Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік

ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ

Урок 2. ЩО ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ

Мета: ознайомити учнів з основними природними і соціальними чинниками, що впливають на здоров'я; вчити наводити приклади чинників, що впливають на здоров'я, називати екологічні особливості своєї місцевості; розвивати вміння працювати в групі; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Гра «Вільний мікрофон»

— Назви показники здоров’я, які ти знаєш.

— Розкажи, які показники здоров’я тобі визначав лікар у поліклініці перед новим навчальним роком у школі.

— Розкажи або покажи, за допомогою яких предметів і як вимірюють зріст, масу тіла, об’єм грудної клітки.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які чинники впливають на здоров’я.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 7-10)

1) Читання тексту «Що впливає на здоров'я людини».

— Від чого найбільше залежить здоров’я людини?

— Що сприяє доброму здоров’ю?

— Що шкодить здоров’ю?

— Як ми можемо дбати про природу?

— Які корисні справи можете робити ви, діти?

— Доведіть, що здоров’я людини може залежати і від спадковості.

— Чому медицина найменше впливає на здоров’я?

— Від яких же чинників залежить здоров’я людини?

— Тлумачення яких слів ви дізналися із словникової скарбнички?

— Розгляньте малюнки на с. 7.

— Що на них зображено? Що сприяє здоров’ю?

2) Робота за малюнками (с. 8-10).

— Розгляньте малюнки нас. 8. Що забруднює навколишнє середовище?

— Розгляньте малюнки на с. 9. Які слова тексту вони ілюструють?

— Розгляньте малюнки на с. 10. Як медицина впливає на здоров’я?

2. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

(Встати і вийти із-за парт.)

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

(Марширувати на місці.)

Вище руки підніміть

(Підняти руки, прогнутися.)

І спокійно опустіть.


V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Творча вправа

— Пригадайте найпрекрасніше місце, де ви коли-небудь були. Сядьте зручно, заплющіть очі та вирушайте в уявну подорож до цього місця. Роздивіться довкола:

✵ Що ви бачите (річку, море, гори, ліс, степ...)?

✵ Що ви чуєте (спів пташок, шелест листя, шум прибою...)?

✵ Які запахи відчуваєте (аромат квітів, скошеної трави, соснового лісу...)?

— По черзі розкажіть, що ви уявили і що відчули під час цієї «подорожі». Запам’ятайте! Поля і гори, моря і ріки, рослини і тварини, що оточують тебе, називають природним середовищем.

2. Робота в групах

— Пригадайте, як можна загартовуватися за допомогою природи (сонця, повітря і води).

— Які ви знаєте природні небезпеки (спека, ураган, блискавка, ожеледиця, мікроби...)?

3. Читання вірша Л. Кир'яненко

В час канікул навесні

Не сиділося мені.

Молоток я узяв, цвяшки,

В татка випрохав дошки —

Змайстрував пташиний дім.

Гарний дім — на заздрість всім!

В нім живе шпаків сім’я.

Із житлом поміг їм — я!

— А як ви можете допомогти природі?

Запам’ятайте! Природа —джерело нашого здоров’я. Бережіть природу!

4. Фронтальна бесіда

— Назвіть тих, хто належить до вашого найближчого оточення.

— З ким зі свого соціального середовища ви спілкуєтеся щодня, час від часу, зрідка, майже ніколи?

— Хто з цих людей дбає про ваше здоров’я? Як вони це роблять?

Запам’ятайте! Соціальне середовище — це люди, які тебе оточують.

— Наше здоров’я залежить від стосунків з іншими людьми. Непорозуміння, сварки, бійки псують настрій і завдають шкоди здоров’ю, а турбота, любов і повага дарують радість людського спілкування і зміцнюють здоров’я.

5. Робота в групах

— Обговоріть, що означають прислів’я: «Без вірного друга велика туга»; «В лиху годину взнаєш вірну людину».

Запам’ятайте! Дружба потребує взаємної поваги і турботи.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

Бесіда

— Які фактори впливають на формування здоров’я?

— Наведіть приклади чинників, що впливають на здоров’я.

— Що найбільше впливає на здоров’я людини?

— Якими є екологічні особливості природи вашої малої батьківщини?

— Які місця у природі сприяють відновленню здоров’я?

— Який висновок кожен з вас зробив для себе?