Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 26. ПОРІВНЯННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ З ПЕРЕВІРКОЮ МНОЖЕННЯМ. УСКЛАДНЕНІ ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ТРЕТЬОГО ДОДАНКА
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з правилом порівняння багатоцифрових чисел у межах 100 000; вдосконалювати вміння читати і записувати п'ятицифрові числа; повторити письмове ділення; вчити розв'язувати задачі двома способами; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали, правила поведінки у громадських місцях, а саме у зоопарку.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, «Я у світі».
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Заморочки з бочки»
Хід гри
Клас об’єднується у три команди. Перед учнями на столі стоїть бочка із цікавими завданнями. Учні підходять до бочки, виймають картки із завданнями і дають відповіді. Переможе команда, члени якої не припустяться жодної помилки.
1. Мельник пішов на млин і побачив у кожному кутку по 3 кішки. Скільки ніг на млині? (3 ∙ 4 ∙ 4 + 2 = 50)
2. Один шофер не взяв із собою водійські права. Був знак одностороннього руху, але він рушив у зворотному напрямку. Поліцейський це бачив, але не зупинив його. Чому? (Шофер ішов пішки.)
3. Чи може дощ лити два дні поспіль? (Ні, між ними — ніч.)
4. Що буде з вороною, коли їй виповниться 7 років? (Піде восьмий.)
5. Вистрибнути на ходу з нього можна, а застрибнути на ходу в нього не можна. Що це? (Літак)
6. Що завжди збільшується і ніколи не зменшується? (Вік)
7. Хлопчик йде зі школи додому 30 хвилин. За скільки хвилин цю саму дорогу пройдуть 3 хлопчики? (За 30 хвилин)
8. У 9-поверховому будинку є ліфт. На першому поверсі живуть 2 людини, на другому — 4 людини, на третьому — 8 осіб, на четвертому — 16, на п’ятому — 32 і т. д. Яка кнопка в ліфті цього будинку натискається частіше за інші? (Кнопка першого поверху)
9. Коли чорній кішці найкраще пробратися в будинок? (Коли двері відчинені).
10. Летіла зграя качок: дві попереду, дві позаду, одна посередині і три в ряд. Скільки їх усього? (Три)
2) Тестування «Перевір свої знання» (індивідуальна робота з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
1. Які числа записано в таблиці?
Сотні тисяч |
Десятки тисяч |
Одиниці тисяч |
сотні |
десятки |
одиниці |
|
І |
3 |
0 |
0 |
2 |
3 |
|
II |
1 |
3 |
2 |
0 |
0 |
І. а) Сто двадцять три;
б) тисяча двадцять три;
в) тридцять тисяч двадцять три.
II. а) Тринадцять тисяч двадцять;
б) тринадцять тисяч двісті;
в) тринадцять тисяч два.
2. Яку цифру записано;
✵ у розряді одиниць тисяч числа 987 654?
а) 9;
б) 8;
в) 7.
✵ у розряді сотень числа 174 832?
а) 1;
б) 8;
в) 4.
3. Які числа є попереднім і наступним для числа 4799?
а) 4798 і 4797;
б) 4798 і 4800;
в) 3799 і 5799.
4. У кінозалі 900 місць. Учні якої школи повністю розмістяться у кінозалі?
а) Школи № 1, де навчається 1005 учнів;
б) школи № 2 де навчається 870 учнів;
в) школи № 3 де навчається 920 учнів.
5. Запиши п’ять чисел, наступних за числом 57 098.
3) Каліграфічна хвилинка.
— Хлопці записують п’ятицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 5.
— Дівчата записують п’ятицифрові числа, склавши їх із цифр: 1; 0; 4.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедїї — вільної енциклопедії).
«Живчик та його друзі» (серія 12 «Чарівні окуляри»)
Зоопарк — територія, спеціально створена людиною, з будівлями й обладнанням для утримання, збереження, розмноження зникаючих видів та публічного показу тварин.
Імідж людини — це думка про цю людину.
Під словом мавпи розуміють усіх, за винятком людини, представників роду приматів.
Бартер — прямий безгрошовий обмін товарами або послугами.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
1. Повідомлення теми та мети (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)
Гра «Улюблена цифра»
Хід гри
Учитель пропонує учням записати свою улюблену цифру (3; 5; 7 — будь-яку), а потім збільшити її втричі, одержаний добуток помножити на 1000.
У відповіді буде п’ятицифрове число, записане улюбленою цифрою. Наприклад, для 9: 9 ∙ 3 ∙ 1000 = 27 000, а для 5: 5 ∙ 3 ∙ 1000 = 15 000. Утворені добутки порівняйте.
Висновок. З двох чисел менше те, яке під час лічби називають раніше.
При порівнянні чисел застосовуйте прийоми порозрядного порівняння від вищих розрядів до нижчих.
Наприклад: 17 326 < 28 454, тому що 1 дес. тис. < 2 дес. тис.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з прийому «Незакінчене речення»)
✵ Багатоцифрові числа треба вміти порівнювати, бо... (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 38-39).
а) Порівняння багатоцифрових чисел (работа в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).
25 100 >25 010 40 009 <40 090
37 000 < 37 700 59 000 < 95 000
10 000 > 9000 7070 < 70 007
б) Дії з іменованими числами — № 239 (фронтально з використанням прийому «Я — вчитель»).
480 см виразити в метрах і сантиметрах.
1 м = 100 см, отже, 400 см — це 4 м і ще 80 см, усього 4 м 80 см.
28 004 см виразити в метрах і сантиметрах.
1 м = 100 см, отже, 28 000 см — це 280 м і ще 4 см, усього 280 м 4 см.
6020 см виразити в метрах і сантиметрах.
1 м = 100 см, отже, 6000 см — це 60 м і ще 20 см, усього 60 м 20 см.
148 см виразити в метрах і сантиметрах.
1 м = 100 см, отже, 100 см — це 1 м і ще 48 см, усього 1 м 48 см.
3544 см виразити в метрах і сантиметрах.
1м = 100 см, отже, 3500 см — це 35 м і ще 44 см, усього 35 м 44 см.
2. Повторення алгоритму письмового ділення.
1. Визначення неповного діленого.
2. Визначення кількості цифр частки.
3. Підбір цифр частки.
4. Перевірка правильно підібраної цифри частки.
— Назвіть перше неповне ділене.
— Визначте число цифр частки.
— Поясніть, як знайшли першу цифру частки.
— Перевірте, чи правильно знайдена ця. цифра.
— Назвіть друге неповне ділене.
— Поясніть, як знайшли другу цифру частки.
— Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.
— Назвіть третє неповне ділене.
— Поясніть, як знайшли третю цифру частки.
— Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.
3) Самостійне розв'язування прикладів № 240 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»)
Варіант 1
618 : 3 = 206 918 : 54 = 17
Варіант 2
432 : 54 = 8 768 : 12 = 64
4) Самостійне розв'язування задачі № 241 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
— Це задача на знаходження невідомого третього доданка. Відразу знайти ми його не можемо. Тому спочатку знаходимо другий доданок.
Розв'язання:
1) 355 - 89 = 266 — друге число;
2) 355 + 266 = 621 — сума двох чисел;
3) 874 - 621 = 253 — трете число.
5) Колективне розв'язування задачі № 242 двома способами (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
I спосіб
1) 200 - 80 = 120 (сл.) — більше читає учень за хвилину мовчки;
2) 120 ∙ 5 = 600 (сл.) — більше читає учень мовчки за 5 хв;
(200 - 80) ∙ 5 = 600 (сл.)
II спосіб
1) 80 ∙ 5 = 400 (сл.) — читає учень уголос за 5 хв;
2) 200 ∙ 5 = 1000 (сл.) — читає учень мовчки за 5 хв;
3) 1000 - 400 = 600 (сл.) — більше читає учень за 5 хв — мовчки, ніж уголос.
6) Фізкультхвилинка.
7) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 243 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Відповідь: 212; 424; 636; 848.
8) Робота в «Мультиплікаційній» студії.
«Живчик та його друзі» (серія 12 «Чарівні окуляри»)
Складання пам’ятки
Для збереження рослин, тварин та вашої безпеки дотримуйте таких основних правил:
1. Не можна годувати та турбувати тварин — це порушує режим їх годівлі та утримання і може призвести до захворювань.
2. Забороняється заходити за огорожу.
3. Бережіть зелені насадження: дерева, кущі, квіти.
4. Фотографуйте тварин без застосування спалахів.
5. Не кидайте у вольєри з тваринами жодних предметів.
6. Не приводьте і не приносьте з собою домашніх тварин.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 39, № 244; 245.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Назвіть п’ятицифрові числа.
✵ Згадайте алгоритм письмового ділення.
✵ Якою дією перевіряється ділення?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?
Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.
✵ Похваліть себе. Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці?