Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 20. ЩОБ НЕ СТАЛОСЯ ПОЖЕЖІ. ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗНАКИ
Мета: розширити уявлення учнів про ознаки несправності обігрівальних приладів, про попереджувальні знаки; навчати вимикати несправні електроприлади; спонукати учнів до виконання правил користування обігрівальними приладами; виховувати відповідальність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Яких правил пожежної безпеки слід дотримувати вдома, у школі, на вулиці?
— Чим можна загасити невеликий вогонь?
— Як потрібно діяти у разі пожежі?
— За яким номером телефону слід викликати пожежників? Про що потрібно їх повідомити?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про ознаки несправності обігрівальних приладів і про попереджувальні знаки.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 81-86)
— Про яку причину виникнення пожеж ви прочитали?
— Розгляньте фотографії на с. 81. Назвіть найбільш поширені серед них електричні обігрівальні прилади.
— Розгляньте фотографії на с. 82-83. Назвіть правила користування обігрівальними приладами.
— Про що ви дізналися із журналу «Пожежна безпека»?
Запам’ятайте! Порушення правил користування електроприладами може спричинити пожежу.
2. Розповідь учителя
— Як запобігти ураженню електричним струмом?
Аварії в електромережах дуже небезпечні. Якщо людина торкнеться оголеного електричного дроту чи несправної розетки, її вдарить струмом. Вона може втратити свідомість, отримати опіки і навіть загинути. Тому там, де є небезпека ураження струмом, розміщують спеціальні таблички і знаки.
Пам’ятайте, що вода і електрика несумісні. Тому не можна брати електричний прилад мокрими руками або коли на вас мокрий одяг. Якщо увімкнений у розетку електроприлад упав у воду, не торкайтеся води!
— Чому не можна торкатися оголених та обірваних дротів?
— Чому не можна вимикати з розетки електроприлад, тягнучи за шнур?
Запам’ятайте! Вода й електрика несумісні. Не торкайтеся електроприладів мокрими руками!
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 84-86)
1) Робота над загадками.
Пожежна машина. Вогнегасник.
2) Розгадування ребусів.
Обігрівач, пожежа, полум’я.
3) Читання статті «Попереджувальні знаки».
— Яку форму мають спеціальні попереджувальні знаки?
— Який знак ви бачите на с. 85? Де зображують знак «Легкозаймисті матеріали»?
— Доведіть, що легкозаймисті речовини дуже небезпечні.
— Що потрібно робити, щоб легкозаймисті речовини не стали причиною пожежі?
— Чому легкозаймисті матеріали не можна гасити водою?
— Чим потрібно накривати вогнище пожежі?
— Який знак можна побачити в місцях, у яких може вразити електричний струм?
— Де він установлюється?
— Розгляньте фотографії на с. 86. Які інші попереджувальні знаки ви знаєте?
— Де зображують знак «Вибухонебезпечні речовини»? (їх зображено на предметах, які можуть вибухнути, а також на дверях та стінах приміщень, у яких зберігаються вибухонебезпечні речовини.)
— Де встановлюється знак «Отруйні речовини»?
2. Практична робота
— Разом із дорослими розгляньте кілька упаковок з аерозолями. Знайдіть на них застережні знаки і написи.
— Розгляньте кілька електричних приладів. Знайдіть на них застережні знаки.
3. Цікаво знати!
— Перша центральна опалювальна система з’явилася ще у Стародавньому Римі, коли тепле повітря з розташованої під землею печі опалювало весь дім.
У середині XIX ст. були винайдені котли, що опалювалися вугіллям чи дровами і нагрівали батареї опалювання.
У деяких сучасних будинках у стінах кімнат прокладені повітряпроводи, якими подається гаряче повітря. Повітря нагрівається газом чи електрикою.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Які правила користування обігрівальними приладами ви запам’ятали?
— Що означають знаки «Легкозаймисті матеріали», «Небезпечна електрична напруга», «Вибухонебезпечні речовини» та «Отруйні речовини»? Де їх можна побачити?