Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 37. СПІВВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння замінювати одні одиниці вимірювання довжини і маси іншими; закріплювати уявлення про обернені задачі; вдосконалювати навички усних і письмових обчислень; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про твори українських поетів;
громадянської: виховувати любов до поезії, до рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: величини.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Світ чарівного дитинства
Посміхається віршами,
Пригортає, ніби ненька,
Лагідно руками.
І до серця міцно-міцно діток притискає,
Всю свою чарівність в душу нам вкладає,
Всі скарби народу віддає у дар,
Щоб мудрим і веселим виростав школяр.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Наші непосидючі фруктики на місці ніяк не можуть усидіти. їх поетична гра зацікавила. І нам хочуть загадати віршовану загадку...
Гра «Розгадай твір та його автора»
✵ Я чизайка зуслатрі,
мадрів він на гокурб,
баул б гойо смапійла,
золязу ізкалаля:
ку-ку. (П. Г. наТичи «А я у гай ходила»)
— Розумникам усе під силу!.. Математика нас чекає...
2) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм» з подальшою взаємоперевіркою).
— Знайдіть закономірності, які пов’язують числа в колонках таблиці, і заповніть порожні клітини.
а) |
89 |
45 |
98 |
74 |
102 |
б) |
12 |
7 |
15 |
31 |
24 |
||||
12 |
37 |
26 |
36 |
3 |
11 |
8 |
42 |
6 |
|||||||
77 |
19 |
27 |
58 |
36 |
77 |
168 |
144 |
3) Математична розминка (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
Завдання 1
✵ До шкільної їдальні привезли 237 бубликів, та з’їли всі, крім 13. Скільки бубликів залишилось? (13)
✵ Дальнобійники виїхали на машині. Кожне колесо машини проїхало 180 000 м. Скільки кілометрів проїхала машина? (180 км)
✵ Африканський слон, стоячи на одній нозі, важить 6000 кг. Скільки тонн важить слон, якщо стане на дві ноги? (6 т)
✵ У трьох братів по одній сестрі. Скільки дітей у цій родині? (4)
✵ Що легше: 3 т заліза чи 3000 кг вати? (Рівні)
Завдання 2
— Який знак слід поставити замість зірочки, щоб вийшла правильна рівність?
![]()
Завдання 3
Порівняти, не обчислюючи.

4) Математичний диктант (індивідуальна робота з подальшою самоперевіркою).
Гра «Математична естафета»
Хід гри
Клас об’єднується у дві групи (1-ша група — Живчики, 2-га група — Лимончики).
За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази учителю.

5) Каліграфічна хвилинка.
— Запишіть сім шестицифрових чисел за порядком спадання на вибір.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)
1) Розв'язування задачі-жарту.
Марійку мама попросила піти до магазину і купити продукти за списком.
Печива — 1100 г, макаронів — 1 кг, хліба — 400 г. Яка вага всієї покупки? Чи зможе дівчинка за один раз усе принести?
1 кг = 1000 г
1100 + 1000 + 400 = 2500 (г) = 2 кг 500 г
2) Гра «Магазин».
— Наталя працює в супермаркеті на складі продовольчих товарів. Що їй потрібно знати при отриманні товару великих обсягів?
Звісно, у магазині не обійтися без ваг і гир для великих об’ємів.
— Які гирі потрібні?
— Які одиниці вимірювання маси ви знаєте? Яка з них найменша? Яка — найбільша?
1 кг = 1000 г
— Що таке центнер? Як записати коротко?
1 ц = 100 кг
1 т = 1 000 кг
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)
— Де в житті нам знадобляться ці знання? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Повторення таблиць вимірювання довжини і маси (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
— Назвіть одиниці вимірювання маси від більшої до меншої.
1 т 1 ц 1 кг 1 г
— Назвіть одиниці вимірювання довжини від більшої до меншої,
1 км 1 м 1 дм 1 см 1 мм
2) Робота за підручником (с. 54-55).
а) Перетворення величин — № 338 (фронтально з використанням прийому «Коментування»).
48 000 г = 48 кг
500 000 г = 500 кг
20 т 20 кг = 20 020 кг
15 т 630 кг = 15 630 кг
3 ц 25 кг = 325 кг
3 ц 5 кг = 305 кг
б) Розв’язування нерівностей № 339 (з використанням прийому «Коментування»).
Щоб нерівність 120 - х < 95 була правильною, потрібно вибрати такі значення букви х, які були б більшими за 25. Це числа 30 і 35.
Варіант 1
150 - х < 135 200 - х < 150 + 50
Варіант 2
180 - х < 175 3000 - х < 2000 + 148
в) Самостійне обчислення прикладів № 341 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
420 : 7 = 60
200 : 4 = 50
48 000 : 8 : 3 = 2000
180 + 20 ∙ 5 = 280
Варіант 2
50 ∙ 8 = 400
300 ∙ 5 = 1500
30 ∙ 7 + 3 = 213
300 + 300 : 2 = 450
г) Самостійне розв’язування задачі № 340 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
900 : 18 ∙ 100 = 5000 (кг)
ґ) Розв’язування задачі № 342 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
Розв’язання:
1) 16 + 19 = 35 (кг) — ягід усього зібрали;
2) 35 : 7 = 5 (ящ.)
(16 + 19) : 7 = 5 (ящ.)
Складання обернених задач
✵ Задача 1. З двох вишень зібрали 5 ящиків ягід, по 7 кг кожен. Скільки кілограмів ягід зібрали з другої вишні, якщо з першої зібрали 16 кг?
Розв’язання
1) 7 ∙ 5 = 35 (кг) — ягід усього зібрали;
2) 35 - 16 = 19 (кг) — ягід зібрали з другої вишні.
(7 ∙ 5) - 16 = 19 (кг)
✵ Задача 2. З однієї вишні зібрали 16 кг ягід, а з другої — 19 кг. Усі ягоди розклали порівну в 5 однакових ящиків. Яка маса одного ящика?
Розв’язання
1) 16 + 19 = 35 (кг) — ягід усього зібрали;
2) 35 : 5 = 7 (кг) — ягід в одному ящику.
(16 + 19) : 5 = 7 (кг)
д) Самостійне розв’язування задачі № 343 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
1) 8000 ∙ 2 = 16 000 (кг) — потрібно піску;
2) 8000 ∙ 4 = 32 000 (кг) — потрібно щебеню.
3) Фізкультхвилинка.
МОВО РІДНА МОЯ, НЕ МОВЧИ
(муз. і сл. Н. Красоткіної)
Мово, веселим струмочком біжи
Та об’єднай всі джерельця малі.
Про Україну усім розкажи —
Дивний, чарівний куточок землі.
Мово, струмочки в ріку об’єднай,
Дужим потоком течи серед квіт.
І на Землі зазвучи, заспівай,
Щоб прислухався до тебе весь світ!
Я із калини сопілку зроблю,
Щоб розбудити ранкову зорю.
Мову свою я всім серцем люблю,
Нею співаю і говорю.
— Надія Григорівна Красоткіна — вчитель, талановита людина, авторка безлічі книг для дітей і вчителів.
4) Розв'язування задачі № 345 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Розв’яжіть задачу самостійно, користуючись планом.
1) Скільки літрів молока дала б корова за два удої, якби вранці дала молока стільки, скільки і ввечері?
2) Скільки літрів молока дала корова ввечері?
3) Скільки літрів молока дала корова вранці?
Розв’язання:
1) 25-3 = 22 (л);
2) 22:2 = 11 (л);
3) 11 + 3 = 14 (л).
5) Самостійне розв'язування задачі № 347 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
120 : 4 ∙ 3 = 90 (кг)
6) Гра «Знайди відповідність за змістом» (з використанням прийому «Інтерв'ю»).
Одним вухом чує спів Миші під копицею, Другим чує, як іде Дядечко з рушницею. |
✵ |
✵ М. Рильський «Віє вітер з-під воріт» |
Ясне сонце виплива, Коту спинку пригріва. Кіт воркоче, кіт муркоче, Ніби щось сказати хоче. |
✵ |
✵ Леся Українка «Напровесні» |
Не дивуйтесь, що квітом прекрасним Розцвілася дівчина несміла,— Так під промінням сонечка ясним Розцвітає первісточка біла. |
✵ |
✵ Д. Пав личко «Заєць» |
— Діти, я дуже рада, що всі ви знаєте і любите поезію. А вам, діти, я хочу побажати: читайте, читайте і читайте! Хай не буде у вас жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки нової книги. Тоді ви будете освіченими, вихованими, добрими людьми.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 55, № 348; 349.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Що позначають літерами: т, кг, ц, г?
✵ Які основні одиниці вимірювання маси ви знаєте?
✵ Назвіть співвідношення між одиницями вимірювання маси.
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?
Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.
✵ Похваліть себе. Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці?
Перша публікація: 01/01/2018
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.