Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017

ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

Урок 36. ДІЛЕННЯ НА 1. ДІЛЕННЯ РІВНИХ ЧИСЕЛ. ДІЛЕННЯ 0. НЕМОЖЛИВІСТЬ ДІЛЕННЯ НА 0

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з випадками ділення числа на одиницю і діленням рівних чисел, з випадками ділення нуля; розвивати вміння розв'язувати задачі на три дії; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про казку «Пригоди Буратіно» російського письменника Олексія Толстого та про казку «Пригоди Піноккіо» італійського письменника Карло Коллоді.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: задачі, вирази, сполучний закон множення.

Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

Казка — це світ чарівний, незвичний,

Казка — це диво, сповнене краси.

Поринути в казку — це ж так цікаво!

Це справді свято, радість для душі.

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування.

а) Гра «Казка вчить...» (з використанням прийому «Асоціативний кущ»).

— Казки супроводжують нас усе життя. Вони дають нам привід для радості, приносять задоволення. Заповніть схему.

б) Гра «Казковий герой» (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»).

2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Буратіно і Піноккіо — казкові літературні персонажі, яких можна назвати братами-близнюками, незважаючи на те, що вони з’явилися на світ у різний час і в різних країнах. їхня схожість виявляється не тільки в зовнішності, але і в здатності потрапляти в неймовірні історії, при будь-якому збігу обставин виходити сухими з води і не втрачати при цьому веселої вдачі, щедро приправленого хлоп’ячим бешкетництвом. Відрізнити цих пустунів один від одного, звісно ж, можна, якщо уважно прочитати книги з описом їхніх пригод.

— Над цим сьогодні і попрацюємо...

3) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм» з подальшою взаємоперевіркою).

а) Гра «Математична розминка».

— Хлопці виписують вирази, значення яких дорівнює нулю, а дівчата — значення яких дорівнює одиниці.

Висновок. При множенні на 1 отримали у добутку те число, на яке множили.

а ∙ 1 = а

Висновок. При множенні числа 0 на будь-яке число отримуємо нуль.

b ∙ 0 = 0

в) Гра «Одна хвилинка».

4) Каліграфічна хвилинка (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).

— Розташуйте числа в порядку зростання.

4; 35; 36; 47; 52; 160.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально, з використанням прийому «Коло ідей»)

— Тут є приклад з 0.

— Згадайте, що ви знаєте про 0? (а ∙ 0 = 0; 0 ∙ а = 0; 0 + а = а)

— Як же він «поводитиметься» при діленні?

0 : 5 = 0 0 : 5 = 5

Доберіть таке число, при множенні якого на 5 вийшов би 0. (Це 0.)

Значить, 0 : 5 = 0.

Висновок. При діленні нуля на будь-яке інше число виходить нуль.

— Чому не можна ділити на нуль? Обґрунтуйте свою відповідь.

— А давайте спробуємо будь-яке число розділити на 0. Наприклад, 5 : 0. Скільки вийде?

Не можна дібрати таке число, при множенні якого на 0 вийде 5.

Висновок. На 0 ділити не можна!

Пригадай!

На нуль (0) ділити не можна!

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— У яких ще завданнях може знадобитися знання цього правила? (Розв’язування прикладів, рівнянь, задач.)

— А ми продовжуємо знайомитися з нашими героями та подорожувати математичною країною...

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 51-52).

а) Виконання обчислювального завдання за новою темою (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).

б) Розв’язування та складання числових виразів (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).

в) Розв’язування задачі № 369 (робота в групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Відповідь: 21 книжка.

2) Фізкультхвилинка.

Мовно-рухлива гра «Додай слово»

Діти ходили, діти гуляли,

Дружно у парку казку... (шукали).

Може під кущиком чи під місточком,

Може накрилась кленовим... (листочком).

Хлопці гасали, бешкетували.

Що ви, це казку вони... (доганяли).

Казко, постій, гей, озвися,

Та не жартуй з нас, в клас... (повернися).

Казка із сонечком в небо злетіла.

Ні, нашу казочку кізонька... (з’їла).

Та, слава Богу, казка... (знайшлася).

Будем старатись, щоб гарна... (вдалася).

3) Самостійна робота (з подальшою перевіркою вчителем).

Варіант 1

1. Задача (№ 370 (1), с. 52).

Сильніші учні складають вираз, решта розв’язують задачу по діях.

2. Приклади.

3. Нерівності.

4. Завдання з логічним навантаженням (с. 52, № 371).

1) 10 + 5 + 3 = 18 (гор.) — стало;

2) 18 : 2 = 9 (гор.) — порівну на 2 кущах;

3) 9 - 5 = 4 (гор.) — 1 кущ;

4) 9 - 3 = 6 (гор.) — 2 кущ.

Варіант 2

1. Задача (с. 52, № 370 (2)).

Сильніші учні складають вираз, решта розв’язують задачу по діях.

2. Приклади.

3. Нерівності.

4. Завдання з логічним навантаженням (с. 52, № 371).

5) 10 + 5 + 3 = 18 (гор.) — стало;

6) 18 : 2 = 9 (гор.) — порівну на 2 кущах;

7) 9 - 5 = 4 (гор.) — 1 кущ;

8) 9 - 3 = 6 (гор.) — 2 кущ.

4) Робота в «Інформаційній» студії (фронтально, з використанням прийомj «Мозковий штурм»).

Таблиця заповнюється протягом уроку.

Порівняння Буратіно і Піноккіо

Буратіно

Піноккіо

Буратіно — казковий герой, створений російським письменником О. Толстим

Піноккіо — персонаж казки італійського письменника К. Коллоді

Подругою Буратіно стає Мальвіна, яка старанно виховує упертюха і намагається навчити його життєвих премудростей

Піноккіо користується заступництва юної феї — Дівчинки з блакитним волоссям

Буратіно не проходить таких випробувань, зате знайомиться з черепахою Тортилою і дізнається таємницю золотого ключика. Йому доводиться справлятися із жадібністю Дуремара, рятуватися від переслідування Карабаса, захищати Мальвіну і П’єро, виручати з халепи ляльок

Він потрапляє на острів працьович бджіл; опиняється на службі у селянина і, як сторожовий собака, охороняє його курник; перетворюється на віслюка, зі шкури якого збираються зробити барабан

Буратіно перекладається з італійської на російську як «дерев’яна лялька»

У тосканському діалекті «Піноккіо» означає «кедровий горішок»

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 52, №372; 373.

2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)

✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?

✵ Що отримаємо в добутку при множенні на 1?

✵ Що отримаємо при множенні будь-якого числа на 0?

✵ Що вийде при діленні нуля на будь-яке число?

✵ Чи можна ділити на 0?

✵ Яке важливе правило повинні запам’ятати?

✵ Де можна використати ці знання?