Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10 (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 71. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ ТА ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ 8 І 9. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ЧАСТИНАМИ ВИДУ 1 + 5 + 3; 10 - 4 - 4. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ ТА ПОРІВНЯННЯ ЇХ ДОВЖИН
Мета: розкрити принцип побудови таблиць додавання й віднімання чисел 8 і 9; вчити учнів додавати і віднімати числа частинами виду 1 + 5 + 3; 10 - 4 - 4, розв'язувати задачі, будувати відрізки та порівнювати їх довжини; розвивати увагу, мислення; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Яке число заблукало?»
![]()
2. Розв'язування прикладів
— Виберіть приклади на додавання і віднімання числа 7. Запишіть у зошит і розв’яжіть.
9 + 1 10 - 7 8 + 1 6 + 2
4 + 5 10 - 6 9 - 7 1 + 7
7 + 2 8 - 7 3 + 7 5 + 3
3. Усне розв'язування задач. Робота з числовим віялом
✵ У Катрусі було 3 червоних бантика і 2 синіх. Скільки всього бантиків було у Катрусі?
✵ На озері плавали 2 качки і 6 каченят. На скільки більше було каченят, ніж качок?
✵ Обідало 8 людей. Оля поклала на стіл 6 ложок і 8 виделок. Скільки ложок ще необхідно покласти?
4. Повторення складу чисел 8 і 9
— З яких чисел складається число 8; 9?
5. каліграфічна хвилинка
Письмо цифр 8; 9.
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 78)
— Розгляньте таблицю додавання числа 8.
— Що ви помітили? (Перший доданок збільшується на 8, другий залишається без зміни, результат дії — сума — теж збільшується на 8.)
— Прочитайте всі приклади. Яке число додавали в кожному прикладі? (8)
— Тому таблиця й називається «Додати 8».
— Розгляньте таблицю додавання числа 9.
— Що ви помітили? (У цій таблиці один приклад.) Чому?
— Розгляньте таблицю віднімання числа 8.
— Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого віднімали 8.
— Яке число віднімали в кожному прикладі? (8)
— Тому таблиця й називається «Відняти 8».
— Розгляньте таблицю віднімання числа 9. Як отримали цей приклад?
— Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика. Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.
— Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика. Прочитайте приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.
Завдання 1
— Розгляньте числовий промінь. Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? Потім? Прочитайте приклад. Яка відповідь прикладу?
Скільки всього додали? Як додавали? Скільки всього відняли? Як віднімали?
Завдання 2
— Збільшіть на 9 число 0; число 1. Яку дію треба виконати? Запишіть відповідні приклади.
— Зменшіть на 9 число 10; число 9. Яку дію треба виконати? Запишіть відповідні приклади.
Завдання3
— Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази так, щоб відповіді звучали у порядку спадання. (6 + 4; 3 + 2 + 4; 2 + 2 + 4; 1 + 6; 4 + 2; 7 - 3; 8 - 5; 9 - 8).
Завдання 4
— Скільки років живе заєць? Що сказано про вік хом’яка? Продовжіть речення: «Якщо заєць живе на 8 років більше, ніж хом’як, то...» Скільки років живе хом’як?
Завдання 5
— Якої довжини перший відрізок?
— Якої довжини другий відрізок?
— Як дізнатися, на скільки довжина другого відрізка менша, ніж довжина першого?
Завдання 6
— Знайдіть розбіжності між поросятами. Скільки розбіжностей? (7)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів з коментуванням
1 + 9 - 2 10 - 8 + 1 9 - 8 + 6 9 - 9 + 4
2. Самостійна робота
1 варіант розв’язує перший «ланцюжок»;
2 варіант — другий «ланцюжок».

3. Логічна задача
Дмитрик старший від Вані, а Ваня старший від Марини. Хто старший, Дмитрик чи Марина? (Дмитрик)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Повторення таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9.
— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше за друге?
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.