МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 66
Тема. Модуль раціонального числа
Мета: сформувати уявлення учнів про геометричний зміст поняття «модуль числа»; виробити вміння читати, записувати вирази, що містять модуль, а також знаходити значення виразів, що містять числа під знаком модуля.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Усні вправи
1. Обчисліть
а) |
|
б) |
|
· 17 |
· 3 |
||
· 2 |
: 3 |
||
? |
? |
2. Натуральним, цілим чи дробовим числом є -5, 1254567, ,
, -3, 5?
3. Знайдіть значення виразу -7·(-7), - (+9), - (13), 0, -(-1), .
@ Під час фронтального виконання усних вправ біля дошки працюють 3 учні, які розв'язують домашні задачі № 2,3 (а, б) (умови вправ записано на дошці заздалегідь)
II. Актуалізація опорних знань
Задача. Знайдіть відстань від початку відліку до точок координатної прямої А(-4), В(4), С(2), Е , D(2,5), О(0)
Додаткові завдання
- Чи може шукана відстань бути від'ємним числом, нулем?
- Як пов'язана шукана відстань з координатами точки? Чи може відстань від початку відліку до заданої точки дорівнювати координаті цієї точки?
- Чи зажди відстань від початку відліку до даної точки дорівнює координаті точки? У яких випадках — ні?
III. Формування нових знань
@ Звичайно, що в 6 класі ще зарано давати строге означення модуля і вводити поняття «геометричний зміст модуля» Але попри все, на інтуїтивному рівні зміст цих понять ми вводимо і вимагаємо від учнів їх засвоєння Поняття модуля в 6 класі якраз вводимо, виходячи з геометричних міркувань, а потім уже на прикладах з'ясовуємо, що:
а) модуль додатного числа є це саме число,
б) модуль нуля є нуль (це ж саме число),
в) модуль від'ємного числа є число, протилежне до даного числа.
Важливо також, виходячи з геометричних міркувань і поняття «протилежні числа», підкреслити, що:
а) модуль даного числа — це єдине число, але,
б) однаковий модуль мають 2 протилежних числа.
У результаті всіх пояснень учителя на дошці і в зошитах можуть бути зроблені записи (конспект 30)
Конспект 30 |
|
Модуль числа |
|
1. Модуль числа а —це відстань від початку координат до точки Л(а) 2. Позначають |-21, |31, \а | 3. Властивості: 1) |0| = 0, 2) | а | = а, якщо а додатне, 3) | а | = -а, якщо а від'ємне, 4) якщо | х | = а, де а — додатне число, то х = а або х = -а |
Приклад 1. 2. | х | = 3, тому х = 3 або х = -3 3. Обчисліть значення виразу: | 0 | + |
IV. Застосування знань. Формування вмінь
Усні вправи
1. Прочитайте вирази | -8 |, , | 2 + 3 |, | 1,5 – 0,7 |.
2. Чи правильна рівність? | 3 | = 3, , -| -2 | = -2, | а | = 5.
3. Знайдіть значення виразів, записаних у п. 1.
4. Які числа мають модуль, що дорівнює 0; 2; -2?
Письмові вправи
Задача 1. Знайдіть модулі кожного з чисел: 81; 1,3; -5,2; ;
;
; -52; 0.
Запишіть відповідні рівності.
Задача 2. Знайдіть значення виразу |х|, якщо х дорівнює: а) -12,3; б) -66; в) 83; г) -; д) 3
; е) -6
.
Задача 3. Знайдіть відстань (в одиничних відрізках) від початку координат до кожної з точок; А(3,7); В(-7,8); С(-100); D(315,6); E(0); К; F
. Запишіть відповідні рівності.
Задача 4. Знайдіть значення виразу:
а) |-8| - |-5|;
б) |-10| · |-15|;
в) |240| : |-80|;
г) |-7100| + |-290|;
д) |-2,3| + |3,7|;
е) |-4,7| - |-1,9|;
ж) |28,52| : |-2,3|;
з) |0,1| · |-10|;
к) ;
л) ;
м) ;
н) ;
о) 3 · |1,5| + 4;
п) 24 : |16| + 3,5.
Задача 5. Знайдіть:
а) від'ємне число, модуль якого дорівнює 25; ; 7,4;
б) додатне число, модуль якого дорівнює 12; 1; ; 3,2;
в) додатні і від'ємні числа, модуль яких дорівнює 8; 5; 19,2; 0.
Задача 6. Розв'яжіть рівняння: а) | х | = 6; б) | х | = 8; в) | х | = 0.
Задача 7. Чи існують такі значення х, для яких: а) х <| х |; б) х >| х |; в) х = | х |?
Задача 8. Ігровий момент.
Учитель. Я задумав два протилежних числа. Поставте тільки одне запитання, щоб дізнатись ці два числа.
V. Підсумки уроку
Запитання до класу
- Що називають модулем числа?
- Як позначають модуль числа?
- Як знайти модуль додатного числа або 0?
- Як знайти модуль від'ємного числа?
- Чи може модуль якого-небудь числа бути від'ємним числом?
- Якими є модулі двох протилежних чисел?
VI. Домашнє завдання
Задача 1. Позначте на координатній прямій числа, модулі яких дорівнюють 3, 8, 1, 35, 5.
Задача 2. Обчисліть.
а) 2,5 · |-12| - 5,
б) |-8| · |-4| - |-56| : 7,
в) 8 + 5 · |-0,7|,
г) 13 – 14 · .
Задача 3. Розв’яжіть рівняння а) –у = -8,75, б) -р = .
Задача 4. Площа першого поля становить площі другого поля Чому дорівнює площа другого поля, якщо площа першою поля 12,6 га?