Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ'Я
Урок 32. ТВОРЧІ ЗДІБНОСТІ
Мета: ознайомити учнів з поняттям «творчі здібності»; навчати творчо мислити, використовувати уяву і фантазію для залучення однолітків до здорового способу життя; виховувати організованість, творчу ініціативність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Для чого потрібно відпочивати?
— Розкажіть про свій улюблений відпочинок.
— Назвіть ознаки втоми і перевтоми.
— Пригадайте, за яких видів діяльності ви швидше втомлюєтеся. Як знімаєте втому?
— Чи робите ви перерви, виконуючи домашнє завдання? Покажіть, які вправи ви виконуєте під час перепочинку.
— Вивчіть вправи для релаксації. Навчіться їх виконувати.
— Які риси характеру позитивно впливають на здоров’я?
— З характером пов’язані і здібності людини. Рівень здібностей, наприклад, певною мірою залежить від уміння наполегливо долати труднощі, не падати духом під впливом невдач, працювати організаційно, виявляти ініціативу.
Творча гра «Найкраще я вмію...»
Учитель пояснює правила: діти перекидатимуть м’ячика одне одному. Той, хто триматиме в руках м’ячик, має розказати про те, що він найкраще вміє робити. А всі решта мають це запам’ятати. Кожен має починати з фрази «Найкраще я вмію...» (розв’язувати приклади з математики, співати, танцювати, прибирати в кімнаті, вчити вірші, малювати, грати у футбол тощо), а закінчувати свою фразу словами «...Ось, який я молодець». Учитель починає гру з себе.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про творчі здібності і про те, як їх розвивати.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 134-137)
— Розгляньте малюнки на с. 134. Доведіть: усе, що створила людина, є результатом її творчої діяльності.
— Розгляньте портрети видатних людей. Що ви про них дізналися?
— Чому виявлені здібності потребують постійного розвитку й удосконалення?
— Чи можна розвивати творчі здібності? Доведіть свою думку.
— Що для цього потрібно робити?
— Що дають розвинені творчі здібності?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «На щастя — на жаль...»
Утворіть коло і пограйте в гру «На щастя — на жаль...». Один із вас починає придумувати історію. Наприклад: «На жаль, я вчора загубив мобільний телефон». Той, хто сидить поруч, продовжує розповідь словами: «Але, на щастя, це був мій старий телефон». Третій продовжує: «Але, на жаль,...» — і так далі по колу.
Запам’ятайте! Заняття творчістю дарують радість, задоволення, поліпшують настрій і зміцнюють здоров’я.
2. Робота в групах
— Страх — корисне почуття, адже він застерігає нас від небезпек. Але якщо страх породжений уявними загрозами, це пригнічує і завдає шкоди здоров’ю.
Щоб навчитися розрізняти вигадані і реальні страхи, об’єднайтесь у дві групи (хлопчики і дівчатка) та виконайте таке завдання.
✵ Намалюйте дитину вашої статі, яка всього боїться.
✵ Придумайте їй/йому ім’я і запишіть або намалюйте те, чого вона/він боїться (привидів, темряви, поганих оцінок, хуліганів, автомобілів, фільмів жахів, страшних історій...).
✵ Поміркуйте, що з написаного вами є фантазією, а що — реальністю. Напишіть «Ф» біля фантазій і «Р» — біля реальності.
✵ По черзі розкажіть у класі про своїх персонажів.
✵ Чого, на вашу думку, справді треба остерігатися дітям, а чого — ні? Поясніть чому.
Запам’ятайте! Необхідно вміти відрізняти уявні загрози від реальних.
3. Робота над прислів'ями та приказками (додаток)
— Творчі здібності народу втілились у народних піснях, легендах, казках, байках, а також у влучних висловах — прислів’ях і приказках.
Прочитайте прислів’я та приказки про здоров’я. Як ви вважаєте, що вони означають? Які ще прислів’я та приказки на цю тему ви знаєте?
✵ У здоровому тілі — здоровий дух.
✵ Весела думка — половина здоров’я.
✵ Чиста вода — для хвороби біда.
✵ Здоров’я не купиш ні за які гроші.
✵ Бережи одяг, поки новий, а здоров’я — поки молодий.
✵ Коли б голова здорова, то будуть воли та й корова.
✵ Здоров’я маємо — не дбаємо, а згубивши — плачемо.
✵ Здоровому — пір’я, а хворому — каміння.
✵ Поглянь на вигляд — і про здоров’я не питай.
✵ У кого болять кості, той не бажає в гості.
✵ Здоровий злидар щасливіший від хворого багача.
✵ Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.
✵ Гроші загубив — небагато загубив, час загубив — багато загубив, а здоров’я загубив — все загубив.
4. Продовження роботи за підручником (с. 137-139)
1) Робота над загадками.
2) Складання незвичайних загадок про мило, зубну щітку, зубну пасту або інші засоби гігієни.
3) Творчі ігри «Буває — не буває», «Складаємо казку разом», «Казка "Чарівний ліс»».
4) Практична робота.
— Підготуйте спільний проект «Здоровим бути модно!».
Спочатку об’єднайтеся у групи. Визначте, хто яке завдання готує.
1-ша група складає казку про здоровий спосіб життя (наприклад, «Як Бруднулько і Чистюлька помирилися»).
Жили собі Бруднулько і Чистюлька. Бруднулько завжди ходив неохайний, у брудному одязі. А Чистюлька була зразком чистоти й охайності. Одного разу Чистюлька сказала Бруднулькові, що їй набридло...
— Закінчіть казку «Як Бруднулько і Чистюлька помирилися».
2-га група готує малюнки, фотографії, плакати про здоровий спосіб життя.
3-тя група готує виступ — прислів’я, приказки, загадки, вірші, пісні про здоров’я тощо.
Потім разом проведіть презентацію своєї творчості.
5) Виконання завдань «Перевір себе» (с. 139).
6) Читання «Корисних порад» (с. 140).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Для чого потрібно розвивати творчі здібності?
— Як ви вважаєте, які творчі здібності вам слід розвивати?