Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 100. УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ
Урок 58. ДОДАВАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД ВИДУ 380 + 590
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з усним додаванням круглих трицифрових чисел з переходом через розряд; формувати вміння розв'язувати розширені задачі на зведення до одиниці; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про зимові народні свята України; громадянської: виховувати повагу до народних традицій.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: ПОЗИЦІЙНИЙ принцип запису числа; розрядний склад числа.
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі».
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
— Послухайте казку, яку приніс ранковий вітерець.
За синіми морями, за високими горами, в густому лісі на галявині стоїть хатинка. А ліс цей незвичайний. У ньому і птахи, і звірі, і навіть дерева розмовляють. Ось і розповіли вони, що живе в цій хатинці старий, але дуже мудрий дідусь. Є в нього чарівна палиця. Стукне він нею об землю — і дива творяться: то сніг іде, то квіти розпускаються, то яблука достигають. А звати того дідуся — Рік. Є у нього чотири доньки. Та такі гарні, що й очей не можна відірвати: добрі, швидкі, ласкаві, але між собою не схожі.
Відгадайте загадку і скажіть, як звали одну з доньок Року.
✵ Диво-сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця —
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає,
Сріблом все вкриває. (Зима)
— А яка зима? (люта, сива, чарівна, білосніжна, святкова, весела, казкова, морозна, сувора, холодна)
— За що ви, діти, любите зиму?
— У народі говорять: «Зима прийшла і празничків привела». І дійсно, взимку майже щодня — свято. Ми ж виділили серед них найбільші:
✵ Богородичне свято(4 грудня);
✵ Андрія (13 грудня);
✵ Святого Миколая (19 грудня);
✵ Святвечір (6 січня);
✵ Різдво Христове (7 січня);
✵ Новий рік, або свято Василя (14 січня);
✵ Водохреща (19 січня);
✵ Масляна (останній тиждень перед Великоднім постом).
— Дізнаємось про них докладніше після математичної розминки.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
а) Гра «Яка команда швидше дістанеться фінішу».
Клас об’єднується у три команди. За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані приклади вчителеві.
б) Каліграфічна хвилинка.
Діти виписують каліграфічно відповіді свого ряду.
1-й ряд. 12; 4; 49; 8; 40; 9; 10; 9.
2-й ряд. 15; 9; 25; 9; 42; 6; 12; 9.
3-й ряд. 18; 3; 36; 8; 36; 5; 8; 7.
в) Математичні вузлики (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
Задачі-вірші
✵ Білка моркву посадила штук 17 там вродило.
5 зайців по 3 зірвали. Скільки білочці зосталось? (17 — 5 ∙ 3 = 2)
✵ В чотирьох кутках сидять в кожнім по дві кішки.
А у котиків-котят — по 4 ніжки. Скільки, діти, ноженят у кошенят? (4 ∙ 2 ∙ 4 = 32)
✵ На обід 7 кошеняток позбігалось до стола.
Мама-киця мишеняток по три кожному дала.
І собі ще трьох лишила. Скільки всіх мишей зловила? ((7 + 1) ∙ 3 = 24)
✵ 16 морквин приніс мій тато, а 8 зайчиків було.
То скільки морквин треба дати, щоб усім порівно було? (16 : 8 = 2)
✵ Побачила Ната, що мерзнуть каченята,
І стала для них взуття в’язати.
Сплела 14 черевичків вона,
Та збилась з рахунку і стала сумна.
А може, їй діти мої порахують?
Тож скільки качат черевички ті взують? (14 : 2 = 7)
✵ 4 ґудзики купили, 20 копійок заплатили.
Добре, діти, полічіть, за 3 — скільки заплатить? (20 : 4 ∙ 3 = 15)
2) Робота за індивідуальними картками.
Картка 1
1. Розв’язати приклади.
2. Виконати дії з іменованими числами.
Картка 2
1. Розв’язати приклади.
2. Виконати дії з іменованими числами.
Картка 3
1. Розв’язати приклади.
2. Виконати дії з іменованими числами.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)
— Поясніть способи обчислення.
Спосіб обчислення № 1. Порозрядне додавання трицифрових чисел.
Розглянь запис і поясни
✵ Розкласти на розрядні доданки.
✵ Додати сотні, десятки.
✵ Додати отримані результати.
380 + 590 = (300 + 80) + (500 + 90) = (300 + 500) + (80 + 90) = 800 + 170 = 970
Спосіб обчислення № 2. Застосування правила додавання суми до числа.
✵ Доповнити перший доданок 380 до круглого числа, до 400.
✵ Розкласти на зручні доданки другий доданок 590 = 570 + 20
✵ Спочатку додаємо 380 і 20, потім 570.
380 + 590 = 380 + (20 + 570) = (380 + 20) + 570 = 970
Спосіб обчислення № 3.
✵ Замінити круглі числа на десятки.
✵ Виконати дію.
380 + 590 = 38 дес. + 59 дес. = 97 дес. = 970
— Яка тема уроку?
Висновок. Додавання круглих трицифрових чисел з переходом через розряд
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)
— Чи потрібно вміти додавати круглі трицифрові числа з переходом через розряд виду 380 + 590? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Обчислення прикладів з вивченої теми (з використанням прийому «Взаємоперевірка»)
а) Гра «Моментальне фото».
— Перегляньте пояснення до запису розв’язання прикладу, запам’ятайте, відтворіть з пам’яті.
2) Робота за підручником — № 556, с. 87 (з використанням прийому «Мікрофон»).
— Розв’яжіть приклади 3-ма способами.
Варіант 1
250 + 360 = 760 + 160 =
Варіант 2
580 + 330 = 670 + 140 =
3) Самостійне розв'язування задачі на зведення до одиниці (№ 558, с. 87).
Аналіз умови задачі
— Які компоненти відомі?
Місткість |
Кількість |
Усього |
|
банка |
? |
8 б. |
24 л |
бак |
?, на 6 л більше |
? |
36 л |
— Розв’яжіть задачу за планом.
1) Скільки літрів фарби в одній банці?
2) Скільки літрів фарби в одному баку?
3) Скільки треба баків, щоб розлити 36 л фарби?
Коментування дітей (корекція вчителя).
1) [ ] : [ ] = [ ] (л) — 1 банка;
2) [ ] + [ ] = [ ] (л) — 1 бак;
3) [ ] : [ ] = [ ] (бак.)
Відповідь:... баків.
4) Фізкультхвилинка. Зарядка для очей.
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись!
5) Розв'язування завдання з логічним навантаженням (№ 559, с. 88).
— Використовуючи таблицю завдання № 465, розшифруйте назву планети зоряного неба. (Сатурн)
6) Літературна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Початок зимового циклу календарних свят найбільш виразно виступає 4 грудня — Богородичне свято. До цієї дати по всій території України прив’язано чимало прикмет, прогнозів і звичаїв, що свідчили про її важливе значення. Вважалося, що Введення відкривало собою зимовий святковий сезон. У народі говорили: «Введення прийде, свят наведе». І дійсно, після 4 грудня йшла низка дуже популярних у народі свят.
— А які прислів’я ви знаєте про свята?
Введенські прислів’я розкривають прагнення хлібороба зазирнути в майбутнє, передбачити, якою буде наступна зима і як вона вплине на врожай.
Гра «Знайди половинку»
✵ Як Введення мосте мостки, |
✵ то буде в мисці молоко. |
а Микола забива гвіздки, ✵ Як ляже глибока зима, |
✵ то люта зима буде. |
✵ Скільки на Введення води, |
✵ стільки на Юрія трави. |
✵ Як на Введення вода, |
✵ готов глибокі закрома. |
✵ 7 грудня — День Катерини.
В Україні ставлення до Катерини, як і до інших святих великомучениць, було особливим: довірливим і житейським. Не випадково свято Катерини називали святом «дівочої долі». Сподіваючись на розуміння й допомогу святої, жінки просили про щасливий шлюб та злагоду в сім’ї.
— Які народні прикмети і традиції ви знаєте під час свята Катерини?
Дівчата за традицією зрізали гілки вишні, ставили їх у воду чи на землю на
покуті або на вікні у хаті. Якщо вони розцвітали до Різдва або Нового року,— це передвіщало швидке одруження.
✵ 13 грудня — День Андрія.
— Які народні прикмети і традиції ви знаєте під час свята Андрія?
У цей вечір дівчата відгадували свою долю. Для цього, крім калити, пекли ще балабушки або млинці. Виклавши їх на тарілки, чекали, чию балабушку вхопить собака, якого перед цим запускали до хати. Вважалося, чию балабушку собака з’їсть першою, та дівчина найшвидше вийде заміж.
✵ 14 грудня — День Наума.
За старих часів саме цього дня діти йшли до школи: «Святий Наум наставляє на ум». Відправивши дитину до школи, батьки звертаються з молитвою до святого Наума, щоб наука добре дітям давалася.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 88, № 560; 561.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Яким способом обчислення користувалися під час додавання круглих трицифрових чисел з переходом через розряд виду 380 + 590?
✵ 3 яким видом задач працювали на уроці?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чим зацікавила вас інформація про народні свята?