МАТЕМАТИКА
Уроки для 6 класів
Урок № 20
Тема. Додавання і віднімання мішаних чисел
Мета: відпрацювати навички використання алгоритмів додавання і віднімання мішаних чисел.
Тип уроку: застосування вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
@ Оскільки завдання є досить об'ємними, для економії часу вчителеві можна або самотужки, або попросити «сильних» учнів (перевіривши на перерві правильність виконання завдань) записати відповіді вправ домашнього завдання. У разі необхідності найскладніші завдання (вчитель може передбачити, які саме) записати з розв'язанням заздалегідь за дошкою.
Після цього можна ще раз звернутися до ключових моментів цього розділу під час виконання усних вправ.
1. Обчисліть:
|
|
|
|
2. Виконайте дії:
;
;
;
;
;
;
.
3. Знайдіть НСЗ для дробів:
і
;
і
;
і
;
і
.
4. Запишіть числа
;
;
у вигляді мішаних чисел, щоб їх дробова частина була правильним дробом.
Картки з індивідуальним завданням бажано заповнити для «сильних» учнів і для учнів «слабких» або таких, що не встигають за темпом виконання усних вправ.
Для «сильних»
Картка 20.1 Виконайте дії: 1) 2) |
Для «слабких»
Картка 20.2 Закінчіть виконання дій (впишіть правильні числа) 1) 2) |
II. Актуалізація опорних знань
Здійснюється як під час перевірки домашнього завдання, так і під час виконання пропонованих вправ.
III. Відпрацювання навичок
@ 1) Єдиним засобом для відпрацювання навичок додавання і віднімання мішаних чисел є розв'язування якомога більшої кількості відповідних завдань. Щоб заохотити і внести елементи гри у хід уроку, можна традиційні вправи з підручника «закодувати» (запропонувати кілька варіантів відповідей до кожного прикладу, врахувавши типові помилки учнів, і кожному варіанту відповіді присвоїти певну літеру. В разі правильного виконання цих завдань учень отримує ключове слово уроку).
2) Окрім відпрацьованих навичок додавання і віднімання мішаних чисел, слід звернути увагу й на інші важливі моменти:
а) використання властивостей додавання і віднімання;
б) порядок виконання дій у виразах, що містять їх більш ніж 2.
Система задач на урок може бути такою: Виконайте дії:
1. а)
; б)
; в)
.
2. а)
; б)
; в)
; г)
; д)
.
3. Знайдіть значення виразу найбільш зручним способом (дивись на знаменники!):
а)
; б)
; в)
; г)
; д)
; е)
.
4. Спростіть вираз (властивості додавання і віднімання)
а)
; б)
; в)
; г)
; д)
; е)
.
5. Знайдіть значення виразу
, якщо: а)
,
; б)
,
.
6. Не обчислюючи значень виразів, з'ясуйте, який зі знаків (>, <, =) необхідно поставити між виразами і поясніть, чому:
а)
і
; б)
і
; в)
і
; г)
і
.
IV. Підсумки уроку
Учитель знову звертає увагу учнів на зміни конспекту 13 і наголошує, що у випадку, коли це дозволяють умови, можна використовувати не тільки названі алгоритми, але й і вивчені раніше властивості.
V. Домашнє завдання
1. Виконайте дії:
а)
; б)
; в)
; г)
; д)
; е)
.
2. Знайдіть значення виразу
, якщо: а)
,
; б)
,
.
3. Перша сторона трикутника дорівнює
м, друга сторона на
м коротша від першої, а третя — на
м довша від другої. Знайдіть периметр трикутника.
4. Виконайте дії у звичайних, а потім у десяткових дробах: а)
; б)
; в)
.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.




;
; 3) 
;
.