МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 59
Тема. Кругові діаграми
Мета: провести діагностику засвоєння теми «Коло, круг» та сформувати уявлення про поняття діаграми і спосіб відтворення співвідношення величини за допомогою кругових діаграм; навчитися будувати нескладні кругові діаграми за відомим значенням величини.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
@ Збираємо зошити й перевіряємо як домашнє завдання, так і самостійну роботу (не забути: щоб мати можливість проаналізувати стан виконання завдань самостійної роботи, записуємо відповіді на бланках відповідей — не в зошитах).
Самостійна робота
1. Знайдіть довжину кола і площу круга, що обмежений цим колом, якщо його діаметр 4,6 см.
2. Маємо моток дроту у формі кола, діаметр якого 1 м. Моток складається з 30-ти кілець. Скільки кілець радіуса 15 см можна виготовити з цього дроту?
3. Обчисліть площу фігури, зображеної на рисунку (виміри дано в сантиметрах).
II. Засвоєння нових знань
1. Мотивація навчальної діяльності
@ Для створення позитивної мотивації залучаємо якомога більше фактичного матеріалу: приклади різних видів діаграм (кругові, стовпчасті, лінійні), взяті з різних видів ЗМІ. Наводимо учнів на думку, що, по-перше, вони повинні навчитися «читати» діаграми, по-друге, треба навчитися самим складати діаграми, щоб показати наочно співвідношення між величинами.
2. Формування знань
@ Формуємо уявлення про кругову діаграму як про особливе зображення співвідношення частин цілого, де кожна частина зображується сектором, градусна міра кута якого є відповідною частиною повного кута. Найкраще це робимо на прикладах.
Задача 1. У колекції Романа три види марок: про птахів — 30 марок; про тварин — 40; про автомобілі — 50 марок. Побудуйте кругову діаграму, яка відповідно є співвідношенням між цими видами марок.
Розв'язання
1) Усього в Романа: 30 + 40 + 50 + 120 (марок) усіх видів;
2) отже, частина про птахів;
частина про тварин;
частина про автомобілі.
3) Повний кут містить 360°, тому: від 360° — це 360° ·
= 90°;
від 360° - це 360° ·
=120°;
від 360º - це 360° ·
= 150°.
Отже, круг ділимо на сектори з градусними мірами відповідних кутів: 40°; 120° і 150°; і робимо відповідні примітки:
П — марки про птахів;
Т — марки про тварин;
А — марки про автомобілі.
Задача 2. На рисунку дано кругову діаграму, що відтворює розподіл кролів, вирощуваних на шкільних кролефермі, за породами. Використавши транспортир, заповніть таблицю, якщо всього на фермі 1080 кролів.
|
Порода |
Кількість кролів |
|
1 2 3 |
Білий велетень Сірий велетень Шиншила |
|
III. Засвоєння вмінь
Задача 1. Наприкінці червня в більшості областей України тривалість дня становить близько 16 годин, а на нічний час припадає близько 8 год. Побудуйте кругову діаграму.
Задача 2. Колекція Павлика нараховує 1 440 поштових марок на теми: комахи, птахи, тварини. Кількість марок на кожну з цих тем відображають кругові діаграми:
(Рисунок роздати кожному)
1 — марки про тварин;
2 — марки про птахів;
3 — марки про комах.
У якому з наведених тверджень допущено помилку?
1) Марки про комах становлять колекції;
2) марок про птахів на 160 більше, ніж марок про комах;
3) у колекції 920 марок про тварин;
4) марки про тварин становлять 60 % цієї колекції.
Задача 3. Який рисунок пропущено?
1; 3 |
|
1; 7 |
? |
IV. Підсумки уроку
Повторити за записами на дошці, як будувати та «читати» кругові діаграми.
V. Домашнє завдання
Задача 1. Який шлях пройде кінець хвилинної стрілки за 6 год; 3 год, якщо довжина стрілки 15 мм?
Задача 2. Поділіть круг на сектори, кути яких становлять ; 40 %; 0,1 повного кута відповідно. Обчисліть величину кута четвертого сектора.
Задача 3. Площа земельної ділянки 1 080 м2. цієї ділянки займають фруктові дерева, 30 % — ягідник, а решту засіяно конюшиною. Побудуйте кругову діаграму розподілу земельної ділянки.