Розробки компетентнісно орієнтованих уроків - Математика 3 клас I семестр за підручником М. В. Богдановича - 2017
УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА 2-й КЛАС
Урок 15. ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 5 1 ДІЛЕННЯ НА 5. ВИКОРИСТАННЯ ТАБЛИЦІ ДЛЯ РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 5; актуалізувати знання учнів з теми «Зв'язок дій множення і ділення»; формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв'язування задач і знаходження значень виразів; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт;
громадянської: виховувати повагу до людей професії астроном, бережливе ставлення до природи; формувати здатність екологічно мислити.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: назви чисел при діленні.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Звучить спокійна музика.
Я — зірочка! Я — маленька.
Я прокидаюся, вмиваюся. Я розчісую свої промені й піднімаюся вільно й урочисто.
Я — велика куля. У мені багато тепла і світла. Я дарую своє тепло всім.
Я перетворююся на тоненький промінчик. Я лечу на землю і пірнаю в м’яке зелене листя, я купаюся в блакитних хвилях моря, я граюся в білій піні.
Я — допитливий. Я — хочу багато знати...
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
Зоря — поняття, яке має декілька значень.
Зоря — астрономічний об’єкт.
Зоря — заграва в атмосфері під час сходу і заходу Сонця.
Зоря — ранковий або вечірній військовий сигнал, що виконується на барабані, горні чи трубі («грати зорю» чи «бити зорю»):
«Зоря» — український професійний футбольний клуб.
«Зоря» — журнал, що виходив у Львові в 1880-1897 роках.
«Зоря» — назва кінотеатру.
2. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (фронтально, з використанням прийому «Мікрофон»).
Віршовані задачі
✵ В’яже бабуся-лисиця
Трьом онукам рукавиці.
— Подарую вам, онуки,
Рукавичок по дві штуки.
Бережіть, не загубіть!
Скільки всіх? Перелічіть! (2 ∙ 3)
✵ Із рибалки йшли три галки,
А за ними два граки.
Галки несли по сім щук,
По чотири в граків на плечі.
І сваряться, просто сміх,
Не полічать щук своїх.
А ви поміркуйте,
Всіх щук порахуйте. (3 ∙ 7 + 2 ∙ 4)
✵ Білка моркву посадила,
Тридцять шість там вродило.
П’ять зайців по три зірвали.
Скільки білочці зосталось? (36 - (3 ∙ 5))
✵ Двоє вулицею йдуть,
По три саджанці несуть.
Скільки ямок треба, діти,
Щоб саджанці посадити? (3 ∙ 2)
✵ Сім подружок стали грати,
З паличок складать квадрати,
По квадратику зробили,
Паличок не полічили.
А ви їм допоможіть,
Скільки буде, полічіть. (4 ∙ 7)
Відповіді: 6; 21; 29; 6; 28.
2) Каліграфічна хвилинка.
— Покажемо промінчику каліграфічне письмо цифр.
— Яку закономірність побачили? (Число 6 — повторюється, наступні числа — двоцифрові з третього десятка.)
— Хлопці записують числа в порядку зростання, а потім — збільшивши на 9. (21; 28; 29; 30; 37; 38)
— Дівчата записують числа в порядку спадання, а потім — збільшивши на 9. (29; 28; 21; 38; 37; 30)
3) Графічний диктант (з використанням прийому «Інтрига»).
— Промінчик хоче нам розповісти про свою Батьківщину.
Відступіть 3 клітинки зліва, 4 клітинки зверху, поставте точку і починайте малювати:
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії)
— Промінчик прилетів до нас із Сіріуса (зірку можна безпосередньо спостерігати в телескоп), розташованого у сузір’ї Великого Пса.
Сіріус — це візуально подвійна зоря, тобто зоря, що має зорю-супутника, яку можна безпосередньо спостерігати в телескоп. Світність Сіріуса у 22 рази більша, ніж Сонця. Відстань до Землі становить 8,6 світлових років.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»).
— За малюнком придумайте задачі, усно розв’яжіть їх. Використайте набуті знання з минулого уроку.
(Літо. Спека. 5 тварин прийшли до водопою. Скільки слідів вони залишили після себе? Літо. Спека. Тварини залишили після себе 20 слідів. Скільки прийшло тварин?)
5 + 5 + 5 + 5 = 5 ∙ 4 = 20
— Що спільного на малюнках?
— Чим відрізняються?
— Що цікавого помітили з точки зору математики?
— Який висновок можна зробити? (Відповіді дітей.)
Висновки:
✵ Знаходити значення виразу за допомогою додавання незручно. Слід замінити приклади на додавання прикладами на множення, якщо це можливо.
✵ Потрібно скласти і вивчити результати таблиці множення числа 5 на числа 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9, тобто скласти таблицю множення числа 5 та ділення на 5.
— Яка тема нашого уроку?
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Синтез думок»)
— Де в реальному житті ми використовуємо знання таблиці множення та ділення на 5? (Відповіді учнів.)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Математичний диктант.
(Двоє учнів працюють біля дошки. Наприкінці роботи проводиться взаємоперевірка.)
✵ Перший множник — 5, другий — 9. Знайдіть добуток.
✵ Добуток чисел 5 і 6 збільшити на 27.
✵ Добуток чисел 5 і 8 збільшити на 11.
✵ Число 50 зменшити на добуток чисел 5 і 4.
✵ Число 5 помножити на суму чисел 1 і 8.
✵ Число 5 помножити на різницю чисел 81 і 72.
✵ Знайдіть суму різниці та добутку чисел 5 і 2.
✵ Ділене 45, дільник 9. Знайдіть частку.
✵ Частку чисел 35 і 5 збільшити на 27.
✵ Частку чисел 40 і 5 збільшити на 11.
✵ Число 50 зменшити на частку чисел 25 і 5.
✵ Число 50 збільшити на частку чисел 50 і 5.
Відповіді: 45; 57; 51; 30; 45; 45; 13; 5; 34; 19; 45; 60.
2) Робота за підручником (с. 24).
а) Робота над задачею № 149 (з використанням прийому «Два — чотири — всі разом»).
— Чи можемо відразу дати відповідь на головне питання задачі? Чому?
— Що для цього треба дізнатися? Якою дією?
— Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні складають вираз (25 + 5) : 5 = 6 (кг).
Решта розв’язують по діях (слабшим учням роздають картки-підказки).
Розв’язання
1) [ ] + [ ] = [ ]
2) [ ] : [ ] = [ ]
Відповідь: 6 кг моркви витратили.
б) Фізкультхвилинка.
в) Розв’язування задачі за малюнком № 150 (фронтально, з використанням прийому «Я — вчитель»).
1-й рівень
Розв’яжи задачу за малюнком.
Самостійно склади вираз до задачі.
Вираз. 4 + 4 ∙ 5 = 24
2-й рівень
Розв’яжи задачу за малюнком.
Запиши розв’язок задачі по діях.
1) [ ] ∙ [ ] = [ ] (грн) — вартість книжки;
2) [ ] + [ ] = [ ] (грн) — вартість книжки та зошита разом
г) Розв’язування задачі за схематичним зображенням № 151 (індивідуально з подальшою взаємоперевіркою).
ґ) Робота над завданням з логічним навантаженням № 153 (індивідуально з подальшим поясненням біля дошки).
1) Скласти вираз.
(13 - 3) : 2 = 5 (см)
2) Перевірити на практиці.
— Промінчик вражений вашими знаннями. Дякує вам за чудовий урок та запрошує до себе на гостину...
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С. 25, № 152; 154; 155 (з використанням прийому «Вибери сам»).
2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв'ю»)
✵ Чого навчились на уроці? Які поняття повторили?
✵ Як пов’язані між собою дії множення і ділення?
✵ Як знайти невідомий множник? ділене? дільник?
✵ Перше число 45, а друге число — у 9 разів менше. Знайдіть друге число. .
✵ 3 прикладу на множення складіть два приклади на ділення. (5 ∙ 6 = 30; 5 ∙ 8 = 40)
✵ Що цікавого дізналися на уроці?
✵ Чи хотіли б ви побувати на гостині у промінчика?