Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 30. КЛАС ОДИНИЦЬ, КЛАС ТИСЯЧ. РОЗРЯДИ — ОДИНИЦІ ТИСЯЧ, ДЕСЯТКИ ТИСЯЧ, СОТНІ ТИСЯЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з класами одиниць і тисяч, їх структурою, правилом читання багатоцифрових чисел, із застосуванням поняття «клас»; закріплювати вміння ділити і множити на одноцифрове і двоцифрове число; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про твори українських поетів;
громадянської: виховувати любов до поезії, до рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
— Наші непосидючі фруктики на місці ніяк не можуть усидіти. Дізналися про нову цікаву поетичну гру. Про свої враження розповідають із захопленням. І нам хочуть загадати віршовану загадку...
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Інтрига»).
Гра «Намалюй словами»
Хід гри
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Володимир Сосюра
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Малюнок (графіка) — зображення певного предмета, візерунка, портрета або явища на якійсь площині художніми техніками (олівець, перо, різні фарби тощо). Малюнки створюють як на недовговічних поверхнях (палицею на піску), так і на довговічних (мідяні, цинкові дошки матриці для друкування гравюр тощо).
Малюнок — мовне зображення явищ реальної дійсності в літературних творах (роман, оповідання, есе, вірш, стаття тощо).
3) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
Творчі люди талановиті в усьому. Потренуймося в математичних обчисленнях!
Гра «Обчислювальна машина»
Хід гри
Попрацюйте на «обчислювальній машині». Машина виконує зазначені дії. Яке число має вийти з машини?

Відповіді: 854 400; 854 586; 856 200; 864 300; 864 205.
4) Каліграфічна хвилинка(з використанням прийому «Коментування»).
— Хлопці записують шестицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 4; 6.
— Дівчата записують шестицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 5; 7.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)
Математичний диктант (індивідуальна робота з подальшою самоперевіркою)
Гра «Математична естафета»
Хід гри
Клас об’єднується у три групи (1-ша група — Живчика, 2-га група — Лимончика, 3 група-Грушки).
За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази вчителю.
1. Число 84 зменшити на 69.
2. Знайти 4/9 від 36.
3. Обчислити: 7 + 5 — 6 + 8 — 9 - 4 = [ ].
4. 1/2 = 11. Знайти все число.
5. Яке число додали до 54 і отримали 75?
6. Знайти різницю чисел: 654 і 635.
7. Обчислити: 630 : 7 : 3 ∙ 8 : 40 + 4 = [ ].
8. Знайти частку чисел: 168 і 8.
9. Число 99 зменшити в 3 рази.
10. Знайти 2/50 від 150.
Відповіді: 15; 16; 1; 22; 21; 19; 10; 21; 33; 6.
Гра «Шифрувальники» (робота в парах)
А |
Б |
В |
Г |
Ґ |
Д |
Е |
Є |
Ж |
3 |
И |
І |
Ї |
Й |
К |
Л |
М |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
Н |
О |
П |
Р |
С |
Т |
У |
Ф |
X |
П |
Ч |
Ш |
Щ |
Ь |
Ю |
Я |
|
18 |
19 |
20 |
21 |
22. |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
— Розташуйте літери за таким порядком.
15; 16; 1; 22; 21; 19; 10; 21; 33; 6.
Відповідь. Клас, розряд.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)
✵ Нам необхідні ці знання, бо...
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Пояснення вчителя на основі таблиці розрядів і класів
— В усній нумерації розряди багатоцифрових чисел групують у класи. У кожному класі є три розряди. У межах шестицифрових чисел маємо два класи: перший і другий. Одиниці, десятки і сотні — назви першого, другого і третього розрядів першого класу — класу одиниць. Одиниці тисяч, десятки тисяч, сотні тисяч — назви першого, другого і третього розрядів другого класу — класу тисяч.
Назви лічильних (розрядних) одиниць перших двох класів: для класу одиниць — одиниця, десяток, сотня; для класу тисяч — тисяча, десять тисяч, сто тисяч. Одиницею першого класу є одиниця, одиницею другого класу — тисяча. Щоб прочитати чотири-, п’яти- або шестицифрове число, називають спочатку, скільки в ньому одиниць класу тисяч, а потім — скільки одиниць класу одиниць (слово «одиниць» не називають).
2) Робота за підручником (с. 44-45).
а) Виконання завдань з нової теми № 276-278 (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).
— Як називається перший (другий) клас?
— Скільки розрядів у кожному класі?
— Які розряди входять у перший (другий) клас?
— Як прочитати числа, які записуються більше, ніж трьома цифрами?
б) Виконання завдання на повторення письмового множення і ділення — № 279 (робота в групах з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
228 ∙ 3 = 684 48 ∙ 23 = 1104
782 : 23 = 34 161 : 23 = 7
Варіант 2
227 ∙ 3 = 681 47 ∙ 23 = 1081
748 : 22 = 34 175 : 25 = 7
в) Розв’язування задачі № 280 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
— Що потрібно знати для того, щоб відповісти на питання задачі? (Скільки квартир побудували торік.)
1) 126 ∙ 6 = 756 (кв.) — побудували торік;
2) 756 + 240 = 996 (кв.)
Творча робота над задачею
Учні складають обернену задачу.
3) Фізкультхвилинка.
4) Робота в «Літературній» студії.
Гра «Перестав усе, як потрібно»
Засобакали гавки,
Закицькали нявки,
Закумкали кваки,
Закачкали кряки,
Закізкали меки,
Забаранили беки,
За зірки сховалось небо.
Гра «Утвори пару»
— Утворіть пари слів, щоб утворилися логічні зв’язки.
шурхотить |
✵ |
✵ вітер |
шумить |
✵ |
✵ трава |
свистить |
✵ |
✵ грім |
гуркотить |
✵ |
✵ сніг |
рипить |
✵ |
✵ птах |
співає |
✵ |
✵ дощ |
тріщить |
✵ |
✵ мороз |
Гра «Добери риму»
Річка — ... (невеличка);
крики — ... (музики);
співає — ... (безкрає);
затремтіли — ... (уміли);
ріка — ... (гомінка);
сміх — ... (дзвінких);
поклика — ... (ріка);
глибини — ... (вони).
— А завершуємо наш урок такими словами...
Ой, тому плекайте, діти,
Рідненькую мову,
І учиться говорити
Своїм рідним словом!
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 45, № 281; 282.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Які правила читання багатоцифрових чисел існують?
✵ Як називається перший (другий) клас?
✵ Скільки розрядів у кожному класі?
✵ Які розряди в першому класі? у другому?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.
✵ Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.
✵ Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?
✵ Кому ви хочете подякувати?
Перша публікація: 01/01/2018
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.