УРОКИ ХІМІЇ ЗА ІНТЕГРАЛЬНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
10 КЛАС
ТЕМА 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ
УРОК 2. ЗАГАЛЬНІ ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ. ПОШИРЕНІСТЬ МЕТАЛІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ ТА ЇХНІХ СПОЛУК У ПРИРОДІ.
МЕТАЛІЧНІ РУДИ. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИ ДОБУВАННЯ МЕТАЛІВ
Цілі: вивчити загальні фізичні властивості металів; поширеність металічних елементів та їхніх сполук у природі; металічні руди й загальні методи добування металів; уміти пояснювати фізичні властивості металів з точки зору будови металічного зв’язку, металічної кристалічної ґратки, навчитися складати рівняння хімічних реакцій, що ілюструють добування металів.
Обладнання: ПСХЕ, таблиці «Види хімічного зв’язку», «Типи кристалічних ґраток», реактиви для проведення лабораторного досліду, мідь, залізо, сірники, парафін, спиртівка.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (основний об’єм).
Форми роботи: лекція, бесіда, складання опорних схем, таблиць, робота з підручником, лабораторний дослід 9, інтерактивний прийом «Мозковий штурм».
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»
Основні питання теми.
✵ Металічні елементи.
✵ Положення металічних елементів у ПС.
✵ Особливості будови атомів металів.
✵ Зміна металічних властивостей у періодах.
✵ Зміна металічних властивостей у групах.
✵ Металічний зв’язок.
✵ Металічна кристалічна ґратка.
Додаємо нові питання.
✵ Фізичні властивості металів.
✵ Руди.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Для потреб людства потрібні метали, які в природі в чистому вигляді майже не трапляються. Отже, щоб навчитися добувати метали, потрібно знати, де вони поширені в природі та як їх звідти добути. А щоб застосовувати метали, потрібно знати їх фізичні властивості.
Сьогодні на уроці ми розширимо наші знання про метали, а саме: згадаємо їх фізичні властивості та з’ясуємо їх залежність від будови металічного зв’язку й металічної кристалічної ґратки, ознайомимося з поширенням металів у природі й основними способами добування металів, навчимося складати рівняння хімічних реакцій, які є основою цих способів.
V. Вивчення нового матеріалу
Спочатку з’ясовуємо, які фізичні властивості металів учні вже знають з курсу фізики, а які — з повсякденного життя.
Лабораторний дослід № 9 «Ознайомлення зі зразками металів»
1. Роздивіться видані вам зразки металів (мідь і залізо).
2. Знайдіть за довідником їх температури плавлення.
3. Для порівняння теплопровідності помістіть на один бік залізної та мідної пластинок по шматочку парафіну, а потім одночасно протилежні сторони цих пластинок нагрійте.
4. Зробіть висновки про твердість, температуру плавлення та теплопровідність міді й заліза.
Пояснюємо фізичні властивості металів. Складаємо схему або проектуємо її на екран з допомогою комп’ютера.
Робота з підручником
За текстом підручника пропонуємо учням знайти й виписати приклади металів:
✵ легкі;
✵ важкі;
✵ тверді;
✵ м’які;
✵ легкоплавкі;
✵ тугоплавкі.
Пояснюємо поняття «руда». Наводимо види руд:
✵ оксидні;
✵ сульфідні;
✵ карбонатні;
✵ хлоридні;
✵ нітратні та ін.
Підводимо учнів до розуміння, що метали треба добувати з їх оксидів або солей.
Складання таблиці добування металів з руд
Учитель пояснює, що метали з оксидних руд можна відновити, і наводить приклади речовин, які можна застосувати в якості відновників. Акцентує увагу учнів, що сульфідні руди спочатку випалюють з метою отримання оксидів, і тільки потім знову застосовується відновлення металів. Рівняння реакцій складають учні з допомогою вчителя й використовуючи підручник.
Вид руди |
Спосіб добування |
Рівняння реакції |
Оксидна |
Відновлення: ✵ воднем (H2); ✵ коксом (C); ✵ карбон(ІІ) оксидом (CO); ✵ іншим металом (Аl — алюмінотермія) |
✵ CuO + H2 ✵ __________________ ✵ __________________ ✵ __________________ |
Сульфідна |
I стадія — випалювання (+O2) з метою добування оксидів. II стадія — відновлення (будь-яким із відновників) |
2ZnS + 3O2
ZnO +... |
VI. Засвоєння одержаних знань
Бесіда
1. Назвіть основні фізичні властивості металів.
2. Назвіть сполуки, у вигляді яких метали існують у природі.
3. Назвіть основні способи добування металів.
4. Назвіть речовини, які можна застосовувати як відновники.
VII. Підбиття підсумків уроку
VIII. Домашнє завдання