МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 69
Тема. Порівняння раціональних чисел
Мета: відпрацювати навички порівняння раціональних чисел у комплексі із набутими раніше навичками (з теми про додатні і від'ємні числа).
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
А. Усні вправи (фронтальна робота із сигнальними картками або математичний диктант)
1. Закінчіть речення: «З двох чисел менше те, зображення якого розташоване на координатній прямій...»
2. Якщо х лежить зліва від а, то х... а?
3. Порівняйте:
а) 2 та -300; б) -7 та -9;
в) а та b; а та 0; b та 0, якщо а —додатне, b — від'ємне.
Б. Картки із завданнями (індивідуальна робота)
Картка 1 |
Розташуйте в порядку спадання числа: а) -6; 7; -7; 8; -8; 9; -9; 10; -10; б) -1; 0; 1; -0,01; 0,001; -0,0001; 0; в) 2,8; -2,7; 2,6; -2,08; 2,07; -2,06; 0. |
Картка 2 |
Порівняйте числа: а) |-0,3| та |-0,5|; б) |4,1| та |1,4|; в) |-6,5| та |5,9|; г) |-12,01| та |-1,09|; д) |-8,1| та |6,2|; е) |0| та |-0,002|; ж) |17,2| та |-2,7|. |
В. Роботи учнів перевіряємо вибірково, в основному у «слабких», всі інші звіряють відповіді.
II. Застосування навичок
@ На цьому уроці розв'язуємо вправи більш високого рівня складності (узагальнюючі та дослідницькі) і повторюємо поняття додатного, від'ємного числа, «раціональні числа», «модуль числа».
1. Між якими сусідніми цілими числами стоїть число?
а) -2,73; б) -9,5; в) -0,63; г) 0,87; д) -1; є) -6
.
Відповідь запишіть у вигляді подвійної нерівності.
2. Які цифри можна записати замість *, щоб утворилася правильна нерівність:
а) -3841 < -384*; б) -*5,44 > -25,44; в) -< -
; г) -
> -
?
3. Запишіть у вигляді нерівності речення:
а) -4,3 — від'ємне число;
б) 27,1 — додатне число;
в) а — від'ємне число;
г) b — додатне число;
д) * с — невід'ємне число;
є) * d — недодатне число.
4. Ігровий момент
Учень, якого викликали до дошки, називає і показує по черзі то «червоні», то «сині» числа, записані в таблиці. При цьому «червоні» числа називає в порядку зростання, а «сині» — в порядку спадання, тобто називає числа в такій послідовності: -6; 2; -5; 0; -4; -1; -2; -3; 1.
Якщо учень помилився, то сідає на місце, і до дошки йде інший.
III. Діагностика засвоєння знань і вмінь
Самостійна робота
Варіант 1
1. Накресліть координатну пряму з одиничним відрізком 1 см. Позначте на координатній прямій:
а) точки A(2); B(-3,5); C(-1); D(-2); Е; F(3);
б) точку K і точку M, що має протилежну координату;
в) точки, модулі координат яких дорівнюють 5; 4,5; 0.
2. Дано числа: 6; -9; 5,25; 2; 507; 9; -2,6; 1,125; 0; -207; -5
.
а) Які з даних чисел є: натуральними? цілими? дробовими? додатними? від'ємними?
б) Знайдіть модулі цих чисел. Які з даних чисел мають рівні модулі? Чому?
в) Розмістіть числа в порядку зростання.
Варіант 2
1. Накресліть координатну пряму з одиничним відрізком 1,5 см (3 клітинки). Позначте на цій прямій:
а) точки M(2), N , Р(-1), К(-2), R
, 5(3);
б) точку А і точку В, що має протилежну координату;
в) точки, модулі яких дорівнюють 4; 1; 0.
2. Дано числа: 0; 7; -11; -3,8; 4; 239; 3
; 11; -400; -4,4.
а) Які з даних чисел є: натуральними? цілими? дробовими? від'ємними?
б) Знайдіть модулі цих чисел. Які з них мають рівні модулі? Чому?
в) Розмістіть числа в порядку спадання.
IV. Підсумки уроку
Перевіряємо якість виконання самостійної роботи. Аналізуємо помилки.
V. Домашнє завдання
1. Порівняйте числа, а результат запишіть у вигляді нерівності:
а) - та
; б) 3 та -
; в) -
та -
; г) -2
та 3
; д) -
та -
; е) -
та -
; ж) -2
та -3
; з) -5
та -5
.
2. Розташуйте числа 5; -9; 0; 0,88; -6,9; 8,92 у порядку спадання.
3. * Перевірте справедливість нерівностей
1) |a + b| ≤ |a| +|b|;
2) |a – b| ≤ |a| + |b|;
3) |a| - |b| ≤ |a + b|;
4) |a| - |b| ≤ |а – b|;
5) |а| - |b| ≤ |a| + |b|.
при таких значеннях букв:
а) а = -7; b = -5; б) а = ; b =
; в) а = 4; b = -5.