Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ ВІД 21 ДО 100. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ У МЕЖАХ 100 НА ОСНОВІ НУМЕРАЦІЇ
Урок 98. ДЕСЯТОК. ДЕСЯТКОВИЙ СКЛАД ЧИСЕЛ. ЧИСЛА ВІД 21 ДО 39. ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЕЛ НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ
Мета: ознайомити учнів з утворенням і назвами чисел від 21 до 39; вчити лічити у межах 39; вправляти у розв'язуванні задач; розвивати мислення, мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
1) Дані числа: 7; 5; 3; 4; 1; 2; 6.
— Назвіть ці числа в порядку зростання.
— Назвіть ці числа в порядку спадання.
2) Складіть усі можливі приклади на віднімання одноцифрових чисел з відповіддю 2; з відповіддю 3.
— Скільки вийшло прикладів з відповіддю 3?
— Скільки вийшло прикладів з відповіддю 2?
3) Укажіть найбільшу суму двох різних одноцифрових чисел.
2. Розв'язування задач
1) На городі працювали 10 хлопчиків, а дівчаток — на 4 менше. Скільки дівчаток було на городі?
2) Школярі працювали в саду. У перший день вони зібрали 20 ящиків яблук, а в другий день — на 10 ящиків менше. Скільки ящиків яблук зібрали школярі в другий день?
3) Намалюйте дві смужки: одну — завдовжки 12 см, а іншу — на 2 сантиметри коротше.
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
— Запишіть ряд, вставивши пропущені числа.
3; 3; 3; 7; 7; 7; 2; ?; 2; 6; ?; 6.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя
На столі вчителя — 39 паличок і 3 гумки для скріплення десятків.
Учитель ставить запитання:
— Як швидше дізнатися, скільки на столі паличок? — і, якщо не підкажуть діти, пропонує зібрати палички в пучки — десятки. Зв’язуємо спочатку 2 пучки-десятки — це двадцять. Далі беремо по одній і міркуємо. Утворюються числа, які складаються вже з двох слів: двадцять один, двадцять два,...
— Як утворюється кожне наступне число?
— Назвіть числа, у яких 2 дес. і 4 од., 2 дес. і 5 од., 2 дес. і 6 од., 2 дес. і 9 од. Якщо додати ще одну паличку, отримаємо новий десяток, і тоді десятків стане 3. 3 десятки паличок, або тридцять. Аналогічно лічимо до 39.
2. Робота за підручником (с. 105)
Завдання 1
— Розгляньте малюнок. Скільки морквин у зайчика? 10 — це 1 десяток. Це один пучок.
Завдання 2
— Скільки пучків-десятків? Скільки морквин?
— 20 — 2 десятки, 30 — 3 десятки, 40 — 4 десятки.
Завдання 3
— Прочитайте назви чисел від 21 до 29, від 31 до 39.
Завдання 4
— Назвіть числа від 13 до 24; від 25 до 38.
Завдання 5
— Зменшіть 12 на 2; 20 на 5. Збільшіть 11 на 9; 13.
3. Первинне закріплення
Для закріплення нових знань учні рахують десятки паличок і окремі палички, читають і називають числа від 21 до 39. Учитель стежить за мовленням учнів, виправляє помилки.
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Закріплення навичок додавання і віднімання
На дошці у стовпчик записані числа: 10; 3; 8; 18. Учитель, показуючи відповідні числа, диктує завдання, діти записують тільки відповіді.
— Збільшіть 10 на 3; зменшіть 10 на 3; знайдіть суму чисел 10 і 8; знайдіть різницю чисел 3 і 8; запишіть, на скільки 8 менше, ніж 18; на скільки 18 більше, ніж 10.
Під час перевірки учні повторюють, якою дією вони дізнаються, на скільки одне число більше або менше за інше.
2. Розв'язування прикладів
10 - 4 + 2 7 + 10 13 - 3
7 + 3 - 6 12 - 2 6 + 4
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічного завдання
— Закресліть усі букви, що зустрічаються більше одного разу, а букви, що залишилися, з’єднайте. Яке число вийде?
СТО СОРОК ОДИН ДНО КОД. (Три)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яке завдання здалося найлегшим? найскладнішим? найцікавішим?