Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 104. МАТЕМАТИЧНИЙ ДИКТАНТ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ, ВИРАЗУ І ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: формувати в учнів уміння порівнювати числа і вирази, додавати і віднімати круглі числа, розв'язувати задачі; розвивати логічне мислення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею
Доданок |
30 |
70 |
30 |
30 |
|||
Доданок |
40 |
50 |
60 |
70 |
|||
Сума |
70 |
100 |
80 |
90 |
80 |
60 |
50 |
2. Порівняння чисел
— Порівняйте записані на дошці числа.
✵ 23 і 32 (23 менше, ніж 32, оскільки 2 десятки менше, ніж 3 десятки);
✵ 9 дес. 2 од. і 9 дес. 6 од. (9 дес. 2 од. менше, ніж 9 дес. 6 од., оскільки десятків порівну, а одиниць у першому числі менше).
За потреби під час порівняння чисел слід звернутися до наочності.
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Доповніть ряд двома-трьома числами.
1; 3; 5; 7...
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за таблицею першої сотні
— Назвіть числа шостого десятка.
— Назвіть попереднє і наступне число для чисел 37; 50.
— Прочитайте всі числа, у яких число одиниць 6.
— Яке число іде за числом 99?
— Збільшиться чи зменшиться число 25, якщо в ньому поміняти місцями цифри?
2. Робота за підручником (с. 111)
Завдання 1
Математичний диктант
✵ Запишіть числа першого десятка, шостого десятка, восьмого десятка, десятого десятка.
✵ Запишіть числа: 21; 36; 70; 16; 61.
✵ Збільште на 20 числа: 30; 80; 50; 70; 10.
✵ Зменште на 10 числа; 100; 20; 60; 80; 10.
Завдання 2
— Порівняйте приклади у кожному стовпчику.
— Що цікавого ви помітили? Обчисліть.
Завдання 3
— Порівняйте вирази і числа. Прочитайте рівності. Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «більше». Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «менше».
Завдання 4
— Скільки принців приїхало до Попелюшки? Скільки принцес приїхало до Попелюшки? Скільки всього приїхало гостей? На скільки більше принцес приїхало на бал? Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 5
— Розгляньте першу таблицю. Яку закономірність ви помітили? Як заповнити вільні клітинки другої таблиці?
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Порівняння чисел і виразів
Самостійна робота
1 варіант — 1-й стовпчик;
2 варіант — 2-й стовпчик.
![]()
Двоє учнів працюють біля дошки.
Перевірка
— Поставте знак «плюс», якщо приклади розв’язані правильно.
— Поставте знак «мінус», якщо допущені помилки.
— Просигналізуйте зеленим кольором ті, хто виконав роботу правильно.
— Просигналізуйте червоним кольором ті, хто припустився помилок.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв'язування логічних задач
1) Розв’яжіть приклади і дізнайтеся, про якого казкового героя будуть наступні задачі.
(Діти розв’язують самостійно приклади, підставляють букви і читають: «Кіт Леопольд». Один учень виконує роботу на дошці.)

![]()
Відповідь: Кіт Леопольд.
2) Котові Леопольду подарували 11 кульок. Кульки були червоні і сині. Червоних було більше, ніж синіх. Скільки могло бути синіх кульок і скільки червоних? (Червоних кульок 7, синіх — 4.)
3) У кота Леопольда є три книги. У першій на три сторінки більше, ніж у другій, і на дві сторінки менше, ніж у третій. Усього в книгах 20 сторінок. Скільки сторінок у кожній книзі? (7; 4; 9)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як ви міркуєте під час порівняння значення виразу і числа?
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.