Географія 8 клас - Розробки уроків до підручника Г. Д. Довгань - 2016
РОЗДІЛ ІІІ. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ УКРАЇНИ (37 годин)
ТЕМА 1. РЕЛЬЄФ, ТЕКТОНІЧНА ТА ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА, МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ
Урок № 19 Особливості природних умов території України в різні геологічні ери.
Мета уроку: навчальна: сформувати загальні уявлення учнів про зміни природних умов території України в різні геологічні ери; сприяти розумінню ролі зледеніння у формуванні сучасних природних умов України, лесонакопиченні; удосконалити навички роботи учнів із тематичними картами; розвивальна: розвивати уміння працювати з текстовими та мультимедійними джерелами знань, аналізувати інформацію, робити висновки, порівнювати; виховна: виховувати уважність, самостійність, інтерес до вивчення теми.
Обладнання: підручник, геологічна карта України, фізична карта України, атлас.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть: порівнювати особливості природних умов території у різні геологічні ери, пояснювати вплив дніпровського зледеніння, процес накопичення лесу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
ü Географічний крос
Закінчіть речення.
1. Найбільшими одиницями геологічного літочислення у геохронологічній таблиці є ... .
2. Вік гірських порід, який визначають з урахуванням послідовності нашарування певних гірських порід, називають ....
3. Найдавніші геологічні відклади на території України поширені у межах ... .
4. Гірські породи, що складають Українські Карпати та Кримські гори, мають переважно ... походження.
5. На території України сейсмічно небезпечними районами є ... .
6. На геологічних картах зазвичай не зображують гірські породи ... віку.
ü Бліцопитування
1. Гірські породи якого віку поширені на території України?
2. Чим зумовлене поширення різновікових геологічних відкладів на території України?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
ü Вступне слово вчителя
Складність та різноманітність геологічної будови території України пояснюється тим, що фізико-географічні умови її формування протягом геологічної історії постійно змінювалися. Ці умови, до яких належать співвідношення суходолу і моря, рельєф, газовий склад атмосфери, наявність і склад живих організмів, називаються палеогеографічними. Закономірності зміни вигляду Землі від часу її утворення і будову земної кори протягом геологічного часу вивчає наука палеогеографія. Вивчення складу гірських порід і особливостей їх залягання дає змогу відновити геологічну історію будь-якої території. Вивчення результатів палеогеографічних досліджень території України дає можливість остаточно пояснити закономірності розміщення форм рельєфу та формування корисних копалин.
Завданням сьогоднішнього уроку є ознайомлення з етапами геологічного розвитку території України, виявлення найбільш важливих подій, що сформували її сучасний вигляд.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Як можна дізнатися про природні умови минулих геологічних епох (с. 74)
ü Розповідь учителя
2. Основні події дочетвертинної геологічної історії (с. 75)
ü Робота з підручником
3. Палеогеографічні умови антропогену (с.75,76)
ü Розповідь учителя
V. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
ü Картографічний практикум
Позначте на контурній карті межі дніпровського зледеніння.
ü Бліцопитування
1. У який період геологічної історії морські басейни в межах України займали найбільшу площу?
2. Коли відбулося остаточне загальне підняття території України?
3. Які події зумовили формування гірських порід в антропогеновому періоді?
4. Що таке леей? Який учений вперше висловив ідею про роль льодовиків у формуванні лесів?
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
ü Заключне слово вчителя
Отже, ви переконалися, що складність і різноманітність геологічної будови території України є результатом тривалої зміни фізико-географічних умов протягом геологічної історії. Сучасні природні компоненти та комплекси України значною мірою сформувалися під впливом природних процесів, що відбувалися в антропогеновому періоді.
(Учитель аналізує та оцінює роботу учнів на уроці.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § 15 підручника.
2. Випереджальне завдання (окремим учням). Підготуйте повідомлення про вплив людини на рельєф та формування антропогенних форм рельєфу.
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.