Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008

Різноманітність тварини
Плазуни (3 год.)
Різноманітність плазунів. Ряд Лускаті

Мета: ознайомитися з різноманітністю плазунів, поглибити знання про ящірок і змій; сприяти екологічному вихованню під час висвітлення питань пристосування плазунів до середовища існування; їх значення у природі.

Обладнання: 1. Діапроектор, діафільм «Ряд Плазуни».

2. Таблиці «Клас Плазуни», малюнки.

3. Вологий препарат «Гадюка».

4. Модель голови змії.

5. Дидактичний матеріал.

6. Динамічна модель «типовий біогеоценоз».

Хід уроку

І. Актуалізація знань учнів про особливості будови плазунів.

Біологічний диктант:

1. Тіло ящірки вкрите ... .

2. На голові у ящірки є такі органи чуттів ... .

3. У ящірки на передній кінцівці ... пальців, на задній ... пальців.

4. Тіло ящірки поділяється на такі відділи ... .

5. Органи дихання у плазунів.

6. У плазунів ... кіл кровообігу, серце ... .

7. Травні залози, які відкривають свої протоки у дванадцятипалу кишку ... .

8. Органи виділення у плазунів ... .

9. У плазунів запліднення ... .

10. Яйця у плазунів вкриті... .

11. Вивчення нового матеріалу.

І. Класифікація.

2. Біологічні особливості ряду в порівнянні ящірки і змії.

Бесіда:

— Покриви тіла — рогові луски і щитки.

— Линяння.

— Особливості будови скелета.

— Травна система.

Способи захоплення їжі зміями.

Удави (душать здобич).

Вужі (поглинають здобич цілою).

Отруйні змії (вприскують отруту в жертву).

Перша допомога при укусах змій.

— Органи чуттів: зору, слуху, дотику, нюху. Умовні рефлекси.

— Здатність до аутотомії.

— Особливості розмноження.

— Зимівля.

3. Підряд Ящірки. Різноманітність.

Перегляд діафільму «Ряд Плазуни». Розповідь про сірого варана, кайманову ящірку, велетенського варана, хамелеона, веретільницю, літаючого дракона, гекона, шоломоносного василиска, вухату круглоголовку, отрутозуба.

(Робота з підручником.)

Завдання: Прочитайте статтю «Ряд Лускаті. Ящірки», випишіть назви ящірок, що занесені до Червоної книги.

4. Підряд Змії. Різноманітність.

Перегляд діафільму «Ряд Плазуни». Розповідь про анаконду, тигрового пітона, вужа, гадюку (демонстрація вологого препарата «гадюка"), ефу, кобру, гримучі змії.

(Учні записують у зошити назви змій, які занесені до Червоної книги.)

5. Значення плазунів у природі.

Плазуни є ланкою в ланцюгу живлення.

Завдання учням: викласти на магнітній дошці можливі ланцюги живлення, де складовою ланкою є плазуни. Використати динамічний посібник «Типові біогеоценози».

Рослини, комахи, ящірки, хутрові звірі.

Рослини, миші, вужі, орел-змієїд.

6. Значення плазунів у житті людини.

а) Ящірки знищують комах-шкідників сільського господарства, слимаків.

Задача: Більшість комах, яких поїдають ящірки — шкідники с/г культур. За день вони з’їдають у середньому 10 різних дрібних жуків. Яку кількість комах з’їдають ящірки за місяць на площі 1 га, якщо відомо, що в умовах Лісостепу на 1 га їх зустрічається 350 екземплярів?

Змії — корисні тварини, знищують миловидних гризунів.

б) У Китаї, Австралії пітони і удави виловлюють у будинку мишей, пацюків, які є переносниками багатьох небезпечних для людини хвороб.

в) Гекони в будинках виловлюють мух, комарів, тарганів, павуків.

г) 3 шкір змій виготовляють взуття, сумки та інші галантерейні вироби.

г) В їжу використовують:

південноамериканську ігуану (2 м) — м’ясо і яйця;

мексиканську чорну ігуану (120 см);

південноамериканську тегу і жакруагу (1 м);

варанів.

д) Лікувальні властивості зміїної отрути:

Розповідь про ескулапову змію, яка зображена на емблемі медицини.

З отрути змій виготовляють: гюрзи — лебетокс (при лікуванні гемофілії); щитомордник, макасинова змія — кровоспинні препарати; кобра — кобротоксин (при лікуванні бронхіальної астми, як знеболюючий препарат при лікуванні злоякісних пухлин); грюза-віпрасол — (лікування ревматизму, невралгії); гримучники — препарати для лікування епілепсії. (Повідомлення учнів про серпентарії.)

ж) Плазуни-синоптики.

Сірий варан, який жив на метеостанції в Каракумах, зимою в ясну погоду передбачав піщану бурю.

Гадюки виповзають із хащів і гріються на відкритому місці — скоро буде дощ.

Змії, ящірки за день-два до землетрусу вилазять із нір.

6. Охорона плазунів.

Розповідь про акліматизацію скельної ящірки, яку завезли з Вірменії у Житомирську область на гранітні скелі, що їх омиває р. Тетерів.

Розповідь про рідкісних плазунів Тернопільської області, плазунів Червоної книги України. Демонстрування малюнків.

III. Закріплення учнями вивченого матеріалу.

Учні виконують завдання по рядах:

1 ряд — Кросворд «Плазуни». (Зошит з біології, «Тварини»).

Хто зайвий? Вуж, жовтопуз, кобра, удав.

Хамелеон, крокодил, варан, тритон.

Гадюка, жовтопуз, варан, тритон.

2 ряд — Вікторина:

1. Про яких тварин можна сказати, що вони вилазять зі шкіри?

2. Який отруйних змій ви знаєте?

3. Очі якої тварини можуть дивитися в різні боки, незалежно одне від одного?

4. Які тварини сплять із відкритими очима?

5. Яких ящірок часто вважають за змій?

6. Які плазуни занесені до Червоної книги України?

7. Чи зустрічаються на території України удав, кобра?

8. Яких плазунів вживають в їжу?

9. Який плазун бігає по воді?

10. Який плазун бігає по стелі?

З ряд — Учні виконують два завдання:

Біологічне лото: Скласти прислів’я і приказки за умови, що на одних картках є початок, а на інших — кінець.

Гадюка як не вкусить.

то засичить

Не грій гадюки в пазусі.

бо укусить,

Простий, як свиня.

а лукавий, як змія.

Підлеслива людина —

гадюка під квітами

Щебече, як соловейко,

а кусає, як гадюка.

Ужалений змією

боїться і вірьовки.

Яшірка маленька.

та зуби гострі.

Прокласифікувати: гадюка степова, гекон кримський.

Домашнє завдання. Вивчити дану тему з підручника.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit