Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 32. ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 9 І ДІЛЕННЯ НА 9. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 9; актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; розвивати вміння самостійно розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про казку Шарля Перро «Попелюшка».
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.
Міжпредметні зв'язки: літературне читання, українська мова, мистецтво.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
— Відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі:
✵ Я прийшов на урок для чого?.. (Учитися.)
✵ Треба бути яким?.. (Спокійним.)
✵ Зі мною хто?.. (Мої друзі.)
✵ Вони мене що?.. (Поважають.)
✵ Мені це як?.. (Приємно.)
✵ Я готовий до чого?.. (До успішної роботи.)
2. Актуалізація опорних знань
1) Усне опитування (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Розгляньте ілюстрації (кадр з мультфільму; ілюстрація французького художника Едмунда Дюлака).
— Що цікавого помітили?
— Запорізькі козаки на ім’я Грай, Око і Тур на місці ніяк не можуть усидіти. Тільки-но повернулись в Україну із Франції. Про свої враження розповідають із захопленням. І нам хочуть розповісти про... (Припущення дітей: казку Шарля Перро).
— Відгадайте загадку.
✵ Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички.
— Здогадалися, хто це? (Попелюшка)
— Ми сьогодні на уроці будемо не тільки учнями, а станемо чарівниками. Адже тільки чарівники творять чудеса. Допоможемо Попелюшці,— для цього нам потрібно виконати всі завдання мачухи.
2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).
Попелюшка — поняття, яке має декілька значень.
«Попелюшка» — назва казки та ім’я головного персонажу.
Назва балету «Попелюшка» С. Прокоф’єва.
Попелюшка (печера) — гіпсова печера на території Чернівецької області.
«Попелюшка» — французький короткометражний художній фільм Жоржа Мельєса (1899 р.).
«Попелюшка» (мультфільм, 1950) — кольоровий мультфільм кінокомпанії Дісней (1950 р.).
3) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мозковий штурм»).
✵ Обчисліть ланцюжок.
Знайти частку чисел 18 і 6...; збільшити на 1...; поділити на 2...; помножити на 6...; збільшити на 6...; збільшити на 3...; поділити на 3...; збільшити на 13...; поділити на 5. Що вийшло? (Відповідь: 4.)
✵ Обчисліть ланцюжок.
Знайти частку чисел 24 і 6...; збільшити на 8...; поділити на 2...; помножити на 7...; збільшити на 6...; зменшити на 18...; поділити на 3...; збільшити на 25...; поділити на 5. Що вийшло? (Відповідь: 7.)
✵ Обчисліть ланцюжок.
Знайти частку чисел 54 і 6...; збільшити на 1...; поділити на 2...; помножити на 8...; збільшити на 6...; збільшити на 3...; поділити на 7...; збільшити на 13...; поділити на 4. Що вийшло? (Відповідь: 5.)
4) Каліграфічна хвилинка.
— Дівчатам — скласти можливі варіанти двоцифрових чисел з числами 7; 4; 5 та записати в порядку зростання.
Відповіді: 44; 45; 47; 54; 55; 57; 74; 75; 77.
— Хлопцям скласти можливі варіанти двоцифрових чисел з числами 7; 5; 4 та записати в порядку спадання.
Відповіді: 77; 75; 74; 57; 55; 54; 47; 45; 44.
5) Робота за індивідуальними картками.
Картка 1
1.Обчислити.
7 ∙ 2 + 12
6 ∙ 4 - 4
77 — 7 ∙ 7
42 : 6 ∙ 5
2. У Катерини 18 іграшок, а в Олександри — 9 іграшок. У скільки разів більше іграшок у Катерини, ніж у Олександри?
Картка 2
1. Обчислити.
24 + 7 ∙ 4
7 ∙ (32 - 28)
86 — 36 : 6
48 : 6 + 7 ∙ 9
2. Маса мавпи становить 21 кг, а кішки — 7 кг. У скільки разів кішка легше, ніж мавпа?
Картка 3
1. Обчислити.
7 ∙ 6 + 6 ∙ 5 + 5 ∙ 7
42 : 6 — 12 : 2 + 37
7 ∙ (49 - 43) : 6
6 ∙ (88 - 82) : 4
2. Мама купила 15 кг яблук, а груш — у 5 разів менше. У скільки разів мама купила більше яблук, ніж груш?
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально, з використанням прийому «Коло ідей»).
Бліцтурнір
✵ Андрій назбирав 9 грибів, а Софійка — 3. У скільки разів Андрій назбирав грибів більше?
✵ Андрій назбирав 9,9,9 грибів, а Софійка — 9. Скільки всього грибів назбирали діти?
✵ Андрій назбирав 27 грибів, а Софійка — 9. У скільки разів менше грибів назбирала Софійка?
— Яка тема нашого уроку?
Висновок. Знаходити добуток за допомогою додавання незручно. Слід скласти і вивчити результати таблиці множення числа 9 на числа 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9, тобто скласти таблицю множення числа 9.
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Незакінчене речення»)
✵ Задачі необхідно вміти розв’язувати, бо... (Відповіді учнів.)
✵ Знати таблиці множення та ділення потрібно, бо... (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 42-43).
а) Розв’язування прикладів. Обчислення за таблицями № 299 (фронтально, з використанням прийому «Коментування»).
Варіант 1
9 ∙ 8 + 9 ∙ 3 = 99
81 : 9 - 9 = 0
2 ∙ (3 ∙ 3) = 18
Варіант 2
2 + 7 ∙ 9 = 65
(100 - 55) : 9 = 5
39 + 49 : 7 = 46
Варіант 3
54 : 6 ∙ 9 = 81
27 + 27 : 9 = 30
(81 - 54) : 9 = 3
б) Розв’язування задачі № 300 (робота в міні-групах з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
1) 9 ∙ 8 = 72 (кг) — маса індичок;
2) 6 ∙ 3 = 18 (кг) — маса гусей;
3) 72 + 18 = 90 (кг)
Відповідь: загальна маса 90 кг.
Творча робота над задачею
— Як інакше поставити питання до задачі, щоб змінилася остання дія?
в) Складання та розв’язування рівняння № 301 (фронтальна робота з використанням прийому «Коментування»).
х ∙ 9 = 72 (х = 8)
х : 3 = 9 (х = 27)
х + 16 = 84 (х = 68)
г) Робота з геометричним матеріалом № 302 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
1) 8 : 4 = 2 (см) — сторона малого квадрата;
2) 2 + 2 = 4 (см) — сторона великого квадрата;
3) Р = 4 ∙ 4 = 16 (см) — периметр великого квадрата;
4) (8 ∙ 4) : 16 = 2 (раз.)
Відповідь: у 2 рази сума периметрів малих квадратів більша за периметр великого квадрата.
2) Фізкультхвилинка-релакс (під спокійну музику).
— Заплющте очі. Подумки повторюйте за мною.
Я прийшов до школи вчитись...
У мене все вийде...
Треба бути уважним...
Треба бути спокійним...
В класі в мене друзі...
Вони мене люблять...
Мені приємно...
Я легко дихаю...
В класі сонце...
Я добре працюю...
3) Робота над завданням з логічним навантаженням (з використанням методу «Коло ідей»).
Гра «Найрозумніший»
1. Ліфт.
Чоловік живе у квартирі на 10-му поверсі. Коли вранці він іде на роботу, то спускається на перший поверх на ліфті. А ввечері підіймається тільки на 7-й поверх, а далі йде нагору східцями. Чому він так робить?
2. Два обличчя.
Хлопчик і дівчинка бавилися на брудному темному горищі. Коли вони вийшли на вулицю, то у дівчинки все обличчя було сірим від пилу, а в хлопчика — залишилося чистим. Та саме хлопчик пішов умиватися. Чому?
3. Прогулянка до озера.
Сашко прямує до лісового озера. Йому назустріч іде вчителька, а за нею — 25 першокласників. Вчителька взяла на допомогу практикантку, а та — свого песика. У прогулянці беруть участь ще й батьки деяких дітей: один татко і п’ять мам. Скільки ж ніг іде по дорозі до лісового озера?
Відповіді:
1. Чоловік — карлик, і через свій малий зріст може дотягнутися в кабіні ліфта тільки до кнопки 7.
2. Хлопчик подивився на брудне обличчя дівчинки і подумав, що він теж забруднився. А дівчинка, навпаки, поглянула на хлопця і, побачивши, що його обличчя чисте, була переконана, що і з нею все гаразд.
3. По дорозі до лісового озера йдуть лише дві ноги: це ноги Сашка. Усі решта йдуть назустріч хлопчикові — отже, повертаються від озера.
4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедїї — вільної енциклопедії).
«Попелюшка» — західноєвропейська казка, що дійшла до нас у редакціях Шарля Перро, братів Грімм та інших. Це один з найпопулярніших сюжетів, який має понад тисячу втілень у фольклорі різних народів світу. За мотивами казки були випущені численні ігрові і мультиплікаційні фільми, як прямі адаптації, так і повні переосмислення, у яких використовуються окремі елементи сюжету. В 1817 році італійський композитор Джоаккіно Россіні написав однойменну п’єсу за французькою версією казки, а в 1899 році відбулася прем’єра іншої версії опери французького композитора Жюля Массив. В 1945 році пам'ятник Попелюшці в Брюсселі відбулася прем’єра балету Сергія Прокоф’єва на (столиця Бельгії і Фландрії) лібрето Миколи Волкова. За мотивами французької версії сюжету Євген Шварц у 1946 році написав п’єсу. Також був випущений однойменний комікс, у якому історія адаптована на сучасний мотив, у рамках серії переосмислених казок Grimm Fairy Tales.
Пам'ятник Попелюшці в Брюсселі (столиця Бельгії і Фландрії)
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 42, № 303; 304.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)
✵ Яке завдання викликало у вас найбільшу зацікавленість? Чому?
✵ Як розв’язати задачу на знаходження четвертого невідомого?
✵ Які таблиці множення та ділення повторювали на уроці?
✵ Як пов’язані між собою дії множення і ділення?
✵ Де можна використати ці знання?
✵ Чи хотіли б ви дізнатися про наступні пригоди козаків та їхні знахідки?