МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 36
Тема. Розв'язування задач на всі дії з дробами
Мета: систематизувати знання, набуті в ході вивчення теми «Дії зі звичайними дробами», та відпрацювати навички використання цих знань для виконання вправ, що передбачають усі арифметичні дії з дробами.
Тип уроку: застосування вмінь і навичок.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
1. Домашнє завдання перевіряємо фронтально за записаними вчителем або учнем заздалегідь розв'язаннями.
2. Фронтальне опитування.
- Як записати дріб у вигляді десяткового дробу?
- Яким десятковим дробом можна записати дріб ?
?
- Які з дробів можна записати у вигляді періодичного дробу: 1,6; 1,6666...; 1,060606...; 1,06? Як це зробити?
- Наведіть приклади дробів, які можна записати нескінченним десятковим дробом; скінченним десятковим дробом.
II. Мотивація навчальної діяльності, відтворення знань (робота в парах)
@ Зміст бесіди в парах:
1. Які арифметичні дії можемо виконувати:
а) з натуральними числами;
б) з десятковими дробами;
в) зі звичайними дробами?
2. Зв'язок між десятковими і звичайними дробами.
Висновки. Ми можемо виконувати вправи, які передбачають виконання всіх арифметичних дій з натуральними числами; десятковими та звичайними дробами.
III. Засвоєння навичок
@ Щоб підготуватися до тематичної контрольної роботи, на цьому й наступному уроках бажано розв'язати якомога більше різнопланових завдань на множення, ділення, а також на інші арифметичні дії як зі звичайними, так і з десятковими дробами. Умовно їх можна поділити на такі види:
1) обчислення значень числових виразів;
2) розв'язування рівнянь;
3) розв'язування задач.
Як додаткове, можна розглянути питання обчислення значень будь-яких виразів.
Урок можна присвятити обчисленню значень виразів та розв'язуванню рівнянь.
Бажано завдання скласти у вигляді «тріад» (тобто різнорівневі однопланові завдання трьох рівнів складності від найпростішого до найскладнішого).
Наприклад
1. Обчислити значення виразів:
А. а) ·
; б) 6
·1
; в)
·20; г)
·
; д) 2
:1
; е)
:4.
Б. .
В. ;
.
2. Розв'яжіть рівняння:
A. а) ; б)
; в)
; г)
.
Б. а) ; б)
; в)
; г)
.
B. а) ; б)
; в)
; г)
.
3. Додатково. Знайдіть значення виразу: , при а = 0; 1; 2; 4; 0,01.
IV. Підсумки уроку
@ Ігровий момент. Тестові запитання
Дано дріб . Учитель коротко ставить запитання. Учні відповідають.
1. Доповнення до 1.
2. Більше чи менше від ?
3. Обернене?
4. Подайте у вигляді суми (знаменники однакові).
5. Подайте у вигляді суми (знаменники різні).
6. Подайте у вигляді різниці (знаменники однакові).
7. Подайте у вигляді різниці (знаменники різні).
8. Подайте у вигляді добутку.
9. Подайте у вигляді частки.
10. Оберніть на десятковий дріб.
V. Домашнє завдання
1. Знайдіть значення виразу:
а) ;
б) .
2. Порівняйте значення виразів:
а) і
;
б) і
.
3. Розв'яжіть рівняння:
а) ; б)
; в)
.