Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 121. ВІДНІМАННЯ ВИДУ 45 - 2. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з відніманням виду 45 - 2; закріпити вміння обчислювати значення виразів, розв'язувати задачі; розвивати пізнавальну активність; виховувати культуру розумової праці.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Мовчанка»
— Збільшіть на 10: 19; 49; 29; 69; 39; 59; 79.
— Зменшіть на 10: 40; 60; 80; 50; 70; 20; 30.
— Яку назву мають числа, що закінчуються нулем?
2. Математичний диктант
✵ Запишіть цифрами числа: дев’яносто два, двадцять дев’ять, вісімдесят, сорок три, сімдесят чотири.
✵ Запишіть числа, які передують числам: вісімдесят сім, тридцять, сто.
✵ Запишіть число, що йде за числом 89.
✵ Запишіть число, яке містить 6 дес. 7 од.
✵ Запишіть усі числа другого десятка.
3. Доповнення рівностей

ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА підручником (с. 128)
Завдання 1
— Розгляньте, як виконали віднімання. Поясніть спосіб обчислення. Які числа підкреслені? Чому?
Завдання 2
— Розв’яжіть з усним поясненням за зразком:
36 - 2 = 30 + 6 - 2 = 30 + 4 = 34
Завдання 3
— Знайдіть суму чисел 43 і 2. Знайдіть різницю чисел 43 і 2.
Завдання 4
— Скільки грошей Юрась заплатив за булочки? Скільки він заплатив за всю покупку? Скільки коштують цукерки? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 5
— Скільки літрів води у відрі? Скільки літрів води у каструлі? Скільки літрів води у бідоні? На скільки більше води у бідоні, ніж у каструлі?
Завдання 6
— Скільки горіхів було у Тамари? Скільки горіхів залишилося у Тамари? Скільки горіхів вона віддала братові? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 7
— Розгляньте малюнок. Що склали із паличок? Як перекласти дві палички, щоб хатинка повернулася іншим боком?
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів
54 - 30 54 - 3 48 - 20
56 - 30 56 - 3 99 - 50
99 - 5 66 - 20 66 - 5
2. Розв'язування задач
1) Навколо школи учні посадили 12 кущів шипшини, бузку — на 10 кущів більше. Скільки кущів бузку посадили учні?
На дошці — коротка умова задачі.
![]()
— Що відомо про кущі бузку?
— Якою дією можна відповісти на це питання?
2) У хлопчика було 47 к. Після того як він купив зошит, у нього залишилося 20 к. Скільки коштував зошит?
3) Два равлики повзуть один назустріч одному через стежину. Один проповз 42 см, інший — 30 см до зустрічі. Яка ширина стежини?
— Змініть питання задачі так, щоб розв’язання ми змогли записати відніманням.
3. Тестування
1) Число, яке складається з 7 десятків та 1 одиниці, записують так:
а) 17; б) 70; в) 7; г) 71.
2) Число, яке складається з 5 десятків та 9 одиниць, записують так:
а) 95; б) 5; в) 90; г) 59.
3) Число 68 можна замінити виразом:
а) 60 + 8; б) 68 + 8; в) 68-8; г) 68-50.
4) Яке з поданих чисел є найменшим?
а) 27; б) 17; в) 37; г) 7.
5) Значення виразу 64 + 10 дорівнює:
а) 74; б) 75; в) 70; г) 65.
6) Значення виразу 77 - 7 дорівнює:
а) 17; б) 70; в) 7; г) 71.
7) Значення виразу 25 - 20 дорівнює:
а) 15; б) 45; в) 5; г) 50.
8) Значення виразу 80 - 30 дорівнює:
а) 5; б) 30; в) 80; г) 50.
9) 93 менше задуманого числа на 5 одиниць. Знайди задумане число.
а) 88; б) 98; в) 99.
10) Яке число задумали, якщо в нім бракує однієї одиниці до 6 десятків?
а) 58; б) 60; в) 59; г) 61.
11) Познач число, у якому число одиниць на 7 менше числа десятків.
а) 91; б) 71; в) 92.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чи з усіма завданнями вдалося впоратися?
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.