Розробки уроків - ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я 3 клас - (за підручником О. В. Гнатюк) - 2014 рік
ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ'Я
Урок 10. ПРО ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНУ ПРИДАТНОСТІ ТА УМОВ ЗБЕРІГАННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ЗА ЇХ МАРКУВАННЯМ
Мета: ознайомити учнів із причинами харчових отруєнь; пояснити небезпеку самолікування харчових отруєнь; навчати школярів визначати термін придатності харчових продуктів за маркуванням; пояснити небезпеку придбання продуктів харчування на стихійних ринках; розвивати мислення, мовлення; виховувати самостійність, обережність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Вільний мікрофон»
— Розкажи про користь вітамінів. Наведи приклади продуктів, багатих на вітаміни.
— Для чого людині потрібні мікроелементи?
— Назви продукти харчування, які ти вживаєш. У яких з них містяться вітаміни А, В, С?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як розпізнавати якість продуктів харчування за певними ознаками.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 43-44)
— Якою повинна бути їжа?
— Яку їжу необхідно споживати щодня?
— Коли треба їсти?
— Що завдає шкоди здоров’ю?
— Якими повинні бути продукти?
— Розгляньте фотографії на с. 43. Де слід купувати продукти?
— Назвіть продукти, яким треба віддавати перевагу.
— Що таке штучна їжа?
— Доведіть, що чіпси, сухарики, солодкі газовані напої тощо не варто споживати.
— Розгляньте фотографії нас. 44. На що слід звернути увагу?
— Назвіть ознаки отруєння. Що слід негайно зробити за таких ознак?
— Що потрібно зробити до приїзду лікарів?
Пам’ятайте! Самотужки лікувати харчові отруєння небезпечно для життя!
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Повідомлення вчителя
— З давніх-давен люди харчувалися натуральними продуктами: молоком, яйцями, свіжою городиною. Натуральні продукти смачні та корисні для здоров’я. На жаль, вони швидко псуються, їх не можна довго зберігати і перевозити на великі відстані.
Тому люди почали використовувати різні способи подовжити термін зберігання цих продуктів, зокрема, винайшли харчові добавки: консерванти, барвники, підсилювачі смаку та ароматизатори.
Важливо пам’ятати, що часте вживання продуктів із харчовими добавками може завдати шкоди здоров’ю. Тому намагайся не купувати:
✵ продукти з надто тривалим терміном використання;
✵ продукти з неприродно яскравим забарвленням, у тому числі й підфарбовану солодку воду;
✵ продукти зі смаковими добавками, наприклад, чипси та сухарики. Запам’ятайте! Надавайте перевагу свіжим натуральним продуктам.
2. Робота з пам'яткою «Як запобігти харчовим отруєнням» (додаток)
— Розкажіть, як ви розумієте кожен пункт цієї пам’ятки.
Як запобігти харчовим отруєнням
✵ Мити руки перед прийомами їжі.
✵ Ретельно мити овочі та фрукти.
✵ Не куштувати недозрілих чи незнайомих плодів.
✵ Не вживати продуктів, що мають неприємний смак і запах.
✵ Зберігати готові страви у холодильнику.
✵ Не вживати продуктів із простроченим терміном придатності. Запам’ятайте! Відчувши ознаки харчового отруєння, негайно скажіть про це дорослим.
3. Продовження роботи за підручником (с. 45-47)
— Про що ви дізналися у статті для допитливих?
1) Гра «Так чи ні?».
Робота в парах
Один учень читає перші чотири твердження, а інший відповідає «так» чи «ні». Потім учні міняються ролями.
✵ їсти потрібно через кожні 5 годин. Так чи ні?
✵ Молоко слід уживати щодня. Так чи ні?
✵ Смажені продукти корисні для здоров’я. Так чи ні?
✵ їсти треба в один і той самий час. Так чи ні?
✵ Овочі і фрукти треба їсти щодня. Так чи ні?
✵ Кожного дня треба їсти солодощі. Так чи ні?
✵ Натуральні продукти корисні для здоров’я. Так чи ні?
✵ Продукти харчування можна купувати на будь-якому ринку. Так чи ні?
2) Робота над рецептами-загадками.
— Прочитайте рецепти-загадки Віолетти Дворецької та назвіть страви. (Салат, борщик)
— Яка ваша улюблена страва? Дізнайтеся у батьків її рецепт. Розкажіть його в класі. Чи намагалися ви її приготувати?
4. Практична робота
— Термін та умови зберігання зазначають на упаковках усіх харчових продуктів.
— За написами на упаковці продуктів, наприклад, молока, сиру, крупи тощо, визначте термін їх придатності та умови зберігання.
Запам’ятайте! Дотримуйтеся умов і термінів зберігання харчових продуктів.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
— Що ви робите, коли купуєте продукти у магазині?
— Як перевірити термін придатності харчових продуктів?
— Чому небезпечно купувати продукти харчування на стихійних ринках?
— Назвіть причини харчових отруєнь.
— Чим небезпечне самолікування харчових отруєнь?
— Що слід негайно робити у разі виявлення ознак харчового отруєння?
— Як надавати першу допомогу при харчових отруєннях?