Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік

СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я

Урок 12. СІМ'Я. ПОВАГА І ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ В РОДИНІ

Мета: розширити уявлення учнів про сім'ю як чинник здоров'я, про те, що сім'ї бувають різними (коли діти живуть з обома батьками, з одним із батьків, з іншими родичами, у прийомній родині), що члени родини дбають один про одного у різний спосіб; навчати звертатися по допомогу до батьків та інших членів родини; виховувати любов та повагу до членів своєї родини.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Які прислів’я про дружбу, взаємодопомогу, товариство ви знаєте?

Орієнтовні відповіді

✵ Одна квітка не робить вінка.

✵ Одна бджола меду не наносить.

✵ Дружній череді і вовк не страшний.

✵ Згода будує, а незгода руйнує.

— Які правила дружного класу ви знаєте?

— Як називається група людей, родичів, які проживають разом, спільно?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про родинні стосунки.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь з елементами бесіди

— Сім’ї (родини) бувають різними: великими і маленькими. Вони не завжди складаються з батьків і дітей. В одній сім’ї можуть жити декілька поколінь: діти з батьками, бабусі з дідусями і навіть прабабусі з прадідусями.

— Назвіть склад родин, зображених на сімейних світлинах.

— Зазвичай члени родини живуть разом. Але трапляється, що члени однієї сім’ї живуть окремо. Тоді діти можуть жити з одним із батьків або тимчасово проживати з родичами. Діти, які втратили рідних батьків, живуть у прийомній родині або в інтернаті.

2. Робота за підручником (с. 51-54)

— Яка сім’я є багатодітною?

— Розгляньте фотографії на с. 51. Які бувають родини?

— Що розказав про свою сім’ю автор вірша «Що таке сім’я»?

— Скільки осіб у сім’ї?

— Що сказано про маму?

— Що сказано про тата?

— Що сказано про дідуся і бабусю?

— Що сказано про братів?

— Яка це дружна сім’я?

— Розгляньте малюнки на с. 53—54. Що потрібно робити, щоб ваша сім’я була дружною?

— Яке тлумачення слів «сім’я» й «усиновити» ви прочитали на с. 54?

3. Фізкультхвилинка

Раз! Два! Час вставати —

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідайте,

Швидко втому проганяйте.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутися до справ.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Продовження роботи за підручником (с. 54-55)

1) Робота над прислів'ями.

✵ Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

✵ Живуть між собою, як риба з водою.

2) Гра «Так чи ні?».

— Якщо ти згоден з тим, що почуєш, скажи: «так» і плесни в долоні. У дружній сім’ї члени родини повинні:

✵ Шанувати старших.

✵ Не прислухатися до порад членів родини.

✵ Виконувати свої обов’язки.

✵ Допомагати одне одному.

✵ Сваритися.

✵ Не слухати нікого.

✵ Піклуватися одне про одного.

✵ Робити, що заманеться.

✵ Разом відпочивати.

✵ Піклуватися про менших братиків і сестричок.

✵ Виконувати всі хатні справи разом.

✵ Цілий день бавитися і гуляти.

✵ Вітати всіх зі святами, днем народження.

2. Вправа «Мікрофон»

— Сімейні традиції і правила — це те, що робить кожну родину особливою. Нерідко ми живемо за цими правилами, навіть не помічаючи їх.

По черзі продовжіть фразу: «У нашій родині є така традиція (щовечора збиратися за сімейним столом, у неділю ходити до церкви, разом подорожувати, займатися спортом...).

3. Розгадування кросворда

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

Бесіда

— Що таке родина?

— Яке значення для людини має родина?

— Що у вашій родині цінується найбільше?

— Яка атмосфера повинна панувати у сім’ї, щоб усі були здорові?