ГЕОМЕТРІЯ
Уроки для 9 класів
УРОК № 12
Тема. Знаходження площі трикутника за двома сторонами і кутом між ними
Мета уроку: виведення формули для знаходження площі трикутника за двома сторонами і кутом між ними. Формування вмінь застосовувати виведену формулу до розв'язування задач.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця «Співвідношення між сторонами і кутами трикутника»[13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: використовують формулу для знаходження площі трикутника за двома сторонами і кутом між ними під час розв'язування задач.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відповісти на запитання, які виникли в учнів при виконанні домашнього завдання.
Задача 1. Розв'язання
Із трикутника ABC маємо:
,
.
Ураховуючи, що
B = 180° -
A -
C = 180° - (α + β), sinВ = sin(180° - (α + β)) = sin(α + β), а також, що sinC = sinβ,
маємо:
.
Відповідь.
.
Задача 2. Розв'язання
;
;
;
.
γ = 180° - α - β
180° - 36° - 25° = 119°.
;
;
;
.
Відповідь, а
16,7, с
24,8, γ
119°.
Самостійна робота (6 балів за кожне завдання).
Варіант 1
- 1. У трикутнику а = 37, β = 70°, γ = 51°. Знайдіть b, с, α.
- 2. У трикутнику a = 48, b = 35, γ = 65°. Знайдіть α, β, с.
Варіант 2
- 1. У трикутнику а = 24, b = 13, с = 15. Знайдіть α, β, γ.
- 2. У трикутнику а = 12, b = 10, α = 40°. Знайдіть β, γ, с.
Відповіді до самостійної роботи
Варіант 1. 1. b
41, с
34, α
59°.
2. с
47, α
68°, β
47°.
Варіант 2. 1. α
118°, β
28°, γ
34°.
2. β
32°, γ
108°, с
17,8.
II. Повторення й систематизація знань учнів
Запитання до класу
- 1. Що таке площа? Сформулюйте властивості площі.
- 2. Чому дорівнює площа прямокутника?
- 3. Чому дорівнює площа квадрата зі стороною а?
- 4. Як зміниться площа прямокутника, якщо:
а) зменшити одну сторону вдвічі, а другу сторону залишити без змін;
б) кожну сторону збільшити вдвічі?
- 5. Заповніть пропуски: 1км2 = ... м2; 1 м2 = ... см2; 1см2 = ... мм2; 1 га = ... м2; 1 а = ... м2.
- 6. Чому дорівнює площа паралелограма?
- 7. Чому дорівнює площа трикутника, якщо відома його сторона а та висота па, проведена до неї?
III. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Вивчення теореми
Теорема. Площа трикутника дорівнює половині добутку двох будь-яких сторін на синус кута між ними.
Доведення
Нехай трикутник ABC — даний (рис. 40).
Доведемо, що SΔABC =
AB ∙ AC ∙ sinA.

Проведемо у трикутнику ABC висоту BD. Маємо: SΔАВС =
AC ∙ BD.
Якщо кут А гострий, то із трикутника ABD маємо: BD = AB ∙ sinα (рис.40,а).
Якщо кут А прямий, то із трикутника DAB маємо: BD = AB ∙ sin90° = АВ.
Якщо кут А тупий (рис. 40, б), то BD = AB ∙ sin(180° - α) = AB sinα.
Отже, SΔABC =
AB ∙ AC ∙ sinA, що і треба було довести.
Розв'язування вправ
- 1) Знайдіть площу трикутника, дві сторони якого дорівнюють 6 см і 5 см, а кут між ними 30°.
- 2) Знайдіть площу правильного трикутника зі стороною а.
Розв'язання
Оскільки трикутник ABC рівносторонній (рис. 41), то АВ = АС = ВС = а,
A =
B =
C = 60°.

Тоді S =
AB ∙ AC ∙ sinA =
a ∙ a ∙ sin60° =
∙
=
.
Відповідь.
.
Учням слід порекомендувати запам'ятати цю формулу.
IV. Закріплення й осмислення нового матеріалу
Розв'язування задач
- 1. У трикутнику ABC АС = а, ВС = b. При якому куті С площа трикутника буде найбільшою?
Розв'язання
Оскільки S =
AC ∙ BC ∙ sinC =
ab sinC, то значення S буде найбільшим, якщо sinC = 1, тобто
C = 90°, тоді S =
ab.
Відповідь. 90°.
- 2. Доведіть, що площа паралелограма дорівнює добутку його сусідніх сторін на синус кута між ними: S = ab sinα, де а і b — сторони паралелограма, а α — кут між ними.
- 3. Суміжні сторони паралелограма дорівнюють 8 см і 6 см, а його гострий кут становить 30°. Знайдіть площу паралелограма. (Відповідь. 24см2)
- 4. Сторона ромба дорівнює 6 см, а один із кутів становить 150°. Знайдіть Площу ромба. (Відповідь. 18 см2)
- 5. Сторони паралелограма дорівнюють 9 см і 10 см, а площа становить 45 см2. Знайдіть кути паралелограма. (Відповідь. 30° і 150°)
- 6. Паралелограм і прямокутник мають однакові сторони. Знайдіть гострий кут паралелограма, якщо площа його дорівнює половині площі прямокутника.
Розв'язання
Нехай сторони паралелограма і прямокутника дорівнюють а і b (рис. 42).

S1 = ab sinα, S2 = ab, де S1 — площа паралелограма, S2 — площа прямокутника, α — гострий кут паралелограма. Ураховуючи, що
= 2, маємо
= 2, звідси sinα =
. Отже, α = 30°.
Відповідь. 30°.
- 7. Знайдіть площу ромба, якщо його висота дорівнює 10 см, а гострий кут становить 30°.
Розв'язання
Нехай у ромбі ABCD (рис. 43) BF
AD, BF = 10 см,
BAD = 30°. Із прямокутного трикутника ABF маємо:
(см). Отже, площа ромба: S = AD ∙ BF = 20 ∙ 10 = 200 (см2).
Відповідь. 200 см2.

- 8. Доведіть, що коли діагоналі чотирикутника перетинаються, то площа чотирикутника дорівнює половині добутку його діагоналей на синус кута між ними.
Розв'язання
Нехай ABCD — довільний опуклий чотирикутник (рис. 44).
Доведемо, що SABCD =
AC∙ BD ∙ sinφ, де φ =
BOC.
SABCD = SΔBOC + SΔAOB + SΔAOD + SΔDOC =
BO ∙ OC ∙ sinφ +
АО ∙ BO ∙ sin(180° - φ) +
АО ∙ DO ∙ sinφ +
DO ∙ ОС ∙ sin(180° - φ) =
=
BO ∙ OC sinφ +
АО ∙ ВО ∙ sinφ +
АО ∙ DO ∙ sinφ +
DO ∙ OC sinφ =
(BO ∙ OC + AO ∙ BO + AO ∙ DO + DO ∙ OC) sinφ =
=
(BO ∙ (AO + OC) + DO ∙ (AO + OC)) sinφ =
(BO ∙ АС + DО ∙ АС) sinφ =
AC ∙ (BO + DO) sinφ =
AC ∙ BD sinφ.

V. Домашнє завдання
- 1. Вивчити формулу для знаходження площі трикутника за двома сторонами і кутом між ними.
- 2. Розв'язати задачі.
- 1) Квадрат і ромб мають однакові периметри. Яка з фігур має більшу площу? Поясніть відповідь.
- 2) Знайдіть площу рівнобедреного прямокутного трикутника з гіпотенузою а.
- 3) Знайдіть площу рівнобедреного трикутника, у якого бічні сторони дорівнюють по 1 м, а кут між ними становить 70°.
VI. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу
- 1. Чому дорівнює площа трикутника, якщо відома його сторона і висота, проведена до цієї сторони?
- 2. Чому дорівнює площа трикутника, якщо відомі дві сторони і кут між ними?
- 3. Як знайти площу прямокутного трикутника, якщо відомі його катети?
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.