Географія 8 клас - Розробки уроків до підручника Г. Д. Довгань - 2016
ВСТУП (2 години)
Урок № 1 Що вивчає курс географії «Україна у світі: природа, населення».
Мета уроку: навчальна: ознайомити учнів зі змістом та структурою курсу; сформувати знання про методи досліджень фізичної та суспільної географії України; розвивальна: формувати науковий світогляд, розуміння важливості свідомого оволодіння системою географічних знань, навичок і умінь; виховна: сформувати позитивну мотивацію до вивчення курсу географії у 8 класі; виховувати патріотизм, любов до України.
Обладнання: підручник, політична карта світу (або Європи), фізична карта України, атлас.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати: учні зможуть: називати об'єкти вивчення курсу; характеризувати методи досліджень фізичної та суспільної географії; розрізняти ознаки понять «фізична географія» та «суспільна географія»; висловлювати судження про значення знань із фізичної та суспільної географії для себе і суспільства.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ознайомити учнів із організаційно-дисциплінарними вимогами до вивчення курсу, критеріями оцінювання навчальних досягнень, видами контролю та практичних робіт, необхідними матеріалами для вивчення предмета протягом року (підручник, зошит для практичних робіт*, атлас, контурні карти, освітні сайти тощо), вимогами до оформлення та ведення зошитів.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
ü Бліцопитування
1. Що в перекладі з грецької означає слово «географія»? Наскільки правильно це слово передає зміст сучасної географи?
2. Що вивчає наука географія?
3. Які географічні курси ви вивчали у 6 і 7 класах?
4. Якими джерелами географічних знань ви користувались під час їхнього вивчення?
5. Які методи географічних досліджень вам відомі?
6. У чому, на ваш погляд, полягають завдання сучасної географі)?
*Тут і далі всі посилання зроблені на зошит: Стадник О. Г. Географія. 8 клас: зошит для практичних робіт. — X.: Вид-во «Ранок», 2016.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
ü Вступне слово вчителя
У 8 класі ви починаєте вивчати географію рідної країни — багатої й щедрої землі з незліченними природними ресурсами та добрим і працьовитим народом. Ці знання допоможуть вам покращити життя в нашій країні, навчать свідомо ставитися до її проблем, допоможуть визначитися з вибором своєї майбутньої професії.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що саме та з якою метою вивчають у курсі «Україна у світі: природа, населення», які методи досліджень застосовуються у фізичній та суспільній географії, які джерела географічної інформації вам знадобляться для вивчення курсу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Об'єкти вивчення фізичної та суспільної географії України (с. 5)
ü Розповідь учителя
2. Зміст та структура курсу, послідовність його вивчення
ü Робота з підручником
3. Методи досліджень фізичної та суспільної географії (с. 6)
ü Робота з підручником
4. Джерела географічної інформації (с. 7)
ü Розповідь учителя
V. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
ü Запитання і завдання
1. Що вивчає курс «Україна у світі: природа, населення»?
2. Назвіть істотні ознаки понять «фізична географія» та «суспільна географія».
3. Назвіть та коротко охарактеризуйте методи досліджень фізичної та суспільної географії. Які можливості надає використання комп'ютерних технологій для географічних досліджень?
4. Спрогнозуйте, як ви зможете використати в житті ті знання, які отримаєте під час вивчення курсу.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
ü Заключне слово вчителя
Висловіть свої враження від першого уроку географії у 8 класі, закінчивши речення: 1. Сьогодні я дізнався, що... 2. Я навчився... 3. Мені сподобалося... 4. Мене здивувало... 5. Мені видалося складним...
Отже, сьогодні ви зробили перший крок у вивченні курсу «Україна у світі: природа, населення». На наступному уроці ви дізнаєтесь, як відбувалося накопичення географічних знань про територію нашої країни та які вчені її досліджували. (Учитель аналізує та оцінює роботу учнів на уроці.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § 1 підручника.
2. Складіть перелік джерел географічної інформації про Україну, які є у вас вдома.
3. Випереджальне завдання (одному-двом учням). Складіть повідомлення про наукові досягнення видатного українського вченого-географа С. Рудницького.
4. Творче завдання (за бажанням). Напишіть твір-есе за темою «Яке значення для мене мають географічні знання про Україну та рідний край?».