відповідними знаками доданків, щоб рівності
стали правильними:
а) ... 0,6 + ... 0,8 = 1,4;
б) ... 0,6 + ... 0,8 = 0,2;
в) ... 0,6 + ... 0,8 = -0,2;
г) ... 0,6 + ... 0,8 = -1,4.
2. Індивідуальна робота з картками
«Слабкі» учні працюють з картками-підказками; «сильні» виконують завдання більш високого рівня складності.
Картки-підказки для «слабких» учнів
При додаванні двох чисел з різними знаками, треба: 1) Знайти модулі чисел, які додаються; 2) від більшого модуля відняти менший модуль; 3) перед здобутою різницею поставити знак того числа, в якого модуль більший. Наприклад: -20 + (+15) = -(|-20| + |+15|) = -(20 - 15) = -15 |-20| > |+15| Так само виконайте додавання чисел, заповнивши пропуски. a) -30 + 17 = ... (|…| - |…|) = …(... - …) = -|-30| ... |+17| б) -27 + 43 = ...(|...| - |...|) = ... (... - ...) = ...|-27| ... |43| в) -3,5 + 2,7 = ...(|...| - |...|) = ... (... - ...) = -|-3,5| ... |2,7| |
К-1 |
||||||||
Знайдіть значення а + b при даних значеннях а та b (див. таблицю). |
||||||||
а |
5,14 |
5,71 |
-5,033 |
|||||
b |
-5,71 |
7 |
К-2 Виконайте додавання: а) 6,892 + |
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
- Які властивості додавання ви використаєте, щоб знайти значення виразу?
327 + 1024; 13 + 15 + 7 + 5; 12 + 47 + 8 + 13; 16 + 15 + 14.
- Чому дорівнює сума?
0 + 253; 1+ 0; -2 + 2; -3 + (-7); -3 + 2; 12 + (-10).
III. Засвоєння знань
1. Знайдіть значення сум та порівняйте їх:
а) -7 + (-8) та -8 + (-7); б) 5 + (-9) та -9 + 5.
2. Знайдіть значення сум та порівняйте їх:
а) (-5 + 3) + (-9) та -5 + (3 + (-9)) та (-5 + (-9)) + 3.
Висновок 1. Переставна і сполучна властивості додавання виконуються для будь-яких раціональних чисел. Окрім того, властивості 0 при додаванні раціональних чисел виконуються також.
3. Обчисліть найзручнішим способом:
а) -2 + (+10) + 2 + (-13);
б) +7 + (-18) + (-12) + 13;
в) -7 + (-18) + (+12) + (-5) + 9.
Розв'язання
а) Ми бачимо, що в сумі є два протилежні доданки: -2 і 2. Використовуючи властивості додавання, маємо:
-2 + (+10) + 2 + (-13) = (-2 + 2) + (10 + (-13)) = 0 +10 + (-13) = 10 + (-13) = - (13 - 10) = -3.
б) Ми бачимо, що протилежних чисел у сумі немає, але є такі, що мають однакові знаки, тому:
7 + (-18) + (-12) + 13 = (7 + 13) + (-18 + (-12)) = 20 + (-30) = - (30-20) = -10.
в) -7 + (-18) + (+12) + (-5) + 9 = (-7 + (-18) + (-5)) + (12 + 9) = -30 + 21 = -(30 - 21) = -9.
Ми бачимо, що ані протилежних доданків, ані таких, що дають у сумі кругле число, у цій сумі немає, але можна додати окремо додатні числа і окремо від'ємні.
Висновок 2. Властивості додавання використовують для спрощення обчислень.
IV. Застосування умінь
Усні вправи
1. Знайдіть серед доданків протилежні й обчисліть суму:
а) -3 + (-9) + 13 + 9 + (+3);
б)-7,5 + ;
в) 2,43+(-0,25) + ;
г) -0,45 + (+0,27) + .
2. Яке число треба поставити замість *, щоб утворилась правильна рівність?
а) -12 + * = -30;
б) * + 13 = 0;
в) * + 14 = 20;
г) * + (-14) = 0;
д) * + 10 + (-12) = 0;
є) -15 + * + (+15) = 14.
Письмові вправи
1. Знайдіть суму чисел:
а) -12 + (+15) + (-6) + (+12);
б) 16 + (-20) + (+14) + (-10);
в) 13 + (-9) + (-17) + (+19);
г) -54 + (-0,7) + (+0,56) + (-1,71);
д) +0,75 + (-2,9) + (-1,05) + (-0,75);
є) ;
ж) 3,46 + (-2,63) + (-209,8) + (+24,7).
2. Знайдіть значення суми а + b + с найбільш зручним способом при таких значеннях букв:
а |
b |
с |
-4,73 |
-101,2 |
5,73 |
-8,75 |
Додаткові вправи
3. На інкубаційній станції вивід молодняка становив: за яйценосними породами курей — 81 %, за м'ясними породами курей —75 %, качок — 66 %; гусей — 61 %, індичок — 74 % від числа яєць, покладених на інкубацію. Побудуйте стовпчасту діаграму виводу молодняка птиці за інкубації яєць.
4. Три трактористи зорали 132,4 га землі, причому перший з них зорав у 1,1 раза більше за другого, а третій — у 1,1 раза менше від другого. Яку площу зорав кожний тракторист.
5. Розставте у квадратиках (на рис.) дев'ять чисел з наступних ділянок -5; -4; -3; -1; 0; 1; 2; 3; 4; 5 так, щоб сума чисел, які лежать в одному ряду, дорівнювала нулю.
6. Знайдіть числове значення виразу:
а) при х = -6; -2; -1; 0; 1; 2.
б) 2 - |х| + 5 + (-х) при х = -5; -4; -3; 0; 3; 4.
V. Підсумки уроку
1. Дано вираз: -17,5 + (-23) + 17 + (-45) + 28.
2. Який порядок дій ви вважаєте найзручнішим?
а) 1) -17,5 + (-23) + (-45). 2) 17 + 28;
б) 1) -17,5 + (-23); 2) 17+ (-45) + 28;
в) 1) -17,5 + 17; 2) -23 + (-45) + 28.
VI. Домашнє завдання
1. Обчисліть суму найзручнішим способом:
а) (-13) + (-15) + (+9) + (-17);
б) (-4,7) + (+0,6) + (-0,9) + (+1,8);
в) (+20) + (-14) + (-13) + (+7);
г) +
+
+
;
д) 9,27 + + (-7,27);
е) + 6,8 +
;
ж) (-8,72) + (15,37) + 13,63 + 8,72;
з) -21,23 + 7,81 + 0 + (-28,77);
к) 0,75 + + (-5,7) +
.
2. Задача. Визначте довжину ріки Урал, якщо її несудохідна ділянка становить , а судохідна 0,25 всієї довжини ріки і довжина першої ділянки більша за довжину другої на 1 200 км.
3. Розв'яжіть рівняння х -
х = 0,51.