Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 134. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Мета: повторити і закріпити вивчений матеріал; вдосконалювати навички усної лічби; закріпити вміння розв'язувати задачі; розвивати спостережливість, уміння міркувати, порівнювати; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «виручай»
Учні кожного ряду отримують по картці. У першого учня в ряду завдання записане повністю, а в усіх решти замість першого числа — «віконечко». Що ховається за «віконечком», учень дізнається тільки тоді, коли його товариш, що сидить попереду, повідомить йому відповідь у своєму завданні. Ця відповідь і буде числом, якого бракує. У такій грі всі мають бути гранично уважними, оскільки помилка одного учасника перекреслює роботу всіх.

2. Розв'язування практичних задач
На дошці — малюнки купюр (прямокутники): 50 грн, 10 грн, 5 грн, 2 грн, 1 грн (можна показати відповідні купюри).
— Скільки може бути грошей у хлопчика, якщо у нього одна найбільша купюра і одна найменша із зображених на дошці? (2 купюри, які містять цифру 5? 2 купюри, які містять цифру 0?) і т. д.
— Як можна розміняти купюру в 100 гривень однаковими купюрами? різними купюрами?
3. Хвилинка каліграфії із завданням
— Хтось заляпав плямами числа в прикладах. Допоможіть відновити числа!
... + 52 = 64 ... + 27 = 39
... + 13 = 26 ... - 9 = 50
... - 50 = 6 ... - 18 = 41
Учні самостійно розв’язують і записують тільки пропущені числа. Під час перевірки числа відкриваються. Діти пояснюють, як знайшли числа.
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірна робота
1. Математичний диктант.
✵ Збільшити 23 на 16.
✵ Зменшити 76 на 6.
✵ Знайти суму чисел 52 і 40.
✵ Зменшуване — 74, від’ємник — 50, знайти різницю.
✵ Дізнайтеся, на скільки 16 більше, ніж 9.
✵ Запишіть, скільки хвилин в одній годині.
✵ На скільки сантиметрів 1 м більше, ніж 1 см?
✵ На скільки копійок одна копійка менша, ніж одна гривня?
2. Розв’яжи задачу.
I варіант
Брат вирізав 17 сніжинок, а сестра — на 12 сніжинок більше. Скільки сніжинок вирізала сестра?
II варіант
На одній полиці 26 книжок, а на другій — на 13 книжок більше. Скільки книжок на другій полиці?
3. Випишіть тільки правильну рівність і нерівності.
I варіант
46 + 20 < 56 + 20
90 - 40 > 90 - 30
40 + 60 = 60 + 40
II варіант
76 - 20 = 86 - 30
37 + 10 > 50 - 10
60 - 10 < 60 - 20
4. Розв’яжіть приклади.
I варіант
75 + 20 60 + 36 42 + 17
59 - 4 87 - 50 96 - 82
II варіант
63 + 16 40 + 27 43 + 20
87 - 6 78 - 45 95 - 40
5. Додаткове завдання.
Від числа 88 відняли задумане число й отримали 55. Яке число задумали? Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
Робота за підручником. Розв'язування цікавих задач (с. 140)
Завдання 8
— Хто старший: Андрійко чи Степанко? (Степанко) На скільки років? (На 3 роки)
Завдання 9
— Скільки хвилин будуть варитися 3 курячих яйця, якщо їх покласти в одну каструлю? (5 хв)
Завдання 10
— Скільки проміжків між 7 стовпами, якщо вони розміщені: у ряд по прямій (6); по колу? (7)
Завдання 11
— Скільки вагонів у потязі, якщо хлопчики опинилися в одному вагоні? (9)
Завдання 12
— Скільки хвилин грав у шахи кожен з них? (40 хв)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чи всі впоралися із завданнями перевірної роботи?
— Молодці!
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.