Розробки уроків - Математика 4 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018
НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ВЕЛИЧИНИ
УРОК 23. ЧИТАННЯ І ЗАПИС П'ЯТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 20 000
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: формувати в учнів уміння читати і записувати числа у межах 20 000; повторити правило додавання трицифрових чисел; вчити розв'язувати задачі на знаходження третього доданка; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про українські мультиплікаційні серіали, спортивні ігри.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: «Я у світі», українська мова, фізична культура.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Інтрига»).
— А для цього треба піклуватися про своє...
Гра «Влуч у ціль»
Хід гри
З кожного рядка виберіть лише ті букви, що не повторюються.
АОДКАДОННЗАДЖЖ
НЛВНЛВППДООУКУК
АИІІАИОЮЮІАИІЮЮ
ГГТМТММРППИККГТТ
ЄЕЕАЄААОИЮЮИИЄУ
ШБШШЩЩБВКЗККЗЗЩ
ИІЕЕІИИООЕЯЮЮЕЮИ (Здоров’я)
— Яка найважливіша умова здоров’я людини, її працездатності та довголіття? (Заняття спортом)
— У нас розпочинаються спортивно-математичні змагання.
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Гольф (англ. golf) — спортивна гра, у якій окремі учасники або команди змагаються, заганяючи маленький, складної конструкції м’яч для гольфу в спеціальні лунки ударами ключок, намагаючись подолати відведену дистанцію за мінімальне число ударів. Гольф є видом спорту, що визнаний Міжнародним олімпійським комітетом. Він входив до програми Олімпійських ігор 1900 та 1904 років. Виконавчий комітет МОК у серпні 2009 року рекомендував включити гольф до програми Олімпійських ігор 2016 року.
3) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Гра «Найрозумніший»
Клас об’єднується у три команди. Учасники гри по черзі підходять до скриньки, виймають картку із завданням і розв’язують його. Учні-«контролери» перевіряють виконання завдань і видають фішки. Команда, яка набрала більше фішок, виграє.
4) Каліграфічна хвилинка.
Команда 1
Відповіді: 48; 6; 64; ЗО; 112; 99; 6; 20; 17
— Запишіть відповіді в порядку зростання.
6; 17; 20; 30; 48; 64; 99; 112.
Команда 2
Відповіді: 34; 54; 22; 15; 104; 108; 60; 200; 29.
— Запишіть відповіді в порядку зростання.
15; 22; 29; 34; 54; 60; 34; 104; 108; 200.
Команда 3
Відповіді: 58; 13; 8; 0; 88; 117; 30; 4; 17.
— Запишіть відповіді в порядку зростання.
0; 4; 8; 13; 17; 30; 58; 88; 117.
5) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
✵ Фокусник дістав з капелюха 142 червоні хустки і 136 сині. На скільки більше було синіх хусток? (На 6)
✵ На арену вибігло 116 пуделів, а болонок — на 214 більше. Скільки всього вибігло собак? (330)
✵ У виставі брало участь 65 акробатів. Це на 12 менше, ніж жонглерів. Скільки всього виступало артистів? (142)
✵ В антракті 267 чоловік купили морозиво. З них 114 людей купили пломбір, а решта — ескімо. Скільки людей купили ескімо? (153)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»)
— Зосередьтесь і з’ясуйте, яка тема нашого уроку?
1 — одноцифрове;
13 —
136 —
1369 —
13 690 —
— На вашу думку, яке найменше п’ятицифрове число?
— На вашу думку, яке найбільше п’ятицифрове число?
Клас тисяч |
Клас одиниць |
||||
Сотні тисяч |
Десятки тисяч |
Одиниці тисяч |
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
1 |
8 |
1 |
7 |
8 |
|
7 |
4 |
0 |
3 |
5 |
✵ Прочитайте числа.
✵ Скільки розрядів має кожне число? Скільки класів?
✵ Що позначає нуль у записі другого числа?
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— А для чого нам потрібно володіти цими знаннями? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 34-35).
а) Практична робота у розкладанні числа на розрядні доданки — № 208 (учителем або сильними учнями).
12 483 = 10 000 + 2000 + 400 + 80 + 3
16 500 = 10 000 + 6000 + 500
18 302 = 10 000 + 8000 + 300 + 2
17 050 = 10 000 + 7000 + 50 14 006 = 10 000 + 4000 + 6
19 013 = 10 000 + 9000 + 10 + 3
б) Запис п’ятицифрових чисел «ланцюжком» — № 209 (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
Слід нагадати, що після слова «тисяч» має бути записано три розряди І класу: 12 755; 15 080; 18 008.
— Одиниці яких розрядів відсутні в числах? (15 080 — сотні, одиниці; 18 008 — сотні, десятки)
в) Повторення письмового додавання трицифрових чисел № 210 (1) (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
Алгоритм письмового додавання
1. При додаванні трицифрових чисел одиниці записують під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями.
2. Додавати починають з одиниць. До 5 одиниць додати 6, отримуємо 11 — це 1 десяток і 1 одиниця; 1 одиницю записуємо під одиницями, а один десяток запам’ятовуємо.
3. Додаємо десятки. До 7 десятків додати 0 десятків, отримуємо 7 десятків і ще 1 десяток, отримуємо 8 десятків. Записуємо під десятками.
4. Додаємо сотні. До 4 сотень додати 2 сотні, отримуємо 6 сотень.
Записуємо число 6 під сотнями. Сума: 681.
г) Самостійне розв’язування прикладів № 210 (2).
Варіант 1
128 + 666 = 794
37 + 847 = 884
136 + 123 = 259
57 + 284 = 341
Варіант 2
127 + 666 = 793
36 + 847 = 883
136 + 122 = 258
57 + 283 = 340
ґ) Розв’язування задач № 211 (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
Пояснення дітей:
1) 127 + 93 = 220 (км) — проїхали два автобуси;
2) 250 - 220 = 30 (км) — відстань між автобусами;
250 - (127 + 93) = 30 (км)
д) Розв’язування задачі № 212 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два, чотири, всі разом»).
Складання задачі за коротким записом.
1) 52 - 4 = 48 (кг)
2) 52 + 48 = 100 (кг)
3) 155 - 100 = 55 (кг)
155 - (52 — 4 + 52) = 55 (кг)
2) Фізкультхвилинка.
Гра «Відгадайка»
3) Розв'язування логічної задачі № 214 (фронтальна робота з використанням прийому «Мозковий штурм»),
1) 68-4 = 64 (уч.);
2) 64 : 2 = 32 (уч.) — в одному класі;
3) 32 + 4 = 36 (уч.) — в іншому класі.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
«Живчик та його друзі» (серія 9 «Гра для джентльменів»)
Походження гри
Уважають, що гра в гольф зародилася в Шотландії і була винайдена пастухами, які за допомогою ціпків (майбутніх ключок) заганяли камені в кролячі нори. Перше поле для ґольфу в Україні збудоване в Житомирській області, в Леонтіївці — родовій садибі князів Муравйових-Апостолів у 1913 році. Для цього спеціально викликали майстрів із Шотландії.
Розвитком гольфу в Україні нині опікується кілька гольф-клубів, а також об’єднань гольф-клубів та гольфістів. Так, до Асоціації гольфу України у серпні 2009 входили 85 ґольфістів.
Піклуватися про своє здоров’я має кожна людина. Головне — захотіти бути здоровим!
Замисліться про своє ставлення до свого здоров’я. Давайте виразимо в кольорі, як ви тепер будете ставитися до свого здоров’я.
Червоний — Я буду намагатися вести здоровий спосіб життя.
Зелений — Я не впевнений у своєму виборі.
Блакитний — Я також байдужий до свого здоров’я.
— Ми сьогодні добре попрацювали. Сподіваюся, що здоровий спосіб життя увійде у вас у звичку і не викликатиме труднощів. А починати слід кожен день з посмішки, тоді він буде, як свято. Отже, будьте всі здорові!
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 35, № 215; 216.
2. Рефлексія
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Назвіть п’ятицифрові числа.
✵ Які правила додавання трицифрових чисел ви знаєте?
✵ Як розв’язувати задачі на знаходження третього доданка?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?
Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.
✵ Похваліть себе. Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці?