Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік

ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10 (ПРОДОВЖЕННЯ)

Урок 69. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 7. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ЧАСТИНАМИ ВИДУ 1 + 3 + 4; 8 - 3 - 4. ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА 7. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета: розкрити принцип побудови таблиць додавання і віднімання числа 7; формувати вміння учнів додавати і віднімати числа частинами виду 1 + 3 + 4; 8 - 3 - 4, збільшувати і зменшувати числа на 7, розв'язувати задачі; розвивати самостійність під час роботи, математичне мовлення; виховувати акуратність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розв'язування віршованих задач

✵ 7 маленьких кошенят,

Що дають їм, все їдять.

А один сметани просить.

Скільки ж кошенят? (8)

✵ Мама донечці і сину

Роздавала апельсини.

5 - Андрію й Олі — 5.

Тож давайте рахувать.

Скільки ж то апельсинів

Дала мама дочці й сину? (10)

✵ Валя десять яблук купила,

По дорозі одне загубила,

Скільки принесе до хати,

Щоб гостей почастувати? (9)

✵ 5 ворон на дах сіли,

2 ще до них прилетіли.

Відповідайте швидко, сміливо,

Скільки всіх їх прилетіло? (7)

— Розставте відповіді в порядку зростання.

— Яке число найбільше? Яке — найменше?

— Назвіть «сусідів» числа 8.

— Назвіть число, попереднє числу 10.

— Назвіть число, наступне числу 7.

2. Гра «Рибалки»

— Хто швидше наловить риби й «покладе» її до відповідного відерця?

3. Повторення складу числа 7

— З яких чисел складається число 7?

4. Каліграфічна хвилинка

Письмо цифри 7.

ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 76)

— Розгляньте таблицю додавання числа 7.

— Що ви помітили? (Перший доданок збільшується на 7, другий залишається без зміни, результат дії — сума — теж збільшується на 7.)

— Прочитайте всі приклади. Яке число додавали в кожному прикладі? (7)

— Тому таблиця й називається «Додати 7».

— У цій таблиці кожна наступна відповідь на 1 більша від попередньої.

— Розгляньте таблицю віднімання числа 7.

— Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого віднімали 7. Яке число віднімали в кожному прикладі? (7)

— Тому таблиця й називається «Відняти 7».

— У цій таблиці перший приклад таблиці віднімання можна скласти з першого прикладу таблиці додавання і т. д.

— Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика. Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.

— Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика. Прочитайте приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.

Завдання 1

— Розгляньте числовий промінь. Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? Потім? Прочитайте приклад. Яка відповідь прикладу?

Скільки всього додали? Як додавали? Скільки всього відняли? Як віднімали?

Завдання 2

— Розгляньте таблиці. Що треба зробити з числами першої таблиці? Яку дію виконати?

— Що треба зробити з числами другої таблиці? Яку дію виконати?

Завдання 3

— Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (3 + 7; 6 + 4; 5 + 5. 4 + 5; 2 + 7. 3 + 5; 1 + 7) Решту прикладів прочитайте так, щоб відповіді звучали у порядку спадання. (0 + 7; 10 - 7; 9 - 7; 8 - 7; 7 - 7).

Завдання 4

— Скільки українських костюмів оздобили народні майстрині? Скільки було костюмів для дівчаток? Скільки костюмів для хлопчиків оздобили майстрині? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?

Завдання 5

— Скільки ніг у курки? Скільки пар ніг у кота?

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розв'язування прикладів з коментуванням

7 + 2 + 1 8 - 7 + 4 6 + 4 - 7

10 - 2 - 1 10 - 7 + 7 3 + 6 - 7

2. Гра «Віконечка»

3. Задача на кмітливість

Стовбур у дуба товще, ніж стовбур у сосни, а стовбур у сосни товще, ніж стовбур у берези. Що товще: стовбур дуба чи стовбур берези? (Стовбур дуба)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання числа 7.