МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 49
Тема. Відношення. Пропорції
Мета: підготувати учнів до виконання тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: повторення, систематизація знань; застосування умінь та навичок.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
@ Щоб заощадити час на цьому етапі уроку, вибірково перевірити зошити у «слабких» учнів, а фронтально на уроці тільки звірити відповіді. Щоб пожвавити цю роботу, можна запропонувати ігровий момент.
Відповіді до завдань (разом із неправильними) заздалегідь записані на картках і прикріплені на дошці. Вчитель повідомляє учням, що всі відповіді були правильними, але випадково хтось переплутав картки і вивісив їх в довільному порядку. Треба поновити правильний порядок і знайти серед запропонованих карток ті, що відповідають домашнім вправам.
II. Актуалізація опорних знань
Тестові запитання
1. Який із записів не є пропорцією?
а) 3 : 5 = 7 : 1; б) =
; в) 3 · 5 = 7 : 4; г)
=
.
2. Яка з пропорцій не випливає з рівності m · n = с · d?
а) ; б)
; в)
; г)
.
3. Складіть пропорцію за умовою задачі. Маса сушених слив становить 15% маси свіжих слив. Скільки свіжих слив треба взяти, щоб одержати 30 кг сушених слив?
а) ; б)
; в)
; г)
.
Висновок. Основні питання, винесені на тематичну контрольну роботу:
1) відношення, властивість відношення;
2) пропорція, основна властивість пропорції;
3) встановлення пропорції для розв'язування задач (на прямо і пропорційні величини; відсотки).
III. Застосування вмінь
@ Відповідно до тематики контрольної роботи бажано розв'язати завдання 3-х типів.
1. Відношення, пропорції.
1) Спростіть відношення: а) ; б)
.
2) Чи є істинною пропорція: а) 15,3 : 0,9 = 18,7 : 1,1; б) 3 : 3
= 1
: 1
?
3) З чисел 0,02; 0,1; 0,8 і 4 складіть істинну пропорцію.
2. Розв'язування рівнянь
Розв'яжіть рівняння:
1) 8 : 7 = х : 56; 2) 6 : 1
х = 0,48 : 1,2; 3)
=
.
3. Розв'язування задач складанням пропорції
1) Катер пройшов відстань 120 км за 6 год.
а) Знайдіть відстань, яку він пройде за 2,5 год, маючи ту саму швидкість;
б) За який час він пройде ту саму відстань, якщо збільшить швидкість на 5 км/год?
2) Знайдіть число, 12 % якого становить 3.
3) Число 2 300 збільшити на 10 %.
4) Для виготовлення металевого посуду використовують мельхіор —
сплав нікелю, цинку та міді, маси яких пропорційні числам 3, 4 і 13 відповідно. Скільки кілограмів кожного металу треба взяти, щоб дістати 150 кг мельхіору?
IV. Підсумки уроку
Розгадайте анаграми і вкажіть зайве слово:
ненявіднош; цопроряпі; квідсоти; дравкат (відношення; пропорція; відсотки; квадрат; квадрат — зайве слово, бо не має відношення до тематики контрольної роботи).
V. Домашнє завдання
Домашня контрольна робота
1. Знайдіть відношення: а) 35 до 28; б) м до 5 дм.
2. Чи істинні пропорції: а) 24 : 18 = 1 : 1,5; б) 3 : 1
= 20 : 8?
3. Розв'яжіть рівняння: 1344,2 : 134 = 5 : 1,5; б) 134 : =
:
.
4. Із 6 т магнітного залізняку добули 4,2 т заліза. Скільки заліза можна добути із 22 т магнітного залізняку?
5. Басейн наповнюються через першу трубу за 8 год, а через другу — за 10 год. За 1 год через першу трубу вливається 50 м3 води. Скільки води вливається за 1 год через другу трубу?
6. За робочий день висота будови збільшилась з 24 м до 27 м. На скільки відсотків збільшилась висота будови?
7. І чисел істинної пропорції 5 : 4 = 2 : 1,5 утворіть три нові пропорції.
8. Шматок сплаву міді з оловом має масу 8 кг і містить 7,2 кг міді. Скільки олова міститься в такому ж сплаві масою 5 кг?