Розробки уроків - Математика. 1 клас. II семестр за підручником Ф. М. Рівкінд - 2013 рік
ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10 (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 66. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 6. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА ЧАСТИНАМИ ВИДУ 1 + 2 + 4; 8 - 2 - 4. СПІВВІДНОШЕННЯ «НА СКІЛЬКИ БІЛЬШЕ (МЕНШЕ)?». ПОРІВНЯННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: розкрити принцип побудови таблиць додавання і віднімання числа 6; формувати вміння учнів додавати і віднімати числа частинами виду 1 + 2 + 4; 8 - 2 - 4; вчити порівнювати довжини відрізків; розвивати математичне мовлення, обчислювальні навички учнів; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Математичний диктант
✵ Запишіть число, наступне до числа 4.
✵ Запишіть число, що стоїть перед числом 8.
✵ Запишіть число, яке на 1 менше, ніж 3.
✵ Яке число більше 2, але менше, ніж 4.
✵ Запишіть «сусідів» числа 5.
✵ Взаємоперевірка робіт.
2. Гра «Допоможи Незнайкові»
— Вставте пропущений знак дії.

3. Повторення складу числа 6
— З яких чисел складається число 6?
4. Каліграфічна хвилинка. Письмо цифри 6
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 73)
— Розгляньте таблицю додавання числа 6.
— Що ви помітили? (Перший доданок збільшується на 6, другий залишається без зміни, результат дії — сума — теж збільшується на 6.)
— Прочитайте всі приклади. Яке число додавали в кожному прикладі? (6)
— Тому таблиця й називається «Додати 6».
— У цій таблиці кожна наступна відповідь на 1 більша від попередньої.
— Розгляньте таблицю віднімання числа 6.
— Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого віднімали 6.
— Яке число віднімали в кожному прикладі? (6)
— Тому таблиця й називається «Відняти 6».
— У цій таблиці перший приклад таблиці віднімання можна скласти з першого прикладу таблиці додавання і т. д.
— Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика. Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.
— Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика. Прочитайте приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.
Завдання 1
— Розгляньте числовий промінь. Від якого числа летіло сонечко? На якому числі сіло спочатку? Потім? Прочитайте приклад. Яка відповідь прикладу? Скільки всього додали? Як додавали? Скільки всього відняли? Як віднімали?
Завдання 2
— Обчисліть значення виразів. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (З + 6; 4 + 5. 6 + 4; 5 + 5. 3 + 5; 2 + 6) Решту прикладів прочитайте так, щоб відповіді звучали у порядку спадання. (1 + 6; 0 + 6; 10 - 6; 9 - 6; 8 - 6; 7 - 6)
Завдання 3
— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше за інше?
— На скільки число 6 менше, ніж число 7; 8; 9; 10?
— Запишіть за зразком: 6 < 7 на 1.
Завдання 4
— На скільки число 10 більше, ніж число 6; 7; 8; 9?
— Запишіть за зразком: 10 > 6 на 4.
Завдання 5
— Скільки відрізків на малюнку?
— Виміряйте їх довжину.
— На скільки синій відрізок довший від зеленого? А коротший від червоного?
Завдання 6
— Скільки дітей ішло у кінотеатр? Скільки дітей ішло їм назустріч? Скільки всього дітей ішло в кінотеатр? (5)
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів з коментуванням
7 - 6 + 5 10 - 6 + 3 9 - 6 + 2
4 + 6 - 1 2 + 6 - 4 1 + 6 - 5
2. Самостійна робота
1 варіант
4 + 4 - 2
6 - 6 + 0
6 = 1 + ...
6 = ... + 2
2 варіант
5 + 4 - 3
6 + 0 - 6
6 = 3 + ...
6 = ... + 0
3. Робота з геометричним матеріалом
— Накресліть відрізок завдовжки 4 см, а другий — на 2 см довший.
— Як дізнатися довжину другого відрізка? (4 + 2 = 6 (см))
— Накресліть цей відрізок у зошиті.
4. Задача на кмітливість
Дві дівчинки каталися 2 години на роликових ковзанах. Скільки годин каталася кожна дівчинка? (2 год)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Повторіть хором таблиці додавання і віднімання числа 6.
— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше за друге?
— Що сподобалося на уроці? Чи з усіма завданнями впоралися?
Перша публікація: 01/01/2013
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.