Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 117. ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ ВИДУ 45 - 20. «СУСІДИ» ЧИСЛА. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити з відніманням двоцифрових чисел виду 45 - 20; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати текстові задачі; розвивати логічне мислення, навички самостійної роботи; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
1) Лижники беруть участь у змаганнях під номерами. Кому за ким устати?
✵ Назвіть номер учасника, який знаходиться між 16 і 18; 11 і 13?
✵ Який номер йде слідом за 15; 17; 19? Перед 11; 13; 20?
✵ Якщо в команді 2 десятки чоловік, який номер найперший? останній?
✵ Які номери від 12 до 20? Назвіть попереднє і наступне число до числа 20.
— Скільки разів повторюється цифра 1 у записі чисел від 12 до 20?
— Що означає цифра 1 у записі цих чисел?
— Запишіть число 12 у вигляді суми одноцифрових доданків.
2) Усне розв’язування задач.
✵ У Ганни 18 шпильок. З них 8 шпильок з бантиками, а інші — з квіточками. Скільки у Ганни шпильок з квіточками?
✵ Співачці подарували букет з 16 троянд. З них 6 троянд були білі, а решта — червоні. Скільки червоних троянд було в букеті?
3) Запишіть у вигляді суми розрядних доданків числа: 49; 37; 42; 30; 58; 23.
2. Гра «Естафета»

Перевірка: 20; 90; 94; 4; 60; 68; 26; 6.
3. Хвилинка каліграфії
Записування числа 45.
— Дайте характеристику числа 45. (Це двоцифрове число, складається з 4 десятків, 5 одиниць. Для запису числа знадобилося дві цифри: 4; 5. Попереднє число — 44, наступне — 46. Число 45 — непарне.)
— Якщо я у числі 45 заберу цифру 4, збільшиться або зменшиться число? На скільки? (Число зменшиться на 4 десятки.)
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Пояснення вчителя
На дошці — приклад: 35 - 30.
35 — це 3 десятки та 5 одиниць.
30 — це 3 десятки.
Було 3 десятки та 5 одиниць, відняли 3 десятки, залишилося 5 одиниць, або просто 5.
![]()
2. Робота за підручником (с. 124)
Завдання 1
— Розгляньте, як виконали віднімання.
Завдання 2
— Розв’яжіть з усним поясненням.
— Що спільного у розв’язанні цих прикладів?
Завдання 3
— Скільки років братові? Скільки років сестрі? На скільки років брат старший за сестру? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 4
— Скільки вітрильних яхт вийшло у море? Скільки яхт повернулися? Скільки яхт залишилися у морі? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 5
— Розгляньте малюнок. Скільки пасажирів на яхті? Це на 30 менше, ніж на теплоході. Поставте запитання. Складіть і розв’яжіть задачу за малюнком.
Завдання 6
— Скільки човнів стояло на причалі? Скільки катерів стояло на причалі? Поставте питання і розв’яжіть задачу. (На додавання і віднімання.)
Завдання 7
— Назвіть «сусідів» чисел.
— Назвіть найбільше число.
— Назвіть найменше число.
— Назвіть числа в порядку зростання.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів
45 + 1 45 - 1 29 + 10 29 - 10 60 + 4 4 + 60
57 - 7 57 - 50 80 - 50 30 + 70 83 - 30 64 - 40
2. Розв'язування задач
1) Було дві шовкові стрічки: перша завдовжки 37 дм, а друга — 48 дм. Від довшої стрічки відрізали 10 дм, а від коротшої — 7 дм. Якою завдовжки стала кожна стрічка?
2) На фермі добовий надій молока від однієї корови становив спочатку 10 л, а через два роки — 14 л. Поставте запитання і розв’яжіть задачу.
3. Розв'язування логічного завдання
У кімнаті 4 кути. У кожному кутку — по кішці. Навпроти кожної кішки — 3 кішки. Скільки всього кішок у кімнаті?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого навчалися на уроці?
— Чи з усіма завданнями вдалося впоратися?
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.