ГЕОМЕТРІЯ
Уроки для 9 класів
УРОК № 24
Тема. Відстань між двома точками із заданими координатами
Мета уроку: виведення формули для знаходження відстані між двома точками, заданими координатами, і застосування формул до розв'язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця «Декартові координати та вектори на площині» [13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: записують і доводять формулу для знаходження відстані між двома точками, застосовують вивчену формулу до розв'язування задач.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
- 1. Перевірити наявність виконаних домашніх завдань і відповісти на запитання, які виникли в учнів при виконанні домашніх завдань.
- 2. Математичний диктант
Сторона квадрата (див. рисунок) дорівнює 5.
Варіант 1

Варіант 2

Запишіть координати точок В, С, D, F, середини відрізків AD, АВ, якщо точка А має координати:
варіант 1 (-6; 2,5);
варіант 2 (-3; 6).
Відповідь до завдань математичного диктанту
Варіант 1. B(-1;2,5); C(-1;-2,5); D(-6; -2,5); F(-3,5; 0); (-6; 0); (-3,5; 2,5).
Варіант 2. В(3; 6); C(3; l); D(-3; l); F(0; 3,5); (-3; 3,5); (0; 6).
II. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Нехай А(х1; у1), В(х2; у2). Знайдемо відстань між точками А і В.
Розглянемо спочатку випадок х1
х2, y1
y2 (рис. 137).

Проведемо AC
BC. У прямокутному трикутнику ABC маємо:
АС = |х2 – х1|, ВС = |у2 – у1|. За теоремою Піфагора маємо: АВ2 = АС2 + ВС2 або АВ =
,
АВ =
=
. (1)
Якщо у1 = у2 і х1
х2, то АВ = |х2 – х1|. Такий самий результат у цьому випадку дає і формула (1).
Якщо х1 = х2 і у1
у2, то АВ = |y2 – y1|. Такий результат дає і формула (1).
Нарешті, х1 = х2, у1 = у2, тобто якщо точки А і В збігаються, формула (1) дає потрібний результат: АВ = 0.
Отже, як би не були розміщені на координатній площині точки А(х1; у1), В(х2; у2), завжди маємо: АВ =
.
Розв'язування задач
- 1. Знайдіть відстань між двома точками:
а) А (1) і В (5);
б) А (-5) і В (-1);
в) А (-3) і В (5);
г) А(а) і В(b).
- 2. Знайдіть відстань між двома точками:
а) А (1; 2) і В (4; 6);
б) А (1; 7) і В (-5; -1);
в) A (a; b) і B (c; d).
III. Закріплення та осмислення нового матеріалу
Розв'язування задач
- 1. Знайдіть АВ, якщо А(-1; 3), В(3; 0). (Відповідь. АВ = 5)
- 2. Знайдіть відстань від точки А(-5; 12) до початку координат. (Відповідь. ОА = 13)
- 3. Знайдіть периметр трикутника ABC, якщо А(-1; 2), В(3; -1), С(-1; -1). (Відповідь. 12)
- 4. Чи лежать на одній прямій точки А, В, С, якщо:
а) А(1; 4), В(4; 0), С(2; 2);
б) А(1; 4), В(4; 0), С(2,5; 2)?
(Відповідь, а) Ні; б) так)
- 5. Яка з точок — А (2; 4) чи В(-3; 2) — лежить ближче до початку координат? (Відповідь. В)
- 6. Дано точки А (-2; 5), В (1; 8). Знайдіть точку, рівновіддалену від точок А і В, яка лежить:
а) на осі Ох;
б) осі Оу;
в) відрізку АВ.
(Відповідь, а) (6; 0); б) (0; 6); в) (-0,5; 6,5).)
IV. Домашнє завдання
- 1. Вивчити формулу для знаходження відстані між двома точками, які задано координатами.
- 2. Розв'язати задачі.
- 1) Знайдіть радіус кола, центром якого є точка М(-4; 3), а точка А(-4; 2) лежить на колі.
- 2) Знайдіть периметр трикутника ABC, якщо А(-1; 3), В(3; 5), С(3; 2).
V. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу
- 1. Як знайти відстань між двома точками на координатній прямій?
- 2. Як знайти відстань між двома точками на координатній площині?
- 3. Знайдіть координати кінців кожного відрізка, зображеного на рис. 138, та обчисліть його довжину.

Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.