ЛЮДИНА І СВІТ. 11 клас.
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Розділ VI. СУСПІЛЬНЕ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
Урок 36. Суспільство як самоорганізована система
Мета: сформувати поняття «суспільство», розкрити процес формування суспільства; виховувати повагу людей до суспільства, розвивати вміння аналізувати факти та робити висновки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: евристична бесіда.
Обладнання: картки з основними поняттями: «суспільство», «людина», «сім’я», «соціальна група», «колектив».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми та завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Проблемна ситуація
Учитель. Відомий давньогрецький мислитель Г. Горацій сказав: «Мета суспільства в тому, щоб користування своїм набутком було забезпечене кожному спільними зусиллями і за загальною згодою».
1. Чи згодні ви з Горацієм?
2. А що для вас означає поняття «суспільство»?
3. Як ви розумієте просторові й історичні межі суспільства?
У процесі обговорення проблемних питань учні доходять висновку, що суспільство є результатом існування людських відносин. Це явище динамічне й дуже мінливе. Зміни в суспільстві відбуваються набагато швидше, ніж можна собі уявити. Але є відносини, котрі, виникнувши, існують тривалий час у відносно незмінному вигляді. Саме завдяки їм можна говорити про суспільство як про явище, що існує. Саме тому, з історичної точки зору, на певних часових відрізках суспільство загалом залишається незмінним, хоча в ньому постійно відбуваються якісь зрушення, трансформації, що не змінюють суті суспільного ладу.
IV. Вивчення нового матеріалу
Виступ учнів-експертів
Учні-експерти отримали випереджальне завдання підготувати повідомлення про типи суспільства.
1. «Аграрне суспільство».
2. «Індустріальне суспільство».
3. «Постіндустріальне суспільство».
4. «Інформаційне суспільство».
Обговорення проблемних запитань
1. Що дає людині суспільство і що суспільству дає людина?
2. Чи можна людині прожити на самоті?
3. Що є причиною змін, які відбуваються в суспільстві?
4. Які відносини складають суспільство з точки зору потреб людей?
5. Чи пов’язано виникнення суспільства з природою людини?
6. Які історичні етапи розвитку українського суспільства ви можете назвати?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель пропонує учням картки з поняттями: «суспільство», «людина», «сім’я», «соціальна група», «колектив».
Завдання учням
Дати визначення цих понять.
VI. Домашнє завдання
Написати твір-роздум «Проблеми українського суспільства на сучасному етапі».
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.