ГЕОМЕТРІЯ
Уроки для 7 класів
Урок № 35
Тема. Прямокутний трикутник
Мета: працювати над засвоєнням учнями:
✵ означення прямокутного трикутника та його елементів;
✵ змісту властивості гострих кутів прямокутного трикутника та оберненого твердження;
✵ ознак рівності прямокутних трикутників.
Сформувати вміння:
✵ виконувати зображення прямокутного трикутника;
✵ за готовим зображенням або назвою прямого кута прямокутного трикутника називати гіпотенузу та катети;
✵ застосовувати властивість гострих кутів прямокутного трикутника та ознаки рівності прямокутних трикутників до розв’язування задач.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Наочність і обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя; таблиця «Прямокутний трикутник».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Вчитель збирає зошити учнів разом із виконаною самостійною роботою.
Самостійна робота
Варіант 1
Початковий рівень
1. Знайдіть невідомі кути трикутника (рис. 1).

Середній рівень
2. Знайдіть кути трикутника ABC (рис. 2).

Достатній рівен ь
3. Доведіть, що Δ ABC —рівносторонній (рис. 3).

Високий ріве нь
4. Знайдіть
(рис. 4).

Варіант 2
Початковий рівень
1. Знайдіть невідомі кути трикутника (рис. 1).

Середній рівень
2. Знайдіть кути трикутника ABC (рис. 2).

Достатній рівень
3. Доведіть, що Δ ABC — рівносторонній (рис. 3).

Високий рівень
4. Знайдіть
(рис. 4).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Формулювання мети й завдань уроку
Завдання. Знайдіть невідомі кути трикутників на рисунку 1. Що мають спільного ці трикутники?

Перелік спільних рис трикутників на рис. 1 приводить учнів до усвідомлення необхідності узагальнення відомостей про трикутники такого виду та вивчення їх особливостей. Реалізація цього завдання і є основною метою уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
Обґрунтуйте рівність кожної пари трикутників (рис. 2).

V. Засвоєння нових знань
План вивчення нового матеріалу
1°. Означення прямокутного трикутника; елементи прямокутного трикутника.
2°. Сума гострих кутів прямокутного трикутника.
3°. Ознаки прямокутного трикутника.
4°. Ознаки рівності прямокутних трикутників.
5°. [Метод додаткових добудов прямокутного трикутника до рівнобедреного].
Викладення нового матеріалу супроводжується демонстрацією таблиці.
Таблиця


VІ. Первинне усвідомлення нового матеріалу
Виконання усних вправ
1. Назвіть прямокутні трикутники, зображені на рисунку 3. Для кожного трикутника назвіть катет і гіпотенузу.

2. Знайдіть градусну міру кута x на кожному рисунку (рис. 4).

Виконання письмових вправ
Рівень А
1. Знайдіть кути рівнобедреного прямокутного трикутника.
2. Знайдіть гострі кути прямокутного трикутника, якщо:
а) один із цих кутів у п’ять разів менший, ніж другий;
б) їхня різниця дорівнює 10°.
3. У прямокутному трикутнику ABC до гіпотенузи проведено висоту BH.
Знайдіть кути трикутника ABH, якщо ![]()
4. На рисунку 5
Доведіть рівність трикутників ADB і CDB.

VII. Підсумки уроку
1. Чи може прямокутний трикутник бути рівностороннім?
2. Чи може прямокутний трикутник бути рівнобедреним?
3. Чи правильно, що коли дві висоти трикутника збігаються з його сторонами, то цей трикутник прямокутний?
4. Чи правильно, що коли тільки одна висота трикутника проходить усередині нього, то цей трикутник прямокутний?
VIII. Домашнє завдання
1. Накресліть прямокутний трикутник ABC з гіпотенузою AB.
а) Виміряйте кут A та обчисліть градусну міру кута B.
б) Позначте на рисунку найменший зовнішній кут трикутника. Якою є його градусна міра?
в) Проведіть висоти трикутника. Скільки відрізків ви провели?
2. Знайдіть гострі кути прямокутного трикутника, якщо:
а) один із його зовнішніх кутів дорівнює 130°;
б) їхні градусні міри відносяться як 2 : 7.
3. У прямокутному трикутнику ABC з гіпотенузою
Знайдіть катет BC.
Джерела:
1. Уроки геометрії. 7 клас./ С. П. Бабенко — Х.: Вид. група «Основа», 2007.— 208 с.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.