Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ'Я
Урок 30. НАВЧАННЯ — НАЙГОЛОВНІША СПРАВА. РОЗВИТОК ПАМ'ЯТІ ТА УВАГИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВПРАВИ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ ЗОРОВОЇ І СЛУХОВОЇ ПАМ'ЯТІ ТА КОНЦЕНТРАЦІЇ УВАГИ
Мета: дати учням уявлення про пам'ять, увагу та їх зв'язок зі здоров'ям та навчанням; вчити називати умови успішного навчання; довести необхідність навчання; розучити вправи для тренування пам'яті та концентрації уваги; виховувати допитливість, ініціативність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Вільний мікрофон»
— Чи легко вам учитися?
— Чи залежить навчання від здоров’я?
— Чи впливає навчання на здоров’я?
— Задля чого потрібно вчитися і чи потрібно це взагалі? Доведіть свою думку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як розвивати пам’ять та увагу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 125-127)
— Розгляньте малюнки на с. 125. Яка справа для кожного учня є найголовнішою?
— Для чого потрібно вчитися?
— Від чого залежить успішність навчання?
— Що треба робити, щоб добре вчитися?
— Розгляньте малюнки на с. 126. Якою буває пам’ять?
— Як можна тренувати пам’ять?
2. Фізкультхвилинка
Гра «Будь уважним» (на відпочинок м'язів, шиїта очей)
— Сядьте рівно, руки покладіть на парту, заплющіть очі і під повільну лічбу зробіть декілька обертів головою: на «раз» — підборіддя торкається грудей; на «два» — голова нахиляється праворуч; на «три» — потилиця провисає над спиною; на «чотири» — голова нахиляється ліворуч. (Вправу виконують 3—4 рази.)
— Розплющіть очі, подивіться на парту і сусіда, за командою вчителя погляд переведіть на стіну, потім — у вікно, подивіться якомога далі.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над приказками
— Дитинчата багатьох тварин народжуються маленькими копіями дорослих. Вони вже вміють ходити, плавати, літати і добувати собі їжу. Люди — найрозумніші істоти на Землі, але їхні діти народжуються безпомічними і не здатними до самостійного життя. Однак у процесі навчання вони засвоюють досвід не лише своїх батьків, а й минулих поколінь людства.
У народі кажуть: «Вік живи — вік учись». Ця приказка є особливо актуальною у наш час, коли у світі щодня з’являється безліч нової інформації. Тому сучасній людині необхідно вчитися впродовж усього життя.
— Як ви розумієте прислів’я та приказки?
✵ Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.
✵ Вчений іде, а неук слідом спотикається.
✵ Де більше науки, там менше муки.
✵ Здобудеш освіту — побачиш більше світу.
✵ Знання злодій не вкраде, в огні не згорить і у воді не втоне.
✵ За дурною головою ноги бідні.
2. Вправа «Мікрофон»
— По черзі продовжіть речення: «Я вчуся для...»
Запам’ятайте! Сучасній людині необхідно вчитися впродовж усього життя.
— Мозок людини — ідеальний інструмент для навчання. Він здатний обробляти величезну кількість інформації і запам’ятовувати практично все, що цікавить людину. Але в школі доводиться вчити не тільки те, що цікаво, а й те, що потрібно знати дітям вашого віку.
— Назвіть умови, необхідні для успішного навчання.
Запам’ятайте! Добра пам’ять і увага допомагають у навчанні.
3. Практична робота. Вправи для тренування пам'яті і концентрації уваги (с. 127-128)
1) Вивчення ігор «Бабуся складала у валізу...», «Чого не вистачає?», «Запам’ятай порядок».
— Які ще ігри для розвитку пам’яті та уваги ви знаєте? Розкажіть про них і пограйте разом зі своїми однокласниками.
2) Гра «Зайвий предмет».
— Знайдіть «зайвий» предмет у кожному рядку (с. 128).
— За якими ознаками можна об’єднати ці предмети?
3) Гра «Знайди відмінності».
— Знайди відмінності між малюнками (с. 128).
Запам’ятайте! Пам’ять і увагу можна розвинути, граючи у спеціальні ігри.
4) Робота з дидактичним матеріалом (додаток)
Скільки мавпочок і скільки папуг заховались у джунглях?
4. Робота над прислів'ями
✵ Вік живи — вік учись.
✵ Важко знання добувати, зате легко носити.
✵ Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Які природні здібності допомагають вам учитися?
— Назвіть умови успішного навчання.
— Доведіть, що учневі потрібна увага.
— Чи можна розвивати пам’ять і увагу?
— Продовжіть речення.
✵ Щоб пам’ять не погіршувалася, потрібно...
✵ Щоб увага була стійкою, необхідно...
— Обговоріть удома з батьками, як можна тренувати увагу і пам’ять.
— Чи можна вдосконалити характер?