УРОКИ ХІМІЇ ЗА ІНТЕГРАЛЬНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
10 КЛАС

ТЕМА 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ


УРОК 14. МЕТАЛИ ТА СПЛАВИ В СУЧАСНІЙ ТЕХНІЦІ. ЗАСТОСУВАННЯ АЛЮМІНІЮ, ЗАЛІЗА ТА ЇХ СПЛАВІВ.

РОЗВИТОК МЕТАЛУРГІЙНИХ ВИРОБНИЦТВ В УКРАЇНІ. ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ПІД ЧАС ВИРОБНИЦТВА ТА ВИКОРИСТАННЯ МЕТАЛІВ


Цілі: ознайомитися з поняттям про сплави, розглянути роль металів і сплавів у сучасній техніці; закріпити знання про застосування алюмінію, заліза та їх сплавів, про розвиток металургійних виробництв в Україні та охорону навколишнього середовища під час виробництва й використання металів; формувати вміння працювати з додатковою літературою, виготовляти наочність.

Обладнання: саморобні схеми, сплави заліза й алюмінію (чавун, сталь, дюралюміній), роздавальний матеріал, портрет М. С. Курнакова.

Тип уроку: закріплення (розвивальне диференційоване навчання), навчальний семінар.

Форми роботи: фронтальна бесіда, розповідь учителя, складання схеми, групова робота, робота з довідковою літературою, захист проектів.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу


II. Оголошення теми й мети уроку


ІІІ. Семінар

Учні сідають групами. Кожна група заздалегідь отримала завдання для семінару.

Теми для груп.

✵ Метали та сплави в сучасній техніці.

✵ Застосування заліза та його сплавів.

✵ Застосування алюмінію та його сплавів.

✵ Розвиток металургійних виробництв в Україні.

✵ Охорона навколишнього середовища під час виробництва й застосування металів.

1. Навчальна частина

Перевірка виконання домашнього завдання про залізо та його сполуки

Фронтальна бесіда

✵ У якому періоді, групі та підгрупі розташований атом Феруму?

✵ Які ступені окиснення має Ферум?

✵ Які фізичні властивості має Ферум?

✵ З якими речовинами реагує Ферум?

✵ Які сполуки Феруму вам відомі?

Поняття про сплави. Розповідь учителя. Складання схеми Учитель розпочинає розповідь про сплави з нагадування учням про корозію та підводить їх до висновку про необхідність захисту металів від корозії, про поліпшення їх якостей, необхідних у подальшому застосуванні. Проектуємо на екран схему, яка допоможе учням зрозуміти, що таке сплави та їх склад.



Способи добування сплавів

 


2. Корегувальна частина. Прес-конференція

Кожна група готувала вдома проект на заздалегідь задану тему. Вчитель надає можливість учням викласти підготовлений матеріал. Учні демонструють сплави заліза й алюмінію, застосовують власноруч виготовлені схеми й таблиці, проектують схеми на екран. Учні можуть розподілити матеріал, що викладається, так, щоб усі взяли участь в обговоренні теми. Якщо в учнів інших груп є питання, вони їх можуть ставити, таким чином створюється атмосфера прес-конференції.


IV. Підбиття підсумків уроку

Учитель підбиває підсумки уроку, доповнює та корегує доповіді учнів. Учні заповнюють картку самооцінки, виставляють собі оцінку за урок.


V. Домашнє завдання





Перша публікація: 01/01/2008

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.