ГЕОМЕТРІЯ
Уроки для 9 класів
УРОК № 30
Тема. Тематична контрольна робота № 3
Мета уроку: перевірка навчальних досягнень учнів з теми «Декартові координати на площині».
Тип уроку: урок контролю знань учнів.
Вимоги до рівня підготовки учнів: застосовують вивчені формули і рівняння фігур до розв'язування задач.
Хід уроку
І. Тематичне оцінювання № 3
Тематичне оцінювання № 3 можна провести у вигляді тематичної контрольної роботи. Наводимо текст контрольної роботи. Кожне завдання оцінюється в 3 бали.
Варіант 1
- 1. Знайдіть відстань між точками А(-1; 0) і В(3; 3).
- 2. Обчисліть периметр і діагоналі чотирикутника ABCD, якщо А(-1; 3); В(1; 5); С(3; 3), D(1; 1).
- 3. Знайдіть координати точок перетину кола (х – 2)2 + (y – 4)2 = 2 з прямою у = 5.
- 4. Знайдіть площу чотирикутника ABCD, якщо А(0; 4), В(2; 6), С(4; 4), D(2; 2).
Варіант 2
- 1. Знайдіть координати центра кола з діаметром АВ, якщо А(1; 5), В(3; 1).
- 2. Знайдіть периметр і діагоналі чотирикутника ABCD, якщо A(-3; 1), B(-1; 3), C(1; 1), D(-1; -1).
- 3. Знайдіть координати точок перетину кола (x – 1)2 + (у – 3)2 = 2 з прямою х = 2.
- 4. Знайдіть площу чотирикутника ABCD, якщо А(-1; 3), В(1; 5), С(3; 3), D(1; 1).
Варіант 3
- 1. Знайдіть радіус кола, діаметр якого АВ і А(1; 7), В(5; 4).
- 2. Обчисліть периметр і діагоналі чотирикутника ABCD, якщо А(-2; 2), В(0; 4), С(2; 2), D(0; 0).
- 3. Знайдіть координати точок перетину кола (x – 1)2 + (у – 3)2 =2 з прямою y = 4.
- 4. Знайдіть площу чотирикутника ABCD, якщо А(-3; 1), В(-1; 3), C(1; 1), D(-1; -1).
Варіант 4
- 1. Знайдіть радіус кола, якщо точка А(-1; -2) — центр кола, а В(2; 2) — точка кола.
- 2. Знайдіть периметр і діагоналі чотирикутника ABCD, якщо А(1; 5), В(3; 7), С(5; 5), D(3; 3).
- 3. Знайдіть координати точок перетину кола (х – 2)2 + (у – 4)2 = 2 з прямою x = 3.
- 4. Знайдіть площу чотирикутника ABCD, якщо А(-2; 2), В(0; 4), С(2; 2), D(0; 0).
Відповіді та розв'язання до завдань тематичної контрольної роботи
Варіант 1
1. АВ =
=
= 5. Відповідь. 5.
2. АВ =
=
, ВС =
=
,
CD =
=
, AD =
=
.
PABCD = 4
= 8
. АС =
= 4, BD =
= 4.
Відповідь. 8
, 4 і 4.
3. Якщо у = 5, то (х – 2)2 + (5 – 4)2 = 2; (х – 2)2 + 1 = 2; (x – 2)2 = 1; х - 2 = 1 або х - 2 = -1; x = 3 або x = 1. Отже, (1; 5) і (3; 5) — точки перетину кола і прямої. Відповідь, (1; 5), (3; 5).
4. Координати середини АС — М(2; 4), а координати середини BD — N(2; 4). Оскільки середини АС і BD збігаються, то ABCD — паралелограм.
АС =
= 4, BD =
= 4. Оскільки АС = BD, то ABCD — прямокутник.
АВ =
=
, ВС =
=
, тоді SABCD = AB ∙ ВС =
∙
= 8.
Відповідь. 8.
Варіант 2
1. х0 =
= 2, у0 =
= 3. Отже, координати центра кола (2; 3).
Відповідь. (2; 3).
2. АВ =
=
, ВС =
= ![]()
CD =
=
, AD =
=
.
PABCD = 4
= 8
.
АС =
= 4, BD =
= 4.
Відповідь. 8
; 4 і 4.
3. Якщо х = 2, тоді (2 – 1)2 + (y – 3)2 = 2; (у – 3)2 = 1; y – 3 = 1 або у – 3 = -1; у = 4 або y = 2. Отже, (2; 4) і (2; 2) — точки перетину кола і прямої.
Відповідь. (2; 4), (2; 2).
4. Координати середини АС — М(1; 3), а координати середини BD — N(1; 3). Оскільки точки M i N збігаються, то ABCD — паралелограм.
АС =
= 4, BD =
= 4. Оскільки AC = BD, то ABCD — прямокутник.
AB =
=
, BC =
=
, тоді SABCD = AB ∙ BC =
∙
= 8.
Відповідь. 8.
Варіант 3
1. AB =
= 5, тоді R =
= 2,5. Відповідь. 2,5.
2. AB =
=
, BC =
=
,
CD =
=
, AD =
=
.
PABCD = 4
= 8
. AС =
= 4, BD =
= 4.
Відповідь. 8
; 4 і 4.
3. Якщо y = 4, тоді (x – 1)2 + (4 – 3)2 = 2; (x – 1)2 = 1; х – 1 = 1 або х – 1 = -1; х = 2 або x = 0. Отже, (-1; 4) і (0; 4) — точки перетину кола і прямої.
Відповідь. (-1; 4), (0; 4).
4. Координати середини АС — М(-1; 1), координати середини BD — N(-1; 1). Оскільки середини АС і BD збігаються, то ABCD — паралелограм.
АС =
= 4, BD =
= 4. Оскільки AC = BD, то ABCD — прямокутник.
АВ =
=
, ВС =
=
.
Відповідь. 8.
Варіант 4
1. R = AB =
= 5. Відповідь. 5.
2. АВ =
=
; ВС =
=
;
CD =
=
; AD =
=
.
PABCD = 4
= 8
.
АС =
= 4, BD =
= 4.
Відповідь. 8
; 4 і 4.
3. Якщо x = 3, тоді (3 – 2)2 + (y – 4)2 = 2; 1 + (y – 4)2 = 2; (y – 4)2 = 1; y – 4 = 1 або y – 4 = -1; y = 5 або y = 3. Отже, (3; 5) і (3; 3) — точки перетину кола і прямої.
Відповідь. (3; 5), (3; 3).
4. Координати середини АС — М(0; 2), координати середини BD — N(0; 2). Оскільки М і N збігаються, то ABCD — паралелограм.
АС =
= 4, BD =
= 4. Оскільки AC = ED, то ABCD — прямокутник.
АВ =
=
, ВС =
=
, тоді
SABCD = АВ ∙ ВС =
∙
= 8.
Відповідь. 8.
Тематичне оцінювання № 3 можна провести у вигляді тестової роботи. Наводимо її текст.
Тестова робота
Варіант 1
I рівень
- 1. Знайдіть відстань від точки А(-5; -3) до осі ординат.
А. -5; Б. -3; В. 5; Г. 3.
- 2. Знайдіть відстань від точки А(4;-3) до початку координат.
A. 3; Б. 4; В. 5; Г. 7.
- 3. Запишіть рівняння кола радіуса 1 з центром у точці A(1; 1).
A. (x – 1)2 + (y – 1)2 = 1;
Б. (x – 1)2 + (y + 1)2 = 1;
В. (x + 1)2 +(y – 1)2 = 1;
Г. (x + 1)2 + (y + 1)2 = 1.
II рівень
- 4. Серед наведених рівнянь прямих визначте рівняння прямої, яка паралельна осі ординат.
А. 2х + 2y = 4;
Б. 2х + 4 = 0;
В. 2у + 4 = 0;
Г. 2х – 2у = 0.
- 5. Серед наведених рівнянь прямих визначте рівняння прямої, яка збігається з віссю абсцис.
А. 2х + 2у = 2;
Б. 2x + 2 = 2;
В. 2у + 2 = 2;
Г. 2х – 2у = 2.
- 6. Знайдіть координати точки перетину прямих х + у = -3 і х – у = 1.
А. (-1; -2); Б. (1; 2); В. (2; 1); Г.(-2; 1).
III рівень
- 7. Знайдіть периметр трикутника, утвореного при перетині осей координат з прямою, яка задана рівнянням 4x + 3у = 24.
А. 6; Б. 8; В. 10; Г. 24.
- 8. Визначте вид трикутника ABC, якщо А(7; 3), В(11; -3), С(10; 5).
А. Гострокутний;
Б. Прямокутний;
В. Тупокутний;
Г. Визначити неможливо.
- 9. Знайдіть центр кола, яке задане рівнянням х2 + у2 + 2х – 2у + 1 = 0.
А. (1; 1); Б. (-1; 1); В. (1; -1); Г. (-1; -1).
IV рівень
- 10. Знайдіть площу круга, який обмежений колом, що задане рівнянням х2 + у2 – 2х – 2у – 3 = 0.
А. 2n; Б. 3n; В. 4n; Г. 5n.
- 11. Дано коло х2 + y2 – 4 = 0 і пряма х – у + с = 0, де с — деяке число. При якому значенні с дана пряма є дотичною до даного кола?
А. -1; 1; Б. -
;
; В. -2; 2; Г. -4; 4.
- 12. Яка фігура задається рівнянням |х| + |y| = 1?
А. Коло;
Б. Квадрат;
В. Дві паралельні прямі;
Г. Дві перпендикулярні прямі.
Варіант 2
I рівень
- 1. Знайдіть відстань від точки А(-5; -3) до осі абсцис.
А. -5; Б. -3; В. 5; Г. 3.
- 2. Знайдіть відстань від початку координат до точки А(3; -4).
A. 3; Б. 4; В. 5; Г. 7.
- 3. Запишіть рівняння кола радіуса 1 з центром у точці А(-1; -1).
A. (x – 1)2 + (y – 1)2 = 1;
Б. (х – 1)2 + (у + 1)2 = 1;
В. (х + 1)2 + (у – 1)2 = 1;
Г. (x + 1)2 + (y + 1)2 = 1.
II рівень
- 4. Серед наведених рівнянь прямих визначте рівняння прямої, яка паралельна осі абсцис.
А. 2х + 2у = 4;
Б. 2х + 4 = 0;
В. 2у + 4 = 0;
Г. 2х – 2у = 0.
- 5. Серед наведених рівнянь прямої визначте рівняння прямої, яка збігається з віссю ординат.
А. 2х + 2у = 2;
Б. 2х + 2 = 2;
В. 2у + 2 = 2;
Г. 2х – 2у = 2.
- 6. Знайдіть координати точки перетину прямих х + у = -1, y – x = 3.
А. (-1; -2); Б. (1; 2); В. (2; 1); Г.(-2; 1).
III рівень
- 7. Знайдіть площу трикутника, утвореного при перетині осей координат з прямою, яка задана рівнянням 4х – 3y = 24.
А. 6; Б. 8; В. 12; Г. 24.
- 8. Визначте вид трикутника ABC, якщо А(2; -2), В(6; -8), С(5; 0).
А. Гострокутний;
Б. Прямокутний;
В. Тупокутний;
Г. Визначити неможливо.
- 9. Знайдіть центр кола, яке задане рівнянням х2 + у2 – 2х + 2у + 1 = 0.
А. (1; 1); Б. (-1; 1); В. (1; -1); Г. (-1; -1).
IV рівень
- 10. Знайдіть площу круга, який обмежений колом, що задане рівнянням х2 + у2 + 2х + 2у – 3 = 0.
А. 2n; Б. 3n; В. 4n; Г. 5n.
- 11. Дано коло х2 + у2 – 4 = 0 і пряма х + у + с = 0, де с — деяке число. При якому значенні с дана пряма є дотичною до даного кола?
А. -1; 1; Б. -
;
; В. -2; 2; Г. -4; 4.
- 12. Яка фігура задається рівнянням |x| - |y| = 1?
А. Коло;
Б. Квадрат;
В. Дві паралельні прямі;
Г. Два кути.
Відповіді до завдань тестової роботи
Рівень |
Номер завдання |
Варіант 1 |
Варіант 2 |
І |
1 |
В |
Г |
2 |
В |
В |
|
3 |
А |
г |
|
II |
4 |
Б |
в |
5 |
В |
Б |
|
6 |
А |
Г |
|
III |
7 |
Г |
В |
8 |
Б |
Б |
|
9 |
Б |
В |
|
IV |
10 |
Г |
г |
11 |
Б |
Б |
|
12 |
Б |
Г |
II. Домашнє завдання
Якщо в класі виконувалася тематична контрольна робота № 3, то вдома можна запропонувати виконати тест, і навпаки.
III. Підбиття підсумків
З'ясувати, які завдання викликали труднощі в учнів, та від повісти на запитання учнів.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.