Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 17. НЕБЕЗПЕКА ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК. ПРАКТИЧНА РОБОТА. МОДЕЛЮВАННЯ СИТУАЦІЇ ВІДМОВИ ВІД НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ
Мета: поглибити уявлення учнів про негативні наслідки вживання тютюну й алкоголю; навчати впевнено відмовлятися від небезпечної пропозиції; виробляти негативне ставлення до паління, вживання алкогольних напоїв; виховувати самостійність, наполегливість, рішучість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Що може призвести до конфлікту?
— Як можна уникнути конфлікту?
— Чи траплялося вам спостерігати конфліктну ситуацію? Як ви почувалися?
— Що може зруйнувати ваше здоров’я?
— Руйнують здоров’я такі чинники: недотримання режиму дня, нераціональне харчування, вживання немитих овочів і фруктів; уживання алкоголю, наркотиків, тютюнопаління.
— Чи можна відновити те, що зруйновано?
— Що легше: запобігти руйнуванню чи відновити?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про негативні наслідки вживання тютюну й алкоголю.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 68-69)
— Про які шкідливі звички ви прочитали?
— Доведіть, що алкоголь — причина багатьох захворювань.
— Розгляньте фотографію на с. 68. Якими є наслідки вживання алкоголю? Доведіть, що алкоголь — ворог дітей.
— Розгляньте фотографію на с. 69. Доведіть, що тютюн згубно впливає на стан здоров’я.
— Чому особливо небезпечне куріння для дітей?
— Доведіть, що надмірне захоплення комп’ютерними іграми завдає шкоди здоров’ю.
— Розгляньте малюнки на с. 69. Доведіть, що комп’ютерна залежність призводить до хвороби.
— Що зроблено нашою державою, щоб убезпечити дітей від уживання алкоголю та тютюну?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Вправа «Мозковий штурм»
— Здоров’я — наш найбільший скарб у житті. Якщо людина правильно харчується, займається спортом, дбає про чистоту, вона добре почувається і рідко хворіє. А якщо має шкідливі звички (наприклад, пізно лягає спати, переїдає, мало рухається), то почувається слабкою, швидко стомлюється, часто і подовгу хворіє.
Назвіть приклади різних звичок і запишіть їх на дошці.
Позначте літерою «К» звички, корисні для здоров’я, а літерою «ПІ» — шкідливі.
— Як ви розумієте слова письменника Бернарда Шоу: «Цигарка — це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому — дурник»?
Запам’ятайте! Є корисні і шкідливі звички.
2. Повідомлення вчителя про походження тютюну
— Історія вживання тютюну розпочалася в Європі наприкінці XV ст. Друга експедиція Христофора Колумба завезла тютюн до Іспанії, а в період великих географічних відкриттів караванними шляхами тютюн потрапив майже в усі куточки земної кулі. Швидкому його поширенню сприяла здатність тютюну виробляти в людини шкідливу звичку — тютюнову залежність.
3. Читання легенд та створення плакатів за їх змістом
— Прочитайте кавказькі легенди та підготуйте плакати про те, як тютюн і алкоголь впливають на здоров’я і поведінку людей.
КАВКАЗЬКА ЛЕГЕНДА ПРО ТЮТЮН
У далекому минулому, коли тютюн тільки-но завезли із заморських країн, біля підніжжя Арарату жив добрий і розумний старий. Він одразу розпізнав підступність цієї рослини і переконував людей не використовувати її. Одного разу він побачив, що навколо купців, які розклали свій товар, зібрався величезний натовп. Купці кричали:
— Божественне листя, божественне листя! У ньому — засіб від усіх хвороб!
Підійшов мудрий старий і сказав:
— Це «божественне листя» приносить людям ще й іншу користь: у дім того, хто курить, не зайде злодій, його не вкусить собака, і він ніколи не постаріє.
Купці з радістю кинулися до нього.
— Ти маєш рацію, о мудрий старий! Але звідки ти знаєш про ці дивовижні властивості божественного листя?
І мудрець пояснив:
— Злодій не зайде до будинку того, хто курить, бо той цілу ніч кашлятиме, а злодій не любить заходити туди, де не сплять. Через кілька років той, хто курить, ослабне і ходитиме з палицею. А собака не вкусить того, хто з палицею! І, нарешті, він не постаріє, бо помре в молодому віці.
Запам’ятайте! Куріння спричиняє залежність та завдає шкоди здоров’ю.
КАВКАЗЬКА ЛЕГЕНДА ПРО ВИНО
Дикий виноград ріс у лісі, й тільки птахи клювали його. Одного разу бідняк вирвав виноградну лозу, приніс її додому і посадив біля будинку. Дозрів виноград — смачний, соковитий. Сподобалися ягоди біднякові, і наступного року посадив він ще десять лоз, а на третій рік — сто.
Восени, коли дозрів рясний урожай, бідняк, щоб не пропадало добро, вичавив з ягід сік. Що зміг — випив, решту злив у глечики.
Через два місяці відкрив глек, спробував — напій йому сподобався. Скликав він друзів на бенкет.
Прилетів на бенкет півник, осушив келих і сказав:
— Хто вип’є це вино, розкукурікається, як я!
Другим з’явився вгодований кабан і, випивши келих, сказав:
— Хто ще вип’є — виваляється у багнюці, як я!
Нарешті прийшла лисиця, осушила келих і сказала:
— А хто ще вип’є — вкрадеться у нього вино лисицею, і накоїть він таких бід, що довго червонітиме.
Запам’ятайте! Уживання алкоголю завдає шкоди здоров’ю та може призвести до біди.
4. Продовження роботи за підручником (с. 70)
Практична робота
— З кожним роком ви стаєте дорослішими і самостійнішими, все більше вільного часу проводите з однолітками або старшими друзями. Ваші стосунки залежать від того, як ви вмієте поступатися одне одному і домовлятися із товаришами.
Але це не означає, що ви маєте завжди погоджуватися з друзями. У кожного є право відстоювати свою думку, передусім тоді, коли друзі пропонують учинити щось погане (обманути батьків, прогуляти урок, когось образити, скуштувати щось небезпечне для здоров’я).
Продемонструйте способи відмови від небезпечних пропозицій.
✵ Просто скажи « Ні! ».
✵ Повтори ще раз, але впевненіше: «Ні, я не буду», «Я не хочу», «Я так вирішив».
✵ Відмовся і поясни причину: «Ні, це небезпечно».
✵ Відмовся і йди геть: «Ні! Мені вже час додому».
✵ Відмовся і спробуй відмовити друзів: «Я не буду і вам не раджу!»
✵ Звернись по допомогу до свого друга. Так відстояти себе легше. Завжди підтримай друга у такій ситуації.
Запам’ятайте! Справжні друзі поважають одне одного і не запропонують щось погане.
— Підготуйте всі разом проект «Ні — шкідливим звичкам!».
Спочатку об’єднайтеся у групи. Визначте, хто яке завдання готує. Підготуйте малюнки, фотографії, плакати тощо.
1-ша група готує матеріали про згубність уживання алкоголю;
2-га група — про небезпеку куріння;
3-тя група — про шкідливість надмірного захоплення комп’ютерними іграми.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Чому паління — шкідлива звичка?
— У чому полягає шкідливий вплив алкоголю на здоров’я дитини?
— Як ви чинитимете опір у разі отримання пропозиції закурити, випити алкогольний напій?
— Яким є ваше власне ставлення до паління, уживання алкогольних напоїв?