Розробки уроків - Інформатика 4 клас - 2016
ВИСЛОВЛЮВАННЯ. АЛГОРИТМИ З РОЗГАЛУЖЕННЯМ І ПОВТОРЕННЯМ
Урок 24. СТВОРЕННЯ ТА ВИКОНАННЯ АЛГОРИТМІВ З РОЗГАЛУЖЕННЯМ ДЛЯ ВИКОНАВЦІВ У ВИЗНАЧЕНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Цілі:
навчальна: розширити знання про використання алгоритмів з розгалуженням; удосконалювати вміння працювати з набором команд у програмі Скретч, складати скрипт для виконавця з використанням команди «Якщо — то — інакше»;
розвивальна: розвивати увагу, вміння аналізувати, робити висновки, пам'ять, словниковий запас, логічне мислення;
виховна: виховувати інтерес до інформатики, до думки інших людей.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп'ютери, підручники, картки для практичної роботи, картки для фізкультхвилинки, кросворд.
Програмне забезпечення: Скретч.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Виправ алгоритм.
✵ Загадай число.
✵ Збільш це число на 8.
✵ Від отриманого результату відніми 2.
✵ Різницю поділи на 2.
— Де помилка в цьому алгоритмі? (Не всі числа можна поділити на два, тому має бути умова: якщо число ділиться на 2, то..., інакше ...).
— Виправте команду з розгалуженням. Запишіть її у вигляді схеми.
III. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
— Уміє виконувати алгоритми з розгалуженням і наш старий знайомий Рудий кіт з програми Скретч. Погляньте, як він перевіряє, чи дійшов до вказівника миші, і лише потім вітається. (Демонстрація алгоритму). Якщо перемістити вказівник миші, Рудий кіт піде в напрямку вказівника.
Сьогодні ми з вами потренуємося складати алгоритми з розгалуженням для виконавців у програмі Скретч. Але спочатку пригадаймо:
✵ Як називається алгоритм у програмі Скретч?
✵ Що може робити виконавець у цій програмі?
✵ Які групи команд ви пам’ятаєте?
✵ Як можна з’єднати окремі команди в скрипт?
✵ Чи можна видалити зайві команди? Як?
✵ Скільки виконавців може бути на сцені?
✵ Як додати нового виконавця?
✵ Чи можемо ми змінити фон? Як це зробити?
Робота з підручником: ____________________________________
IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Робота за комп'ютером
Інструктаж учителя
— Працювати ви будете за зразком, який подано на картках. Спробуйте не лише відтворити поданий алгоритм, а й доповнити його своїми командами (можливо, ваш виконавець не лише привітається, а й зіграє на барабані, радіючи зустрічі). Додайте команди для другого об’єкта (що він буде робити при зустрічі). Не забудьте використати для другого персонажа команду Чекати.
Зразок картки
Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютерами
Бесіда «П’ять НЕ» (чого не можна робити, виконуючи завдання за комп’ютером)
✵ Не їсти;
✵ не торкатися монітора;
✵ не смикати за дроти;
✵ не використовувати незнайомі клавіші та команди без дозволу вчителя;
✵ не намагатися самостійно відремонтувати комп’ютер у випадку чогось надзвичайного.
Практична робота за комп’ютерами
Вправи для очей
Очі щільно ми закрили —
це один, два, три, чотири.
Потім ширше розкриваємо,
Вдалині щось розглядаємо.
І поки ми розглядали,
До шести порахували.
Щоб очі наші відпочили,
Робімо це разів із чотири.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Розгадай кросворд.
1. Алгоритм, створений у програмі Скретч.
2. Команда, коли дії виконавця можуть бути різними залежно від того, виконується умова чи ні.
3. Послідовність команд, виконуючи які отримаємо необхідний результат.
4. Частина команди у розгалуженні.
5. Команда в програмі Скретч, яка вкаже виконавцеві на те, що дію потрібно виконувати не одразу.
6. Об’єкт, що виконує команди.
7. Наказ виконати певні дії.