УРОКИ ХІМІЇ ЗА ІНТЕГРАЛЬНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
7 клас

ТЕМА 2. ПРОСТІ РЕЧОВИНИ МЕТАЛИ І НЕМЕТАЛИ

 

Урок 5. Узагальнення знань про кисень

 

Цілі: закріпити знання про кисень як просту речовину, способи його добування, фізичні й хімічні властивості; закріпити вміння складати реакції розкладу і сполучення на прикладах добування і хімічних властивостей кисню; застосовувати набуті знання для складання рівнянь реакцій горіння простих і складних речовин, складати формули оксидів, називати оксиди; закріпити розуміння суті реакцій розкладу, сполучення, горіння, окиснення.

Обладнання: таблиці «Типи хімічних реакцій», «Способи добування і збирання газів», «Кругообіг Оксигену в природі», «Застосування кисню».

Тип уроку: узагальнююче повторення.

Форми роботи: самостійна робота, робота в групах, експрес-тести, «Хрестики-нулики», «Лови помилку».

ХІД УРОКУ

I. Організація класу


II. Оголошення теми й мети уроку


III. Актуалізація опорних знань

Самостійна робота по варіантах


 

І варіант

ІІ варіант

1

Запишіть рівняння реакції добування кисню з калій перманганату. (2 бали)

Запишіть рівняння реакції добування кисню з гідроген пероксиду. (2 бали)

2

Що таке реакції розкладу? (1 бал)

Що таке реакції сполучення? (1 бал)

3

Запишіть рівняння реакції горіння сірки, цинку, метану (CH4). (3 бали)

Запишіть рівняння реакцій окиснення фосфору, кальцію, гідроген сульфіду (H2S).

(3 бали)

4

Що таке оксиди? (1 бал)

Що таке реакції горіння? (1 бал)

5

Запишіть реакцію горіння бутану C4H10. (3 бали)

Запишіть реакцію горіння пропену C3H6. (3 бали)


Усього — 10 балів.


IV. Узагальнення знань

робота в гетерогенних групах

Учні сідають групами (розподіл заздалегідь здійснив учитель) і починають виконувати завдання на картках. Завдання складені так, ніби продовжують одне одного. Діти-консультанти контролюють відповіді однокласників, доповнюють, виправляють помилки. Вчитель корегує діяльність учнів у групах, відзначає найбільш активних, оцінює.

Завдання групам

1). Експрес-тести

1. Вкажіть хімічний символ Оксигену:

а) O2;                    

б) O;

в) Н2;                  

г) P.

2. Вкажіть хімічну формулу кисню:

а) O;                   

б) O2;

в) H2;                  

г) O3.

3. Вкажіть молекулярну масу кисню:

а) 16;                  

б) 8;

в) 32;                  

г) 48.

4. Кисень у лабораторії одержують розкладанням:

а) CO2;                

б) K2SO3;

в) NaOH;             

г) KMnO4.

5. В одній колбі — кисень, а в іншій — повітря. Як дізнатися, у якій колбі — кисень?

а) З допомогою лакмусового папірця;

б) за кольором;

в) за запахом;

г) за спалахуванням тліючої скіпки.

6. Оксиди — це сполуки двох елементів, один з яких є:

а) металом;         

б) Оксигеном;

в) неметалом;      

г) Гідрогеном.

2). Лови помилку

Вкажіть де в реакціях допущені помилки (коефіцієнти, тип реакції).

а) 2Mg + O2  MgO — реакція сполучення.

б) H2O2  2H2O + O2 — реакція сполучення.

в) S + O2  SO2 — реакція розкладу.

г) KMnO4  K2MnO4 + MnO2 + O2 — реакція сполучення.

3). Хрестики-нулики

Виграшний шлях — формули оксидів. Виписати формули оксидів, дати їм назви.

Складіть рівняння реакцій їх утворення.


V. Підсумок уроку

Учитель коментує виконані завдання, відповідає на запитання учнів.


VI. Домашнє завдання





Перша публікація: 01/01/2008

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.