МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 28
Тема. Задачі на множення дробів
Мета: закріпити знання алгоритму знаходження дробу (відсотків) від числа та відпрацювати навички виконання завдань, що передбачають множення дробових чисел.
Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Індивідуальні завдання
1. Кільком учням можна запропонувати розв'язати домашні задачі біля дошки (умову заздалегідь записати на дошці).
2. Фронтальна робота
1) Знайдіть:
;
;
;
;
;
від 120 см3.
2) Знайдіть: 1 %; 5; 10; 35; 108; 110; 160; 200 від 800 г. Порівняйте здобуті відповіді з 800 г.
3) У саду 40 дерев. Серед них є яблуні й груші. Скільки в саду яблунь, якщо: а) яблунь
усіх дерев; б) груш
усіх дерев; в) яблуні становлять 20 % усіх дерев; г) груші становлять 40 % усіх дерев?
4) Виконайте дії:
;
;
;
.
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
1. Як знайти дріб від числа? Наведіть приклад. Складіть задачу.
2. Як знайти відсотки від числа? Наведіть приклад. Складіть задачу.
@ Слід звернути увагу учнів на те, що дріб / відсоток від числа можна взяти будь-який. Але в задачах, якщо мова йде про частину цілого, дріб (сума дробів), на який ділиться число, не перевищує 1 (100 %).
III. Відпрацювання навичок
@ На уроці слід звернути увагу на розв'язування саме таких задач, в яких розглядається частина від цілого, що зводиться до 1.
1. Екскаватор вирив траншею завдовжки 150 м за 3 дні. За перший день він вирив 40 % траншеї, а за другий —
тієї частини, що залишилася. Скільки метрів траншеї вирив екскаватор за третій день?
2. Велосипедист за першу годину подолав 40 % дистанції, а за другу — 70% решти дистанції. Скільки відсотків дистанції проїхав велосипедист за ці 2 год?
3. Автотуристи проїхали 520 км за 4 дні. За перший день вони проїхали
, за другий —
усього шляху, а за третій — на 40 км менше, ніж за четвертий. Скільки кілометрів проїхали автотуристи за четвертий день?
Додаткові задачі
4. Один кран наповнює ванну за 15 хв, а другий — за 12 хв. Чи наповниться ванна за
хв спільної роботи кранів?
5. Збільшіть число 100 на 20 %, а одержане при цьому число зменшіть на 20 %.
@ Бажано показати учням два способи розв'язування цих задач.
1-й спосіб У поіменованих величинах |
2-й спосіб У дробах |
Вантажний автомобіль проїхав 240 км за 4 год. Який шлях проїде за цей час легковий автомобіль, швидкість якого становить 120 % швидкості вантажного автомобіля? 1) 150 · 0,4 = 60 (м) — за 1-й день; 2) 150 — 60 = 90 (м) — залишиться після 1-го дня; 3) 90 · 4) 90 – 50 = 40 (м) — за 3-й день. Відповідь. 40 м |
Уся траншея 100 % = 1. 1) 100 % - 40 % = 60 % — залишок після 1-го дня; 2) 3) 4) Відповідь. 40 м |
IV. Підсумки уроку
Самостійна робота
Варіант 1
1. а) Обчисліть:
;
;
;
; б) Спростіть вираз
; в) Обчисліть
.
2. Розв'яжіть задачі:
а) 1 кг печива коштує
грн. Скільки коштуватиме
кг;
кг, 200 г цього печива?
б) Турист подолав за три дні 32 км. За перший день він пройшов 37,5 % шляху, за другий день
остачі. Скільки кілометрів шляху подолав турист за 3 дні?
Варіант 2
1. а) Обчисліть:
;
;
;
; б) Спростіть вираз:
; в) Обчисліть
.
2. Розв'яжіть задачі:
а) Яку відстань подолає потяг зі швидкістю 75 км/год за
год? за
год? за 2 год 36 хв?
б) За три дні виплатили 480 грн. За перший день 12,5 % цієї суми, за другий день —
остачі. Скільки грошей витратили за третій день?
V. Домашнє завдання
1. Довжина кімнати 6 м, її ширина становить 75 % довжини, а висота —
ширини. Знайдіть масу повітря в цій кімнаті, якщо 1 м3 повітря має масу 1,29кг.
2. До магазину завезли 1,2 т картоплі. За перший день продали 0,2 усієї картоплі, а за другий —
остачі. Скільки кілограмів картоплі продали за другий день?
3. Зменшіть число 200 на 10%, а одержане при цьому число збільште на 10%.
4. Задача. Спочатку пройшли 30 % усього шляху, а потім 20 % остачі.
5. Скільки відсотків шляху залишилося пройти?
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.
— за 2-й день;
— за 3-й день;
(м) — за 3-й день.