Розробки уроків - МАТЕМАТИКА 3 клас I семестр - за підручником М. В. Богдановича - 2014 рік
ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ 2-ГО КЛАСУ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З РІВНЯННЯМ
Урок 9. ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ТРЕТЬОГО ДОДАНКА
Мета: узагальнити знання про властивості дій додавання і віднімання; формувати вміння розв'язувати рівняння, задачі на знаходження третього доданка; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати наполегливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба
— Заповніть таблицю.
Зменшуване |
70 |
46 |
52 |
88 |
63 |
|||
Від’ємник |
24 |
54 |
16 |
34 |
95 |
|||
Різниця |
33 |
25 |
12 |
26 |
37 |
5 |
— Як називаються числа при відніманні?
— Що отримаємо, якщо до різниці додамо від’ємник?
— Що отримаємо, якщо від зменшуваного відняти різницю?
3. Математичний диктант
✵ Суму чисел 27 і 12 зменшіть на 15.
✵ Різницю чисел 48 і 8 зменшіть на 40.
✵ Суму чисел 51 і 9 збільшіть на 15.
✵ Різницю чисел 13 і 4 збільшіть на 11.
✵ Невідоме число збільшили на 22 та одержали 48. Запишіть невідоме число.
✵ Доповніть до 90 число 52.
✵ Запишіть цифрами кінцівку твердження 15 < 97 на ...; 47 > 23 на ...
✵ Довжина першої смужки 75 см. Друга смужка на 9 см коротша. Чому дорівнює довжина другої смужки?
✵ Маса Оленки 29 кг, а її брат на 12 кг важчий. Яка маса брата?
Відповіді: 24; 0; 75; 20; 26; 38; 82; 24; 66; 41.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми узагальнимо ваші знання про властивості дій додавання і віднімання, продовжимо роботу над розв’язуванням рівнянь і задач.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Обчислення прикладів з коментуванням (с. 14, завдання 80)
36 + 43 = (30 + 40) + (6 + 3) = 79
59 - 33 = (50 - 30) + (9 - 3) = 26
48 + 34 = (40 + 30) + (8 + 4) = 70 + 12 = 82
75 - 18 = (60 - 10) + (15 - 8) = 50 + 7 = 57
2. Розв'язування рівнянь (с. 14, завдання 82)
— Розв’яжіть рівняння з перевіркою.
х + 15 = 74
32 + х = 80
— Як знайшли невідомий доданок?
— Поясніть, який невідомий компонент будемо шукати у рівняннях:
63 - х = 24
х - 8 = 21
— Як знайти невідомий від’ємник?
— Як знайти невідоме зменшуване?
3. Самостійне складання і розв'язування рівнянь (с. 14, завдання 83)
Самоперевірка (запис на дошці).
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Складання задачі за малюнком (с. 14, завдання 81)
— Розгляньте малюнок.
— Складіть задачу про збирання марок і розв’яжіть її.
— Як називають людину, яка колекціонує марки? (Філателіст)
Аналіз задачі
— Про що запитується в задачі? (Скільки було марок із зображенням мостів?)
— Чи можна про це дізнатися одразу? (Ні)
— Що треба знати, щоб дізнатися про кількість марок із зображенням мостів? (Скільки всього марок із зображенням рослин і тварин.)
— Про що тепер можемо дізнатися? (Скільки марок із зображенням мостів.)
— Яку дію треба виконати? (Дію віднімання)
— Чому? (Щоб знайти невідомий доданок, слід від суми відняти відомі доданки.)
— Складемо план розв’язування задачі.
1) Скільки всього марок із зображенням рослин і тварин?
2) Скільки марок із зображенням мостів?
— Розв’яжіть задачу.
Розв’язання
1) 25 + 30 = 55 (ж.) — з рослинами і тваринами
2) 100 - 55 =45 (м.)
Відповідь: 45 марок із зображенням мостів.
— Складемо вираз.
100 - (25 + 30) = 45 (м.)
2. Творча робота над задачею. Складання оберненої задачі
— Складіть обернену задачу, відповіддю якої буде число 25.

Учні можуть скористатися схемою-опорою під час самостійного розв’язування задачі.
[ ] - [ ]([ ] + [ ]) = [ ]
3. Робота над задачею (с. 15, завдання 85)
Статуя — скульптура (зображення людини чи тварини).
1) Аналіз задачі за запитаннями вчителя. Складання короткої умови до задачі.

2) Самостійне розв'язування задачі.
Сильніші учні розв’язують задачу виразом.
45 - (5 + 2) = 38 (кг)
Учні достатнього і середнього рівня — по діях. Слабким учням роздати картки-підказки.
План
1) Скільки разом використали олова і цинка?
[ ] + [ ] = [ ]
2) Скільки використали міді?
[ ] - [ ] = [ ]
Перевірка виконаних робіт.
4. Усні обчислення (с. 15, завдання 84)
— Розгляньте малюнок і дайте відповіді на запитання.
1) 40 + 2 ∙ 3 = 46 (л) — бак і два чайники.
35 + 3 = 38 (л) — чайник і бідон.
2) 40 - 3 ∙ 3 = 31 (л) — різниця між баком і трьома чайниками.
3) 3 - 2 = 1 (л) — різниця між чайником і глечиком.
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 15, завдання 86)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторили на уроці?
— Які теоретичні знання допомогли вам виконати всі завдання?
— Прокоментуйте розв’язання рівняння: х - 15 = 25.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 15, завдання 87; 88.
Перша публікація: 01/01/2014
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.